כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הממונה על ההגבלים העסקיים העניקה פטור לאחזקה משותפת של ישראמקו וקבוצת דלק-אבנר ברשיון "חוף" לחיפושי גז טבעי

18/06/2008

הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, העניקה שלשום פטור מהחובה לקבל את אישורו של בית הדין להגבלים עסקיים, לאחר שהתייעצה בוועדה לפטורים ולמיזוגים, להסדר כובל בין שותפות ישראמקו נגב 2 לבין דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, לאחר שנמצא כי ההסדר אינו מעורר חשש לפגיעה בתחרות בתחום חיפושי הגז הטבעי והנפט או בתחום הפקת הגז הטבעי ושיווקו, אם תימצא תגלית בשטח הרשיון.

עניינו של ההסדר בהחזקה משותפת של הצדדים בזכויות ברשיון לחיפוש גז טבעי הידוע כרשיון 189/"חוף". על פי ההסדר, ישראמקו, שהחזיקה את מלוא הזכויות ברשיון, העבירה 40% מזכויותיה באותו רשיון לשותפויות דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט (20% לכל אחת), כנגד השתתפותן בעלויות הכרוכות במיזם. קבוצת דלק מחזיקה בשליטה במיזם ים תטיס, המפיקה היחידה של גז טבעי בישראל. הצדדים לבקשת הפטור הנוכחית מחזיקים במשותף עם חברת Noble Energy Mediterranean Inc. גם ברשיונות "מתן" ו"מיכל", שבתחומם נמצא קידוח "תמר". פטור להחזקה משותפת ברשיונות אלה ניתן על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים בחודש אוגוסט 2006.

רשיון מטעם הממונה על ענייני הנפט מקנה למחזיק בו זכות לחפש נפט וגז טבעי, זכות לקדוח קידוחי ניסיון וקידוחי פיתוח וזכות לקבל חזקה בשטח עם מציאת תגלית. בצד הזכויות, מטיל חוק הנפט חובות פעולה על מחזיקי הזכויות מכוחו. על בעל הרשיון מוטלות חובות פעולה, ובכלל זה עריכת קידוח ניסיון והגשת תכנית עבודה לממונה על הנפט בתוך פרקי זמן קצובים.

בהסתמך על עמדת הגורמים המקצועיים במשרד התשתיות, מצאה הממונה כי שיתוף הפעולה עם קבוצת דלק ואבנר יתרום משמעותית ליכולתה של ישראמקו לממש את הרשיון ולהוציא לפועל את המאמצים הנדרשים לשם כך. בשל כך, סבורה הממונה כי בשיתוף פעולה זה גלום פוטנציאל לקידום התחרות.

בהחלטתה נדרשה הממונה לשינויים שחלו בתמונת הגז הטבעי בעת האחרונה: השלמת הנחתו והשמשתו של צינור הגז הטבעי ממצרים, המבטיחה את כניסתה של חברת EMG כספקית מרכזית של גז טבעי בישראל, מחד, והתמעטות עתודות הגז הפנויות של ספקית הגז הישראלית, ים תטיס. בצל החשש כי אם לא יימצאו מקורות חדשים לאספקת גז טבעי תיהפך EMG ספקית יחידה בישראל, גדלה החשיבות בקידומם של מיזמים נוספים לאיתור עתודות גז טבעי, ומיזם זה בכללן. על פי ההערכות, אם תימצא תגלית בתחומי רשיון "חוף", תהא זו תגלית בסדר גודל קטן (כ- 1.5 BCM). הכמות הנמוכה מפחיתה את החשש לצינון התחרות, בין בתחום החיפושים ובין בתחום ההפקה או השיווק (במקרה של מציאת תגלית), בגין אינטרס כלכלי משותף.

בהתאם להחלטתה בעניין רשיונות "מתן" ו"מיכל", הצדדים לבקשה אינם מורשים להחזיק במשותף בזכויות חדשות מכוח חוק הגז אלא באישור בכתב מטעם הממונה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.