כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ח"כ בני אילון: "התעשיות עתירות הידע הן אי של הצלחה במדינת ישראל"

19/06/2008

שלמה גרדמן, יו"ר כנס רעננה: "הבעיה האמיתית היא הישרדות תעשיית ההייטק הישראלית"

בישיבה החגיגית של ועדת המדע של הכנסת אשר הוקדשה לעתיד התעשיות עתירות הידע בישראל ביוזמת אנשי כנס רעננה, אמר ח"כ בני אילון, יו"ר הועדה, כי הוא רואה את התעשיות עתירות הידע כאי של הצלחה במדינת ישראל. "בזכות בודדים למד המשק הישראלי לקדם את משאב האדם ולהפוך את החיסרון שלנו במשאבים ליתרון", אמר ח"כ אילון. "השאלה היא איך משמרים ומקדמים את ההייטק, מעבר לתקציבים ולחינוך בכל רמותיו, ואיך יוצרים את האווירה התרבותית של גאווה בחלוצים מודרניים אלה בישראל. אם רוצים שנשתפר ונתקדם ונוכל להתחרות בהודו, סין וארצות אחרות, חייבים ליצור את גיבוי התרבות שילהיבו את האמהות ואת כלל הציבור."

שלמה גרדמן, יו"ר כנס רעננה, אמר כי מישראל יצאו פיתוחים אשר שינו את העולם בתחומים כמו מעבדים מהירים, טכנולוגיית קול על אינטרנט (VoIP), אבטחה והצפנת מידע, טיפוח תאי גזע לשיקום וריפוי, יצור חשמל באנרגיה גיאוטרמית, ומצלמת וידאו בתוך כמוסה. עם זאת, לדבריו, ההייטק הישראלי נמצא כיום תחת איום גדול של הישרדות הנובעת ממשבר במכלול מניעי הצמיחה של תעשיית ההייטק: כוח אדם מקצועי, חינוך, ומימון מהמגזר הממשלתי והעסקי.

בארץ יש 8,000 בוגרי הנדסה ומדעים בשנה, לעומת 350,000 בהודו ו- 500,000 סין בשנה.

כמות המהנדסים משפיעה מן הסתם על כמות המחקר ופיתוח ומכן שלסין והוד יכולות פיתוח אדירות בהשוואה לישראל. בסין בשנת 2006 הושקעו 136 מיליארד דולר (מקום שני בעולם אחרי ארה"ב), לעומת כ- 300 מיליון דולר בלבד בישראל ב- 2007.

בתחום מחסור בכח אדם:

בתחום המחסור בכוח אדם, אמר שלמה גרדמן כי בכנס רעננה השני שיתקיים ב- 24 ביוני, יוצגו  שורה של פתרונות שמוביל הכנס בשיתוף עם גורמים שונים:

פתרונות לטווח קצר:

• הסבת חרדים ובני מיעוטים (עם משרד התמ"ת);
• החזרת מדענים ומהנדסים ישראלים (עם משרד הקליטה);
• גיוס מוחות – מהנדסים ומדענים יהודים (עם הסוכנות היהודית).

פתרונות לטווח ארוך:

• הכשרה והכוונת בני נוער ללימודי מדע וטכנולוגיה;
• סיוע בהכפלת מספר תלמידים בעלי בגרות ריאלית מ- 10,000 ל- 20,000;
• מניעת בריחת מוחות באקדמיה ועזיבת מרצים לחו"ל;
• שיפור רמת הלימודים במכללות האקדמיות.

בנושא ההשקעות בהייטק: למעלה מ90% מההשקעות הון סיכון בהייטק הישראלי שהסתכמו ב- 2007 ב- 1.750 מיליארד דולר, מקורן בהשקעות זרות.

"הבעיה היא נהירת השקעות לסין והודו, ועם זאת יש בארץ מקורות לכסף. ישראל מוציאה בשנה 21 מיליארד דולר לחו"ל בכספי השקעות, בעוד הגופים המנהלים קרנות פנסיה השתלמות וקופות גמל לא משקיעים כספים בהייטק. זאת, לעומת קרנות פנסיה אמריקאיות המשקיעות בהייטק הישראלי."

שלמה גרדמן ציין, כי בקרנות פנסיה והשתלמות וקופות גמל בארץ יש 200 מיליארד דולר. "אחוז אחד מסכום זה, 2 מיליארד דולר, הוא כל מה שההייטק הישראלי צריך", אמר גרדמן, "יש להגדיל את מעורבות שוק ההון בישראל בהשקעות בתעשיית ההייטק על ידי חקיקה ועידוד ממשלתי."

גרדמן סיים דבריו באומרו: "במקום שנתרסק לתוך צלע הר חייבים להחזיר את ההייטק הישראלי למסלול של צמיחה והמראה".

כנס רעננה יתקיים זו השנה השנייה ב- 24 ביוני 2008 ברעננה. במסגרתו יתקיימו דיונים מעמיקים בנושאים המעצבים את תעשיית ההייטק הישראלית, כולל טכנולוגיות, חינוך, מקורות מימון ובריחת מוחות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.