כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

סקר המועצה הישראלית לצרכנות קובע כי 50% מלקוחות הבנקים לא יודעים מהו הסכום אותו הם משלמים בחודש עבור עמלות

18/06/2008

38% לא יודעים כי ביצוע פעולות בנקאיות בערוצים הישירים זולה משמעותית מביצוע פעולות באמצעות פקיד
 
סקר המועצה לצרכנות שנערך לרגל הרפורמה בעמלות הבנקים מגלה כי 50% מלקוחת הבנקים לא יודעים מהו סכום העמלות אותו הם משלמים בחודש. הסקר נערך באמצעות חברת גיאוקרטוגרפיה, מייד לאחר פרסום ההודעה על הרפורמה בעמלות.

מהסקר עולה כי צרכן מעריך כי הוא מבצע בממוצע 12.5 פעולות בחשבון העו"ש שלו בחודש, מתוכן 83% באמצעות ערוץ ישיר, (באמצעות מכונות אוטומטיות, אינטרנט, מוקד טלפון ממוחשב) ורק 17% באמצעות בסניף הבנק מול הפקיד. 
 
לצורך ביצוע הסקר הגדירה המועצה את 6 הפעולות השכיחות ביותר. הפעולות הן: הפקדת משכורת/קצבה, הפקדת צ'ק/מזומן, משיכת מזומן, העברה מחשבון לחשבון, תשלום חשבונות ובירור מידע עדכני.

הפקדת צ'ק עומדת בראש רשימת הפעולות אשר לקוחות הבנק פונים לפקיד הבנק, ועומדת על  38%. אחריה מדווחים הלקוחות על העברת מזומן מחשבון לחשבון 28%, משיכת מזומן 22%, בירור מידע 15% ותשלום חשבונות 14%.

מבדיקת המועצה עולה כי עלות העמלות הממוצעת לסל כזה תתייקר ב 22% בעקבות הרפורמה.

הסקר בדק מהן הסיבות בגללן מעדיף הציבור לכתת רגליו לבנק ולבזבז זמן על עמידה בתורים. 
 
על פי הסקר הסיבות  הן:

בראש הסיבות להעדפת פניה לפקידהבנק לעומת ערוצי הבנקאות הישירה: 23% מהצרכנים ציינו שאינם יודעים איך השירות עובד, 26% שסבורים כי שירות באמצעות פקיד יותר בטוח, 23% בוחרים פניה לפקיד כי הפניה לפקיד יותר נוחה להם ועניין של הרגל.

46% מלקוחות הבנקים מדווחים כי הם פונים לפקיד הבנק לצורך ביצוע פעולות בעו"ש לפחות אחת לחודש. למרות שרובן המכריע של פעולות אלו ניתנות לביצוע באמצעות ערוצי הבנקאות הישירה (מכונות אוטומטיות או אינטרנט) בעלות מופחתת.
 
להערכת המועצה לצרכנות ובהתבסס על נתוני הסקר בעלי חשבון עו"ש יכולים לחסוך בממוצע כ- 30% מהוצאותיהם על עמלות באמצעות מעבר לביצוע פעולות בערוץ ישיר במקום פעולות ע"י פקיד.

למרות הפרסומים הרבים בדבר הרפורמה,  מן הסקר עולה כי 38 אחוזים אינם מודעים לכך כי ביצוע פעולות בנקאיות בערוץ הישיר זול משמעותית מביצוע אותן הפעולות באמצעות הפקיד.
 
לעמדת המועצה, ניתן להעריך כי  שיטת התיערוף החדשה, תייקר את השירותים הבנקאיים בעיקר לשכבות המוחלשות, הנמנעות מלהשתמש בבנקאות ישירה. (אינטרנט, מכונות אוטומטיות ומענה טלפוני ממוחשב), וקוראת לצאת לקראת האוכלוסיות המוחלשות ולהקים  מנגנון הקלה אחר באופן שיקטין עבורם את גביית גובה העמלות.
 
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי בצד השקיפות, המובנות של העמלות ואופן גבייתם, נכללה גם מטרה של קביעת עמלות הוגנות וסבירות.  אם לא יפחת גובה העמלות, לא יהיה מנוס מבדיקה חוזרת של הרפורמה לאור מטרותיה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.