כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רוני חזקיהו: "הרפורמה בעמלות תגרום לבנקים להפסד הכנסות של כ 500 מליון ₪ סכום שיהווה רווח ישיר לצרכנים"

18/06/2008

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ גלעד ארדן :"כרגע הרפורמה בעמלות הבנקים מסתכמת בעיקר בכך שקודם לא ידענו על מה שילמנו לבנקים ועכשיו זה 'שקוף' שהבנקים דופקים אותנו."

ועדת הכלכלה דורשת שהמפקח על הבנקים ייתן מענה מיידי, עוד לפני כניסת הרפורמה, לאוכלוסיות כמו קשישים וסטודנטים וכן תושבי פריפריה, על ידי כפיית סל עמלות שיקבע בנק ישראל  במחיר מופחת קבוע בכדי שהעמלות לא יתייקרו למגזרים אלו.

ח"כ ארדן דרש מהמפקח על הבנקים לאסור על הבנקים להעלות את תעריפי העמלות בחשבון העו"ש  כפי שמסתמן שבכוונת הבנקים לעשות."אין שום הגיון לאפשר לבנקים לפצות את עצמם על אובדן הכנסות מביטול עמלות בלתי מוצדקות."

ועדת משנה חדשה של ועדת הכלכלה תבחן את השלכות התעריפון החדש ובמידת הצורך תקדם חקיקה דוגמת העברת סמכויות לפסילת עמלות על פעולות מסוימות לכנסת ואף קביעה כי הבנקים בישראל ירוויחו ממרווחי אשראי בלבד ולא מגביית עמלות.

ח"כ גלעד ארדן :" אם מה שמעניין את בנק ישראל  זה יציבות הבנקים יבואו יוזמות חקיקה שיקבעו על מה אסור לגבות עמלה. רפורמת הפיקוח על העמלות היתה אחת השעות היפות של הכנסת אשר לאחר 20 שנה בהן חברי כנסת והציבור הרחב זעקו בגין גובה העמלות ומספרן, התייצבו חברי הכנסת איתן מול כל שכנועי ולחצי הבנקים  והעבירו את הרפורמה המעניקה לראשונה לבנק ישראל את כל הסמכות לבטל עמלות, להתערב בגובה המחירים, לאחד עמלות ולהביא לשקיפות. קשה לי להשתחרר מהתחושה  שרצון הכנסת לא בא לידי ביטוי . השקיפות  חשובה, אבל אם היא מסתכמת רק בשקיפות אז מה שנוצר זה רק  שקודם לא ידענו על מה משלמים ודפקו אותנו ועכשיו יהיה שקוף על מה דופקים אותנו. "

ועדת הכלכלה קיימה היום דיון חירום לבחינת השלכות תעריפון העמלות החדש שפרסם בנק ישראל.

ח"כ דוד טל- "הליך החקיקה בהחלט נועד לפגוע ברווחי הבנקים מהעמלות זו הייתה כוונה מפורשת כי אלו היו רווחים מוגזמים.הבנקים גובים עמלות יותר גבוהות מברוני הסמים בקולומביה."

ח"כ משה גפני –אתם פוגעים באותם אנשים שלמענם קודמה הרפורמה.על המפקח לקחת את הרפורמה ולבחונה מחדש.בידיו המפתח למנוע סדרת חוקים שיפגעו בבנקים אנו בימים בהם חוקים כאלו יתקבלו גם בניגוד לעמדת ממשלה "

ח"כ משה כחלון –בזבזנו הרבה שעות עבודה של חברי כנסת בדיוני ועדת החקירה הפרלמנטארית אם אלו התוצאות. לא עניין אותנו מה יגבו על מה-רצינו הוזלה לצרכן וזו לא משתקפת בתעריפון החדש."

רוני חזקיהו, המפקח על הבנקים :" הרפורמה בעמלות תגרום לבנקים להפסד הכנסות של כ 500 מליון ₪ סכום שיהווה רווח ישיר לצרכנים. התחרות תביא להוזלת העמלות שנותרו אך כבר ב 1 ביולי יכסחו הצרכנים כסף לדוגמה 80 אחוז מהצרכנים יפסיקו לשלם עמלה על הקצאת מסגרת אשראי – יחסכו בין 60 ל 1000 ₪ בשנה. בנק ישראל כבר מתכוון להכניס 4 עמלות שלא בוטלו ומחירן לדעתו עוד נותר גבה .

משה פרל , איגוד הבנקים– "כבר שנה אני אומר שמרבית הציבור, כ 70% משלם פחות מ 40 ₪ לשנה.נותר פער בין מה שחושב הצרכן שהוא משלם לבין מה שמשלם בפועל. כשמדובר על עלות שבין 0-40 שקלים לא ניתן לעשות הנחה של 100 ₪ . נתתם למפקח אקדח, הוא ירה אך אין גופה כי לא הייתה מפלצת."

יו"ר הועדה, ח"כ ארדן סיכם את הדיון :"לאור העובדה שהנושא מורכב והשחקנים משתנים, לא אשאיר את הנושא לדיונים מעת לעת בועדה אלא, תוקם ועדת משנה חדשה בראשות ח"כ כחלון שתקיים מעקב שוטף של הכנסת ותבחן אם יש צורך ביוזמות חקיקה כמו הפרדת כרטיסי אשראי מהבנקים, העברת סמכויות לפסילת עמלות על פעולות מסוימות לכנסת וכפתרון אחרון נבחן חקיקה הקובעת כי הבנקים בישראל ירוויחו ממרווחי אשראי ולא מגביית עמלות, כפי שקיים במדינות רבות."

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.