כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

גרטנר: " יותר ממיליארד מחשבים אישיים נמצאים היום בשימוש בעולם; עד שנת 2014 יגיע מספרם לשני מיליארד

24/06/2008

בהתאם, השלכת מחשבים אישיים למזבלה, מתפתחת לבעיה מרכזית של איכות הסביבה

מספר המחשבים האישיים המותקנים בעולם כבר עבר את המיליארד, כך מוסרים מגרטנר, חברת המחקר והייעוץ המובילה בעולם לטכנולוגיית מידע ותקשורת. האנליסטים מעריכים כי בסיס התקנות ה-PCs בעולם גדל בכמעט 12% מדי שנה. בקצב זה, עד שנת 2014 יגיע מספר המחשבים האישיים המותקנים בעולם לשני מיליארד.

גרטנר מגדירה את בסיס המחשבים האישיים המותקן כאומדן מספרם של המחשבים האישיים הנמצאים בשימוש, ולא על-פי הנתון של מספר היחידות ששווקו בתקופה מסוימת, המפורסם בתחזיות ובדוחות התקופתיים של גרטנר.

בסיס המחשבים האישיים המותקן בעולם מרוכז עדיין ברובו בשווקים הבוגרים. עם זאת, חלקם של השווקים המתפתחים הולך וגדל, עם חדירה הולכת וגדלה של המחשבים האישיים לשווקים אלו, המניעה שיעור צמיחה דו-ספרתי.

"שווקים בוגרים כדוגמת ארה"ב, מערב אירופה ויפן, מהווים היום 58% מכלל בסיס התקנות
ה-PCs בעולם, אבל השווקים הללו מהווים רק 15% מכלל אוכלוסיית העולם", אומר ג'ורג' שיפלר, מנהל מחקר בגרטנר. "קיים הבדל מדהים בנתוני ה-PC בין השווקים הבוגרים לאלו המתפתחים. מובן שחלק ניכר מההבדל משקף את הפער בתנאי המחיה הממוצעים בין שני סוגי השווקים. אבל התפתחות כלכלית מהירה בכל השווקים המתפתחים לא רק מצמצמת את הפערים בתנאי המחיה, היא גם עוזרת לסגור את הפער בנתוני ה-PC".

"אנחנו צופים שנתוני ה-PC בשווקים המתפתחים יוכפלו עד שנת 2013", מוסיף שיפלר. "קצב החדירה המהיר בשווקים המתפתחים מונע על-ידי כמה גורמים, ביניהם ההתפשטות המהירה של חיבוריות אלחוט ופס-רחב בשווקים הללו, הירידה המתמשכת במחירי המכירה הממוצעים של המחשבים האישים, וההבנה הכללית שהמחשב האישי הוא כלי הכרחי להתפתחות ולהתקדמות".

"ממשלות בשווקים המתפתחים מביעות יותר ויותר מחויבות להקטנת הפער הדיגיטלי באמצעות קידום השימוש במחשבים אישיים בקרב האזרחים במגוון של אמצעים, לרבות אספקה ישירה של מחשבים למעוטי יכולת", אומר לואיס אנביטרטה, סגן נשיא למחקר בגרטנר. "בעוד שהשווקים הבוגרים היוו מעט פחות מ-60% מבסיס ההתקנות של מיליארד המחשבים האישיים הראשונים בעולם, אנחנו צופים שהשווקים המתפתחים יהוו כ-70% מהבסיס של מיליארד ההתקנות הבאות".

בסיס המחשבים האישיים המותקנים בעולם חווה טלטלות ושינויים כיוון שמשתמשים רבים מחליפים את המחשבים המשומשים שלהם בחדשים. חלק מהמחשבים הישנים מוצאים דרכם בחזרה לבסיס ההתקנות עם משתמשים יד שנייה בערוצי שימוש שונים, חלקם נשברים וממוחזרים, אבל אחרים פשוט מגיעים ישירות למזבלה.

"התחזיות שלנו מדברות על מעט יותר מ-180 מיליון מחשבים אישיים – כמעט 16% מבסיס ההתקנות הקיים – שיוחלפו במהלך השנה", אומר מייק אשריך, אנליסט ראשי בגרטנר. "להערכתנו, חמישית מהם, כ-35 מיליון מחשבים אישיים, יושלכו למזבלות ללא כל התייחסות לנזקי הרעל שלהם. השלכת מחשבים אישיים נהייתה בעיה מרכזית עבור גופים רבים, ביניהם יצרניות, ממשלות ותנועות סביבתיות. הבעיה תלך ותחמיר, במיוחד בשווקים המתפתחים, כאשר מספר המחשבים האישיים הנזרקים ילך ויגדל בעקבות ההתרחבות של בסיס ההתקנות".

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.