כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

עמותת אדמתי בדיון בבג"צ נגד החלטה 979: לא יתכן שחברי הקיבוצים והמושבים ידרשו לשלם פי 9 מחוכרים באפקה, תל ברוך וישובים עירוניים

17/06/2008

בג"צ קיים דיון ב-7 עתירות שהוגשו כנגד החלטה 979 של מועצת מקרקעי ישראל המסדירה את זכויות חברי הקיבוצים והמושבים בחלקות המגורים.

השופטים פרוקצ'יה, ארבל וג'ובראן האזינו במהלך הדיון באריכות ובסבלנות לטיעוני העותרים ועמדת המדינה והודיעו שימסרו את החלטתם במועד מאוחר יותר. באפשרות השופטים עומדות מספר אפשרויות: העברת הדיון בנושא להרכב רחב יותר של שופטים, כניסה לדיון מפורט כולל הוצאת צו על תנאי כנגד יישום ההחלטה או דחיית העתירות.

עמותת אדמתי, המייצגת 145 קיבוצים ומושבים, עתרה כנגד האפליה בין ההתיישבות לבין החוכרים העירוניים בנוגע לדמי ההיוון שעליהם לשלם תמורת רישום דירת המגורים על שמם – פער של מאות אחוזים! העתירה הוגשה ע"י עורכי הדין עפר נעם ויוסי ג'רסי.

לטענת אדמתי, לא יעלה על הדעת שהמועצה אפשרה במסגרת שורה של מבצעי היוון לחוכרים העירוניים ובכלל זה באפקה, תל ברוך ויישובים עירוניים אחרים להוון את זכויותיהם בנכס המגורים תמורת דמי היוון בשיעור 3.75% בלבד, בעוד שחוכרים מהמגזר החקלאי שהשתתפו ברכישת הקרקע, גאלו אותה וקיבלו קרקעות בלתי מפותחות יידרשו לשלם דמי היוון בשיעור העולה פי 9 מזה שנדרש מן החוכר העירוני. 

הועד הציבורי "כאן ביתי", המייצג חברי קיבוצים במאבק על זכויותיהם בחלקות המגורים, הגיש שלוש עתירות שבהם ביקש לשנות סעיפים בהחלטה 979 שיש בהם התערבות בלתי נסבלת של מועצת מקרקעי ישראל בהחלטות פנימיות של הקיבוץ, שינוי רטרואקטיבי של הכללים לרישום חברים חדשים בקיבוצים, קיפוח זכויותיהם של החברים הותיקים שההנחות להם הם זכאים נשללו מהם והגבלת זכויות המגורים בקיבוץ לתחום מצומצם הקטן בהרבה מהנהוג כיום. העתירות הוגשו באמצעות עו"ד צפריר בן אור ממשרד איתן לירז ועו"ד רון רוגין ממשרד רוגין שטראוס.

עתירות נוספות הוגשו ע"י פורום הערים הגדולות, האגודה לצדק חלוקתי ואדם טבע ודין.

נציגי תנועות ההתיישבות, שהצטרפו לעתירה כמשיבים, ערערו על אמינות מסד הנתונים עליו התבססה מועצת מקרקעי ישראל בהחלטה שקיבלה.

בארי הולצמן, יו"ר אדמתי, מסר שהשופטים העניקו אפשרות ביטוי רחבה לכל הצדדים וגילו סבלנות רבה ונכנסו לעומקם של הטיעונים שהושמעו. זהו שינוי לטובה לעומת הניסיון המר בפסק דין בג"צ הקרקעות החקלאיות שטיעוני המגזר החקלאי לא נשמעו בו ואשר גרם לנזקים אדירים. הוא ציין שלקראת הדיונים הבאים ימשך התאום בין הגופים המייצגים את ההתיישבות כדי  להביא לקבלת החלטה הוגנת וצודקת.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.