כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

יו"ר רשות ניירות ערך: " עורך הדין הפנימי אינו קונסליירי של נושאי המשרה! "

17/06/2008

פרופ' גושן בכנס איגוד היועצים המשפטיים הפנימיים: עורך הדין הפנימי אינו יכול לצמצם את תפקידו לייעוץ במקרים של חשיפה משפטית והוא חייב להיות מעורב באופן מלא באותם תהליכים בחברה האמורים למנוע את החשיפה המשפטית מלכתחילה.

"ייתכן שפעולה החלטית יותר של עורכי הדין הייתה מגלה או מונעת את ההתנהגות הפושעת לפחות בחלק מן המקרים." כך אומר הבוקר יו"ר רשות ניירות ערך , פרופ' זוהר גושן בהופעה בפני חברי איגוד היועצים המשפטיים הפנימיים שנערך בתל אביב, בהתייחסו לשערוריות חשבונאיות שנחשפו בשנים האחרונות בחו"ל ובארץ.

" מכיוון שאנו נמצאים עכשיו בעיצומו של משבר פיננסי, השאלות מתחדדות. בעיתות משבר - אשר במהלכו חברות מוצאות עצמן בקשיים כאלה ואחרים – גובר הפיתוי וגוברת הסכנה להונאות, תרמיות  ולמצגים כוזבים. החברה נקלעת לסחרור, מנהלי החברה ובעליה מנסים להתמודד עם  הבעיות, ולעיתים מפעילים לחץ קשה על בעלי המקצוע – עורכי הדין, ורואי החשבון, לפעול יחד איתם כדי לדחות את הבעיה ולגלגל אותה עוד רבעון, עד יעבור זעם, " אמר גושן.

לדבריו,  עורך הדין הפנימי אינו קונסליירי של נושאי המשרה! הלקוח של עורך הדין הפנימי הוא החברה, ולא אף אחד אחר. 

גושן הודיע כי הרשות פועלת בימים אלה באופן מאומץ כדי להביא לאימוצן בחקיקה של שורה של המלצות לשיפור הממשל התאגידי בחברות נסחרות בישראל.

מטרת המהלך היא לחזק באופן רחב את מנגנוני הבקרה והממשל התאגידי בחברות נסחרות – לחזק את מעמד הדירקטורים החיצוניים בדירקטוריון, את תהליכי קבלת ההחלטות, למזער את ניגודי האינטרסים ולאזן בין כוחם של בעלי השליטה לכוחם של בעלי מניות המיעוט בחברה, בעיקר בהקשר של עסקאות עם בעלי שליטה, או בהקשרי שכר וטובות הנאה. התפיסה העומדת מאחורי המהלך הזה היא שבמרבית המקרים, קשה מאד לצפות שיהיה אדם אחד או שניים שייקחו על עצמם באופן קבוע את התפקיד של הבעת עמדות ביקורתיות המנוגדות לבעלי השליטה או להנהלה וידברו בשם הציבור והמיעוט. המטרה היא שבמקום להסתמך על קול בודד, או על סולן, תהיה בחברה מקהלה של שומרי סף שיחזקו זה את זה. 

אולם זוהר הדגיש, כי מהלכים אלה, גם אם יקלו על היועצים המשפטיים הפנימיים בעבודתם, לא יפחיתו מכובד האחריות המונח על כתפיהם.  עורך הדין צריך להיות מודע ולפעול למניעת פעולה המזוהה כפעולה בניגוד לאינטרסים של הלקוח שלו, אמר גושן.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.