כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מחר, עלייה של - 0.25% בריבית במשק

22/06/2008

קריפטונייט: "רק מהלך של העלאת ריבית דרמטית, תעצור את האינפלציה"

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, יודיע מחר על העלאת הריבית ב- 0.25%. איתמר עדן, מנהל ההשקעות הראשי של קרן הגידור קריפטונייט, אומר היום כי "האינפלציה כבר כאן, וככל הנראה תמשיך לעלות. רק מהלך של העלאת ריבית דרמטי, הרבה מעבר ל- 0.25%, יעצור את האינפלציה". "להערכתנו", אומר עדן, "בישראל קיימת אינפלציה מקומית בשל השוק הצומח וזאת מעבר להשפעות החיצוניות שאנו רגילים לראות בתקופה האחרונה של הסחורות השונות ובכללן מחירי הנפט".

עדן מוסיף, כי מאחר והנגיד צריך להתחשב בשער דולר, ההעלאה תהיה הדרגתית אך קונסיסטנטית. "גם העלאה של 0.25% בחודש, כל עוד היא עקבית, תיצור את אותו אפקט", לדברי עדן.

רמי אורדן, מנכ"ל אקספרט פיננסים, אומר כי נגיד בנק ישראל נמצא בעמדה לא נוחה כלל. "מחד, חזר והדגיש לאחרונה את מחויבות בנק ישראל ליציבות מחירים ולאינפלציה בשליטה ומאידך, גם הביע לאחרונה הערכות כי התמתנות המשק אכן תגיע, אך באיחור".

"נדמה כי בהחלטתו הבאה, יציף הנגיד באופן החד ביותר את סדרי עדיפויותיו. הימנעות מ"זיגזוגים" בעקבות הערכות המאקרו שהבנק מחזיק בהן (ובכך גם לתרום ליציבות מחירים בעצם), או תגובה ספזמאטית, אוטומאטית, קרה וממושמעת של נגיד בנק טיפוסי. ההימור היותר בטוח לעת עתה, הוא על האפשרות השנייה, היות ובמבחן ה"כיסויי" צעד זה לא יהיה תמוה ואף מתבקש ואילו השארת הריבית על כנה, יש בה כדי להוביל לביקורת מקצועית מבפנים ומחוץ, בעיקר בתקופה האחרונה בה כבר מדברים על "ייבוא של אינפלציה" מחו"ל ולא על התמתנות שמסרבת, עדיין, לתת את אותותיה במספרים", אומר אורדן.

צלם: איתן ריקליס

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.