כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שר האוצר הציג אמש לחברי הממשלה את יעדי תקציב המדינה לשנת 2009

16/06/2008

בר-און: "שמירה על משמעת פיסקאלית היא אחת ממקורות העוצמה של המשק הישראלי ומהווה תנאי לביסוס האמינות של ישראל והיכולת לקיים מדיניות כלכלית אחראית" 

שר האוצר, רוני בר-און, ובכירי משרדו הציגו אמש לחברי הממשלה את הליך בניית התקציב ואת היעדים הפיסיקליים לשנת 2009. תקציב המדינה ברוטו לשנה הקרובה עתיד לעמוד על 315.8 מיליארד ₪. הוצאת הממשלה המותרת לתקרת הגרעון תעמוד על 234.8 מיליארד ₪ כאשר הגידול המותר בהוצאה ימשיך לעמוד על 1.7%. מטרת היעדים הפיסקאליים הינה להביא להגברת היציבות המאקרו-כלכלית וליצירת וודאות פיסקאלית לטווח ארוך.

שר האוצר הדגיש בפני חברי הממשלה כי יש להנהיג מדיניות אחראית בנושא ההוצאה הממשלתית ולהעמיד את הגידול בהוצאה הממשלתית על 1.7% בשנת 2009, "שמירה על משמעת פיסקאלית היא אחת ממקורות העוצמה של הכלכלה הישראלית ומהווה תנאי לביסוס האמינות של ישראל והוכחת היכולת שלנו לקיים מדיניות כלכלית אחראית חרף אי היציבות הפוליטית והמציאות הגיאופוליטית. יש לתת עדיפות לצמצום מתמשך של יחס חוב תוצר, מתוך מטרה להגיע בשנת 2015 ליחס של 58% שהוא הממוצע במדינות ה-OECD".

מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, אמר: "ישנה חשיבות רבה להמשיך בתוואי הורדת החוב. הפחתת החוב תומכת בהעלאת דירוג האשראי של ישראל, מקטינה את הוצאות הריבית ומגדילה את גמישות הממשלה בעיתות משבר". 

הממונה על התקציבים במשרד האוצר, רם בלינקוב, ציין כי "הפחתת החוב מקטינה את הוצאות הריבית ומפנה מקורות לממשלה שר האוצר הוסיף כי במידה והיחס בין החוב לתוצר היה 60% בשנת 2007, לממשלה היו מתפנים מקורות נוספים בסכום הנאמד בכ-9 מיליארד בשנת 2009".

בלינקוב אמר כי הנחת העבודה לבניית תקציב 2009 הינה הצמיחה שצפויה להשפיע על התוצר ועל ההכנסות לשנה הבאה בשיעור 3.5%, כאשר הכנסות המדינה צפויות לעמוד בשנה הבאה על כ- 227.6 מיליארד ₪ ואומדן הגירעון כאוחז מהתוצר עומד על כ-1%. בלינקוב הסביר כי השלב הראשון בהליך בניית התקציב כולל החלטות ממשלה, חקיקה, פסיקה, הסכמים המחייבים את המדינה. לאחר סכימת ההתחייבויות נלקחת בחשבון מגבלת ההוצאה ובהתאם לכך נלקחות בחשבון ההתאמות הנדרשות בפער שנוצר. בתקציב 2009, סך הגידול נטו בהוצאות יעמוד על  16.8 מיליארד ועל כן סך ההתאמות הנדרשות הינן כ- 12.8 מיליארד ₪. בלינקוב הדגיש כי ההתאמות נועדו לשם התכנסות לגידול המותר בהוצאה והן אינן משקפות קיצוץ תקציבי במעבר בין שנים, שהרי התקציב בכללותו גדל.  בלינקוב הוסיף כי מרבית התקציב לשנת 2009 הינה "קשיחה", כלומר יעד התקציב נקבע בשל החזר החובות, "דו"ח ברודט" העוסק בתקציב מערכת הביטחון, הרפורמה בחינוך, מיגון עוטף עזה ועוד. 
 
שר האוצר אמר כי בטווח הארוך הרחבה פיסקאלית בגודל ההוצאה אפשרית רק אם היא כפופה לעמידה ביעד של צמצום יחס חוב תוצר וכפועל יוצא של התקדמות שיטתית לקראת השגת יעד זה מתוך עקרונות אלה גובש המודל הפיסקאלי לשנים הבאות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.