כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הממונה על הגבלים עסקיים מובילה תיקון חקיקה להתמודדות עם קבוצות ריכוז (אוליגופולים)

23/06/2008

רשות ההגבלים העסקיים הפיצה ביום 19 יוני 2008 תזכיר חוק לתיקון חוק ההגבלים העסקיים (החוק המוצע) שנועד להתמודד עם קבוצות ריכוז.

החוק המוצע הוא פרי עבודתה של ועדת מומחים לבחינה מחודשת של החוק בראשות פרופ' זוהר גושן, שמונתה על ידי שר התמ"ת בחודש מארס 2005. חלק זה של עבודת הועדה התמקד בבחינת הוראות החוק בעניין קבוצות ריכוז, ומסקנתו היא כי קיים צורך ברור בשינוי מהותי של הסדרת הטיפול בקבוצות ריכוז במסגרת החוק, על מנת שניתן יהיה לתת מענה לבעיות התחרות הנובעות מקיומן של קבוצות ריכוז במשק הישראלי.

המשק הישראלי מתאפיין בהיקף פעילות קטן, בהשוואה למשקים מתקדמים אחרים, וזאת, בין היתר, מחמת היקפם הצנוע של הביקושים המקומיים וקיומם של חסמי סחר שונים, דוגמת בידוד גיאוגרפי, חסמים מדיניים וחסמי שפה. מאפיינים אלה מגבילים לעיתים את מספר השחקנים שיכולים לפעול ביעילות בענפים רבים ומגוונים. משכך, בתעשיות רבות בארץ פועלים שחקנים מועטים בלבד ולעיתים התחרות בין חלקם אינה מספקת. החוק המוצע יאפשר לראשונה התמודדות עם כשל התחרות הקיים בשווקים ממועטי מתחרים, הנפוצים יחסית בישראל, ומכאן חשיבותו.

החוק המוצע מקנה כלים חדשים להתמודדות עם קבוצות ריכוז הבאים לידי ביטוי בשני תיקונים עיקריים לליקויים בנוסח החוק הקיים:

תיקון הגדרת "קבוצת ריכוז" – ההגדרה הנוכחית לקבוצת ריכוז מתבססת על מידת התחרות הקיימת בפועל, וקובעת כי קבוצת ריכוז תתקיים מקום בו לא שוררת בין חברי הקבוצה תחרות בכלל או שהתחרות ביניהם מועטה. הגדרה זו בעייתית ביותר מאחר ורמת התחרות אינה ניתנת למדידה כמותית אמפירית. כשל זה בהגדרת קבוצת ריכוז, כפי שמופיעה בנוסח הנוכחי של החוק, הפך את הוראות החוק בעניין קבוצת ריכוז לאות מתה. לפיכך, מוצע לשנות את ההגדרה בחוק כך שתתבסס על קיומם של תנאים לתחרות אפקטיבית בין חברי הקבוצה ולא על כמות התחרות ביניהם.

יצירת אבחנה בין מונופולין לבין קבוצת ריכוז ואופן הסדרתם בחוק – החוק במתכונתו הנוכחית מטיל את אותן החובות על מונופולין ועל קבוצת ריכוז, במסגרת הוראות פרק המונופולין. מסקנת הוועדה היא שהוראות אלו מתאימות לפיקוח על חברה בודדת, שמוחזקת כמי ששולטת בשוק, ולא לפיקוח על חברי קבוצת ריכוז. הצורך בשינוי נעוץ בעובדה שסוג ההתנהגויות האסורות על בעל מונופולין, שונה מההתנהגויות הבעייתיות של קבוצת ריכוז, שכן בבסיסן תופעות כלכליות שונות. כך למשל, הנוסח הנוכחי של החוק אוסר על חברי קבוצת ריכוז פעולות מסחריות לגיטימיות, ובמקביל אינו מאפשר למנוע מחברי הקבוצה מלנקוט פרקטיקות שונות שעשויות להגביל את התחרות ולפגוע בציבור, כגון יצירת חסמי כניסה לענף או הערמת חסמי מעבר בפני לקוחות. לפי הנוסח המוצע, ניתן יהיה לתת הוראות לחברי קבוצת ריכוז, כולם או חלקם, שמטרתן, בין השאר, למנוע פגיעה בתחרות ובציבור הצרכנים, או להגביר את התחרות ביניהם.

הממונה על הגבלים עסקיים, רונית קן, ציינה כי "החוק המוצע נועד לאפשר למערך ההגבלים העסקיים להתמודד בצורה יעילה, בפעם הראשונה, עם אחת התופעות הבעייתיות ביותר במשק הישראלי – קבוצות הריכוז. תזכיר החוק, הנשען על מסקנות הוועדה, הוא פריצת דרך חשובה לציבור הצרכנים ולתחרות במשק, עם משמעויות מרחיקות לכת לגבי הכלכלה הישראלית".

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.