כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

לראשונה- הפדרציה לתקליטים תעניק רישיונות לשימוש במוסיקה מוקלטת באינטרנט ובסלולר

23/06/2008

בית הדין להגבלים עסקיים אישר תנאים זמניים חדשים לפעילותן של הפדרציות לתקליטים: לראשונה הפדרציה לתקליטים תעניק רישיונות לשימוש במוסיקה מוקלטת באינטרנט ובסלולר    
 
בהמלצת רשות ההגבלים עסקיים, קיבל בית הדין להגבלים עסקיים (כב' השופטת מ' מזרחי) את בקשות הפדרציות הישראליות לתקליטים - הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ ("הפדרציה") (ביום 1 ביוני 2008) והפדרציה למוסיקה ישראלית וים-תיכונית בע"מ ("הפי"ל") (ביום 4 ביוני 2008), למתן היתר זמני לפעילות הפדרציות לתקופה של שנה נוספת.

בהתאם להמלצת הרשות, ההיתר הזמני שניתן לפדרציות לתקליטים קובע תנאים חדשים לפעילותן, המבטיחים כי לראשונה בישראל תעניק הפדרציה רישיונות לשימוש במוסיקה מוקלטת באינטרנט ובסלולר וכן קובעים הוראות חדשות באשר לאופן בו יוכלו הפדרציות לתקליטים לנקוט בהליכים משפטיים כנגד משתמשים החולקים על גובה התמלוגים הנדרשים מהם.

רקע לאישור התנאים הזמניים

הפדרציות לתקליטים מנהלות במשותף את זכויות היוצרים של מפיקים וחברות תקליטים, ומעניקות רישיונות שמיכה להשמעה פומבית ושידור למשתמשים העושים שימוש במוסיקה מוקלטת, ביניהם גופי שידור, מסעדות, בתי קפה, חדרי כושר, אולמות וגני אירועים וכדומה. הפדרציה, אשר הוכרזה על-ידי הממונה בשנת 2005 כבעלת מונופולין, מנהלת את מרבית הזכויות המוסיקליות בתקליטים הן לגבי מוסיקה מקומית והן לגבי מוסיקה זרה, ואילו הפי"ל מנהלת נתח קטן יותר של הזכויות בתקליטים, של מוסיקה מקומית בלבד. הפדרציות פועלות לצד תאגידים נוספים המנהלים זכויות יוצרים ומבצעים – בהם אקו"ם המנהלת את זכויות היוצרים במילים ובלחן של היצירות המוסיקליות, ואשכולות ועיל"ם המנהלות את זכויות המבצעים (זמרים, מוסיקאים וכד').

בשנת 2004 אישר בית הדין להגבלים עסקיים את ההסדרים הכובלים הכרוכים בפעילותן של הפדרציות לתקופה של שלוש שנים, תוך אימוץ שורה של תנאים מגבילים עליהם המליץ הממונה על ההגבלים העסקיים. לקראת פקיעת האישור באפריל 2007, ניהלו הפדרציות מגעים עם רשות ההגבלים עסקיים באשר לתנאים חדשים לאישור פעילותן. לשם כך אף העניק בית הדין היתרים זמניים נוספים לפדרציות תחת התנאים שאושרו בשנת 2004, וזאת עד לסוף חודש מאי 2008.

עקב מחלוקות בין הפדרציות לבין רשות ההגבלים עסקיים, טרם התגבשה הסכמה באשר לתנאים הקבועים בהם תמליץ הרשות לבית הדין ליתן אישור לפעילותן של הפדרציות. עם זאת, הרשות לא הסכימה להמשיך ולהמליץ על מתן היתרים זמניים לפעילות הפדרציות, בלא שייערכו בתנאים מספר שינויים חשובים. לאחר קיומו של משא ומתן בין הצדדים שהניב שינויים משמעותיים בתנאים, הסכימה הרשות להמליץ לבית הדין על מתן היתר זמני לפדרציות. כאמור, בית הדין להגבלים עסקיים אישר את המשך פעילותן של הפדרציות לתקליטים תחת תנאים חדשים אלו, אשר יעמדו בתוקף למשך שנה או עד למתן אישור קבוע לפעילות הפדרציות על-ידי בית הדין, לפי המוקדם מביניהם.

משמעות התנאים הזמניים

התנאים החדשים קובעים כי לראשונה בישראל, החל מ-1 באוקטובר 2008, תעניק הפדרציה רישיונות שימוש לאינטרנט ולסלולר עבור שידורים שמקורם בהפקות טלוויזיה ורדיו (בעוד הפי"ל מעניקה רישיונות אלו מזה מספר שנים). הרישיונות יוענקו עבור סוגים שונים של שידורים, בהם שידורי simulcasting – שידורים המועברים באמצעות הטלוויזיה ובאמצעות האינטרנט בו-זמנית; שידורי webcasting – שידורים המועברים באמצעות האינטרנט; וכן שידורים אינטראקטיביים שונים באינטרנט ובסלולר. רישיונות אלו צפויים לאפשר לגופים המשדרים להרחיב את היקף השימוש הנעשה בשידוריהם באמצעות מדיות התקשורת החדשות, וכן לאפשר לבעלי זכויות היוצרים ליהנות מתמלוגים בגין שימושים חדשים אלו, אשר תופסים נתח הולך וגדל מכלל השידורים וההפקות בשנים האחרונות.

בנוסף, התנאים קובעים הוראות חדשות באשר לאופן בו יוכלו הפדרציות לתקליטים לנקוט בהליכים משפטיים כנגד משתמשים. התנאים קובעים, כי בהיעדר הסכמה בין הפדרציות לבין המשתמש באשר לתמלוגים הנדרשים ממנו, תעמוד למשתמש האופציה לשלם דמי תמלוגים זמניים אשר ימנעו ממנו חשיפה לתביעות פיצויים סטטוטוריים וצווי מניעה זמניים, עד להכרעת בית המשפט במחלוקת. כך, יוכלו משתמשים החולקים בתום לב על דרישות הפדרציות לתקליטים להמשיך לעשות שימוש במוסיקה המוקלטת בלא שהם חשופים לסנקציות משפטיות, בתמורה לתשלום תמלוגים זמניים בגין השימוש בהקלטות המוגנות.

כמו כן, התנאים קובעים שינויים באשר להצטרפות ולפרישה של מפיקים וחברות התקליטים לפדרציות לתקליטים. הפדרציות גם מתחייבות לראשונה לפרסם באתרי האינטרנט שלהן את תעריפיהן, תוך פירוט הקריטריונים לחישוב דמי הרישיון, וכן החלטות שיפוטיות שנתקבלו בעניינן.

את הרשות ייצגה עו"ד יאירה פרנקל, מהמחלקה המשפטית ברשות ההגבלים העסקיים.

ה"ע 705/07 הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות נ' הממונה על הגבלים עסקיים.

ה"ע 707/07 הפדרציה למוסיקה ישראלית וים-תיכונית נ' הממונה על הגבלים עסקיים. 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.