כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רפורמה בשוק לשימוש ביתי

20/11/2007

שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר: "הרפורמה המתוכננת בגפ"מ תגביר את רמת הבטיחות"
 
שר האוצר, רוני בר – און: "הרפורמה הינה חלק חשוב מהתוכנית הכלכלית לשנת 2008 והיא תביא להגברת התחרות ולהוזלת עלויות הגז הביתי לצרכן."
אתמול (ב') נידונו בועדת הכלכלה של הכנסת רפורמה בשוק הגז הביתי (גפ"מ), המקודמת על ידי משרדי האוצר והתשתיות הלאומיות.
עיקר הרפורמה- סט תקנות הבא להקל על צרכנים להחליף ספק גז, זאת בניגוד למצב הנוכחי, בו החלפת ספק גז עשויה להיתקל בקשיים שונים (כך, לדוגמא, במצב הקיים כיום, בנין חדש מחויב לספק הנוכחי למשך שנה תמימה. דוגמא נוספת- כיום, ספק יכול לסרב לספק שירות באזור מגורים מסוים).
כיום קיימים 33 ספקי גז בישראל, ארבעה מתוכם מחזיקים בכ- 92% מן השוק, שהיקפו נאמד בלמעלה מ-2.5 מיליארד שקל בשנה.
הרפורמה המקודמת על ידי משרדי האוצר והתשתיות הלאומיות עתידות לשנות את המציאות הקיימת, בה צרכני הגז הביתי הינם צרכנים שבויים, ולאפשר להם לבחון את הספקים עמם הם עובדים בכל רגע נתון.
מדו"ח שהוכן על ידי אנשי המקצוע במשרד התשתיות הלאומיות עולה, כי שילוב חברות חדשות למשק אינו עתיד לפגוע בהיבט הבטיחותי. על פי הדו"ח, לאחר כניסת חוק הגז (קידום התחרות) לתוקפו, המצב הבטיחותי במשק הגפ"מ ישתפר.
להלן עיקרי ממצאי הדו"ח:
לא ידוע על התרחשות של אירוע גז או על מתקן עם ליקויי בטיחות בכל רחבי הארץ אצל כל חברות הגז, אשר נבע כתוצאה מהחלפת ספק גז שבו הושאר הצובר מספק הגז היוצא לספק הגז הנכנס.
אין בעיה בטיחותית מבחינת העברת אביזרי הצובר לספק הנכנס, היות שהספק החדש יבצע בדיקת תקינות לאביזרים על פי  התקן ויחליפם כל 10 שנים. 
במידה והספק הנכנס מחליט לקבל "ציוד זר" מחויב הוא לתדרך את מערך הטכנאים לגביו, תוך שמירה על אותה רמת בטיחות. בנוסף לאמור לעיל, הספק הנכנס יכול להחליף "אלמנטים זרים" במערכת לאלמנטים המקובלים בחברתו.
עוד עולה מן הדו"ח, כי החוק החדש יביא לשיפור הבטיחות במערכות הביתיות מכיוון שהאלמנטים יוחלפו לחדשים עם כניסת הספק הנכנס.
גם במידה והספק יוריד את איכות מיכלי הגפ''מ, לא תהיה התקנה זו מפגע בטיחותי, היות שהמיכלים מיוצרים בהתאם לתקן, והבדיקות התקניות יבוצעו על ידי הספק הנכנס.
הספק היוצא יקבל את מלא התמורה בעד השקעתו, כך שעדיין ישתלם לו להשקיע באביזרים וציוד אשר מותקן מעבר לתקן למען שיפור הבטיחות. 
קיום הבדיקה התקנית למערכת הביתית, למכשירי הגז המחויבים בדיקה על פי התקן, ובדיקת מערכת הגפ''מ תמלא את דרישות הבטיחות על פי הנדרש בתקן. בנוסף לזאת בעקבות ביצוע בדיקות אלו לפני מועד הבדיקה התקופתית יגדל הסיכוי לאיתור תקלות אשר היו עלולות להתפתח לכדי אירוע. כמו כן יותאמו המתקנים לתקן בסעיפים בהם יחול באופן רטרואקטיבי מוקדם יותר מהבדיקה הבאה.
כל הבדיקות המחויבות על פי תקן שאותן מבצע הספק היוצא מכוסות על ידי הספק הנכנס, וכאמור, ככל הידוע למשרד התשתיות הלאומיות, לא אירע אירוע גז כלשהו עקב ביצוע החלפת ספק גז.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.