כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הישראלים מפתחים את ארגנטינה

20/11/2007

מרכז ויץ מרחובות, המתמחה בלימודי הפיתוח האזורי, תכנן פרויקט ראשון וייחודי מסוגו בעולם בפרובינציית נאוקן בארגנטינה, במטרה להפוך את האזור למפותח כלכלית וחברתית. כיום, האזור אינו מיושב והחזון של 'מרכז ויץ' להפכו לאזור בעל כלכלה פרודוקטיבית ותחרותית העושה שימוש במשאבים אזוריים מתחדשים ובמיוחד ביכולות ויצירתיות אנושיות. ההשקעה הכוללת של הפרויקט נאמדת בכ- 765 מיליון דולר והוא צפוי לייצר כ-14 אלף מקומות עבודה.

הפרוייקט צפוי להסתיים בעוד 10 שנים. לצד גורמי הניהול הישראלים מעורבים בפרוייקט רחב ההיקף ממשלת ארגנטינה ומשקיעים מרחבי העולם.

אזור נאוקן בארגנטינה סובל מנחיתות תחרותית ביחס לפרובינציות השכנות לכן, הפרויקט יתמקד בתכנון שלושה מגזרים לפיתוח ובהם: המגזר החקלאי - הסבה של מספר מרבי של קרקעות  לייצור חקלאי בעל ערך מוסף גבוה, מגזר השירותים - ישמש כמנוף לחיזוק הפיתוח הכלכלי וימשיך את המאמצים למשוך לאזור אוכלוסייה ברמה מקצועית גבוהה יותר מהרמה הנוכחית, המגזר התעשייתי - פיתוח מוצרים שימוקמו בפארק התעשייתי המרכזי, הקמה עסקית ושירותים לתמיכה בייצור.

חוליה מרגוליס, מנכ"לית מרכז ויץ אומרת: "המטרה שלנו היא לשפר את הבסיס הסוציו-אקונומי של הקהילה באזור ולהגביר פעילויות היוצרות משרות והכנסות, למשוך לאזור אוכלוסיה בעלת כישורים, יכולות גבוהות ויזמים, לחזק את הקיימות הסביבתית ולשפר את איכות החיים". מרגוליס הוסיפה כי "הפרויקט מציע חזון חדש לתיירות אזורית אשר צריך להיות בעל זיקה לעיר ולסביבה הקרובה ולאפשר ניצול מרבי של הפוטנציאל האזורי".

במסגרת הפרויקט מוצעת תוכנית חינוך רשמית ברמה גבוהה וחינוך משלים לילדים ולמבוגרים כאחד. בנוסף, תוקם מערכת שתתמוך בפיתוח הכלכלי של האזור שתכלול מחקר ופיתוח של חממות טכנולוגיות ותמיכה בעסקים קטנים ובינוניים, וביסוס התיירות באזור שהפוטנציאל הטבעי שלו כולל בעיקר מאובנים של דינוזאורים, אתרים פלנתואולוגיים, מקורות מים המציעים שפע של מים נקיים מנהרות ואגמים ואקלים נוח.

יצוין כי נציגים מרחבי העולם יגיעו בסוף החודש לארץ לכנס בינלאומי ייחודי בנושא גלובליזציה  ופיתוח אזורי שיערך בין התאריכים 25/11 – 2/12 בפקולטה לחקלאות ברחובות. את הכנס יוזם מרכז ויץ בשיתוף עם מש"ב (מרכז שיתוף בינלאומי) במשרד החוץ, עיריית רחובות והפקולטה לחקלאות ברחובות.

מרכז ויץ ללימודי הפיתוח הינו אחד משלושת המוסדות היחידים המוכרים על ידי האו"ם בתחום הפיתוח האזורי. מרכז ויץ פיתח את גישת הפיתוח הנקראת "גישת רחובות", גישה הלוקחת בחשבון את השילוב בין הנושא הכלכלי לחברתי.
המרכז עוסק בפיתוח ברמה המקומית או האזורית, בהוראה  ובפרויקטים. נושאי ההוראה הם  תכנון תת אזורים ואזורי התיישבות חדשה, פיתוח כלכלי מקומי, יזמות ועסקים קטנים, תיעוש ותיירות כפרית. בשנים האחרונות המרכז קיים פרויקטים בארגנטינה,  אזרבייג'אן, הרפובליקה הדומיניקאנית, אתיופיה, רואנדה, תורכיה, מצרים, סין, ברזיל, הודו. מרכז ויץ מקיים גם פעילות באזור המזרח התיכון כגון: סדנאות לפלשתינאים, ירדנים ומצרים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.