כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

לקראת חוק ניוד המספרים שיכנס לתוקף היום -המועצה לצרכנות קוראת לציבור צרכני הסלולר שלא להתפתות ל"מלכודת הדבש."

2/12/2007

המועצה טוענת כי לקראת חוק ניוד המספרים שיכנס לתוקף היום ( יום א' ), מפרסמות חברות הסלולר הצעות "אטרקטיביות" הכרוכות בהתחייבויות ל- 3 שנים, אך חלק נכבד מהצרכנים אינם מודעים למשמעות החוק:

הצרכן יוכל לעבור עם מספר הטלפון שלו לחברה מתחרה, וכן, לכך שצרכן שירצה לעבור לחברה מתחרה יאלץ לשלם לחברת הסלולר שלו סכומים המגיעים לאלפי שקלים תמורת הזכות לסיים את ההתקשרות לפני הזמן שנקבע בהסכם, כדי שיוכל לעבור לחברה מתחרה. תשלומים אלה יפגעו ביכולתם של רוב הצרכנים המחויבים לתקופות זמן ארוכות לעבור לחברה אחרת.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי יכולת הצרכנים  להתנייד בין החברות תוך שמירת המספר, תחייב את חברות הסלולאר להשקיע ב"שימור הלקוחות" על מנת לרכוש את נאמנותם לחברה. השקעה זו עשויה להתבטא בהטבות ובתנאים שעל גובהם והיקפם יתחרו החברות זו בזו. ניתן להניח כי הצרכנים אשר יוכלו לעבור מחברה לחברה ייהנו מפירותיה של התחרות שתיווצר בהטבת תנאים שיתכן ויהיו מעבר למוכרים כיום לציבור.

תחקיר המועצה לצרכנות הכולל סקר שבוצע על ידי מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה, ממחיש את היקף ועוצמת הפגיעה באפקטיביות של חוק ניוד המספרים כתוצאה מכבילת צרכנים לתקופות זמן ארוכות, ובשל גובה הקנסות שמטילות החברות על צרכנים המבקשים לעבור לחברה אחרת במהלך תקופת ההתחייבות. (הסקר בוצע בסוף השבוע החולף בקרב מדגם מייצג של צרכני הסלולר מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל):

- * 92% מהציבור בישראל מחזיק בטלפון סלולרי;
- כ- 53% מלקוחות הסלולר מחויבים בהתקשרות לזמן כל שהו לחברת הסלולר שלהם: 14% מתוכם מחויבים לתקופה של עד 12 חודשים, כ- 10% מחויבים לתקופה של עד 24 חודש, וכ- 18% מחויבים לתקופה של מעל לשנתיים. כ- 11% נוספים טוענים כי יש להם התחייבות לחברה אך אינם זוכרים לכמה זמן.
- כ- 60% מציבור זה לא מכיר או לא שמע על חוק ניוד מספרים. כ- 19% יודעים שמדובר באפשרות להעביר את המספר לחברה אחרת, וכ- 20% שמעו על החוק אבל אינם יודעים מה משמעותו.
- סכומי הכסף שיאלצו צרכנים המחויבים בהתקשרות לזמן ארוך לשלם לחברת הסלולר תמורת הזכות לסיים את ההתקשרות יכולים להגיע  לכ- 3,000 ₪ (ראה פירוט בטבלה בהמשך) .  סכום זה אינו כולל את השלמת התשלומים עבור מכשיר הטלפון.
חשוב להדגיש כי נוסף לסכום זה עלול הצרכן המבקש להתנתק להידרש לעיתים גם לשלם מיידית בתשלום אחד את יתרת התשלומים החודשיים שנותרה לו עד לסיום תקופת ההתחייבות. תשלום זה יכול להגיע לאלפי שקלים נוספים לתשלומי הקנס/או החזר הטבות כמפורט להלן.

- כ- 58% ממשתמשי הסלולר סבורים כי המעבר מחברה לחברה לא יהיה כרוך בתשלום, כ- 11% חושבים שהמעבר יהיה כרוך בתשלום אך אינם יודעים מהו, ורק 14% ידעו להשיב כי כדי לעבור לחברה אחרת יש לשלם לחברה הנוכחית עבור הטבות שונות שקיבלו ו-או קנס יציאה. כ- 11% נוספים חושבים בטעות כי על פי החוק, המעבר תוך שמירת מספר הטלפון הקיים,  כרוך בתשלום מסוים.

- מהשאלה מהו סכום הכסף שצרכני הסלולר מוכנים לשלם כדי לעבור לחברה אחרת עולה התמונה הבאה:

כ- 51% לא מוכנים לשלם אף סכום על המעבר לחברה אחרת.

כ- 35% אחוזים מוכנים לשלם עד 100 ₪.

כ- 6% מוכנים לשלם בין 101 ל 500 ₪.

0.5% בלבד מוכנים לשלם בין 501 ל 2,000 ₪.

כ- 8% השיבו כי הם מוכנים לשלם סכום כלשהו אך אינם יודעים להעריך מהו.

מנכ"ל המועצה לצרכנות מדגיש כי תוצאות תחקיר המועצה מוכיחות כי כבילת הצרכנים לתקופות ארוכות וגובה הקנסות המושתים על מי שמעונינים לסיים את ההתקשרות במהלך תקופת ההתחייבות, מהווה אבן נגף בפני התפתחות תחרות אמיתית בין החברות על כיסו של הצרכן ועל סיכויו ליהנות מפירות תחרות זאת.

מנכ"ל המועצה מוסיף כי מתוצאות הסקר עולה בבירור שרוב הצרכנים אינם מודעים להוצאות הכרוכות בהתחייבות לספק הסלולר, כלומר, לקנסות/החזרי ההטבות ו-או תשלום חד פעמי מיידי עבור מכשיר הטלפון. מנכ"ל המועצה לצרכנות מתריע כי תוצאות הסקר והבדיקה מעלים חשש כי הצרכנים אינם יכולים להפעיל את השיקולים הנדרשים  לפני שהם חותמים על התחייבויות ארוכות טווח המונעות מהם למעשה לממש את יתרונותיו של החוק החדש.

לאור הפגיעה הצפויה לצרכנים המתחייבים לחברת הסלולר לתקופה ממושכת קורא מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, לציבור לשקול היטב את כדאיות ההטבות המוצעות לו כיום, לבחון את "ההצעות האטרקטיביות" של חברות הסלולאר לאור ניידות המספרים הקרובה וההטבות שעשויות להיות מוצעות לו בעקבות כך, ולהימנע מלהתחייב לתקופה של 36 חודשים.

לכתבה נלווית

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.