כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שר האוצר ונגיד בנק ישראל מינו את ירום אריאב לעמוד בראש וועדה לפיתוח והגברת התחרות בשוק ההון בישראל.

23/11/2007

שר האוצר,רוני בר-און ונגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, מינו אתמול את מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, לעמוד בראש ועדה לפיתוח והגברת התחרות במערכת הבנקאית ובשוק ההון בישראל.  
בר-און ופישר, ציינו כי הועדה הוקמה מתוך הכרה בחשיבותו של פיתוח שוק הון מודרני, תחרותי ויעיל להמשך הצמיחה במשק הישראלי וכן למיצובו של שוק ההון הישראלי, כך שיעמוד בשורה אחת עם המדינות המתקדמות בעולם.  

המשק הישראלי מאופיין באיכות גבוהה של כח אדם, ביצירתיות וברמת יזמות גבוהה. רמה זו יכולה וצריכה להתפתח גם בשוק ההון הישראלי בדרך של פיתוח וייצוא של תעשיית שירותים פיננסיים כמנוע נוסף לצמיחה במשק. ועדת אריאב, תבחן כאמור ותמליץ על הצעדים והפעולות הנדרשים בכדי לפתח את שוק ההון הישראלי, להגביר את האטרקטיביות שלו למשיכת הון זר וזאת לצורך מיצובו כשחקן גלובלי משמעותי ולהגברת התחרות והיעילות בו.

מבנה שוק ההון ורמת התחרותיות בו העסיקו בעשורים האחרונים מספר וועדות. וועדת ברודט שמונתה ב-1995 בחנה את המשמעות המשקית הכוללת של אחזקת הבנקים בתאגידים ריאליים ועמדה על הסכנה הקיימת לתפקודו התקין של המשק בהיבטים של צמצום התחרות, עלייה ברמת המחירים, פגיעה בכושר התחרות של המשק וצמצום הפעילות הכלכלית.

כזכור, גם הצוות הבין משרדי (ועדת בכר) שהוקם באפריל 2004 נדרש להמליץ על הפעולות הדרושות לביסוס מבנה תחרותי בשוק ההון. המלצות הצוות גובשו לכדי חקיקה במהלך קיץ 2005, כאשר אחת מאבני הבסיס המרכזיות בחקיקה שיישמה את המלצות הועדה התייחסה למכירת קופות הגמל וקרנות הנאמנות על ידי הבנקים. מכירת גופים אלו על ידי הבנקים נועדה להביא לצמצום ניגודי העניינים של הבנקים ולפיתוחו ולביסוסו של שוק אשראי חוץ בנקאי בישראל אל מול האלטרנטיבה הבנקאית.

יחד עם זאת, נראה כי לשוק ההון הישראלי קיים פוטנציאל לפיתוח ושכלול נוסף. שוק ההון הישראלי מאופיין עדיין ברמת ריכוזיות גבוהה במספר מקטעים, כגון: מערכת התיווך הפיננסי וצורך בפיתוח שוק כספים ושכלולו, אשר לא הוסדרו במסגרת דיוני הוועדות השונות.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.