כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

סקר הציפיות של התעשיינים: האטה בקצב הצמיחה של התעשייה.

26/11/2007

בשונה מסקר בנק ישראל התעשיינים צופים לרבע האחרון של השנה האטה בקצב גידול המכירות לשוק המקומי, בהשקעות והאטה ניכרת בקצב קליטת המועסקים.
 
בשונה מממצאי סקר בנק ישראל - התעשיינים מדווחים, כי ברבע השלישי של 2007 נרשמה האטה בקצב צמיחת תפוקת התעשייה. האטה נרשמה גם בקצב גידול המכירות לשוק המקומי, במקביל להאטה קלה בקצב התרחבות היצוא. כך מסר רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, בהסתמכו על סקר הציפיות בתעשייה של התאחדות התעשיינים, שנערך לאחרונה והקיף 172 חברות תעשייתיות.
 
מהסקר עולה כי מנגד, נרשמה ברבע השלישי של השנה האצה בקצב גידול ההשקעות בנכסים קבועים, לצד המשך הגידול במצבת העובדים בתעשייה.
 
גינל הוסיף כי לרבע האחרון של השנה צופים התעשיינים המשך התרחבות תפוקת התעשייה, תוך האטה נוספת בקצב גידול המכירות לשוק המקומי והאצה קלה בקצב התרחבות היצוא. האטה מחודשת צפויה בקצב גידול ההשקעות בנכסים קבועים, זאת לצד האטה ניכרת בקצב קליטת המועסקים לתעשייה.
 
גינל מציין כי מניתוח סקר הציפיות של התאחדות התעשיינים עולה כי ברבע השלישי של 2007 נרשמה, כאמור, האטה בקצב צמיחת התעשייה - 49% מהתעשיינים הרחיבו את תפוקתם לעומת 21% אשר צמצמו. לדבריו, לא מן הנמנע כי לפחות חלק מההאטה בפעילות היצרנית הושפע מגורמים עונתיים.
 
עוד עולה מהסקר כי ברבע השלישי של 2007 חלה האטה בקצב גידול המכירות לשוק המקומי - 42% מהתעשיינים דיווחו על גידול במכירות לשוק המקומי ו-19% דיווחו על ירידה.
 
גינל מציין, כי האטה זו חלה לאחר עלייה ניכרת במכירות לשוק המקומי ברבע השני של השנה כמותה לא נרשמה מאז הרבעון השלישי של שנת 2000.
 
היצואנים בסקר מדווחים על האטה קלה בקצב התרחבות משלוחי היצוא ברבע השלישי של השנה. 45% מהיצואנים רשמו עלייה ביצוא ו- 26% דיווחו על ירידה.
 
עוד עולה מסקר התאחדות התעשיינים, כי ברבע השלישי של השנה נרשמה האטה בקצב גידול ניצולת הציוד בתעשייה - 34% מהתעשיינים רשמו עלייה בניצולת לעומת 17% שרשמו ירידה, במקביל דיווחו התעשיינים על גידול מואץ במלאים ברבע השלישי של השנה הן של חומרי הגלם והן של המוצרים המוגמרים.
 
בהתאם לציפיות התעשיינים, ברבע השלישי של 2007 נמשכה קליטת העובדים לתעשייה, בקצב דומה לזה  שנרשם ברבע השני של השנה. 31% מהתעשיינים שהשתתפו בסקר דיווחו על קליטת עובדים, זאת לעומת 11% שדיווחו על פיטורים.
 
כן מתברר, כי ברבע השלישי של השנה נרשמה האצה מחודשת בקצב גידול ההשקעות בתעשייה, זאת לאחר שני רבעונים רצופים של האטה ולאחר רמת שיא בהשקעות בסוף 2006. 32% מהתעשיינים רשמו ברבע השני גידול בהשקעות ו- 9% צמצמו את השקעותיהם.
 
לרבע האחרון של השנה צופים התעשיינים, כי תימשך הצמיחה בתפוקת התעשייה - 47% צופים עלייה לעומת 22% שצופים ירידה. התעשיינים מעריכים, כי ברבע האחרון של השנה תימשך ואף תעמיק ההאטה בקצב התרחבות המכירות לשוק המקומי - 37% צופים גידול במכירות לעומת 22% שצופים ירידה.
 
היצואנים בסקר צופים לרבע האחרון של השנה האצה קלה ביותר בקצב גידול משלוחי היצוא - 42% מהיצואנים צופים עלייה ביצוא מרביתם עלייה קלה ו- 20% צופים ירידה.
 
גינל מציין, כי חברות התעשייה הרב-לאומיות, להן פעילות יצרנית בחו"ל מדווחות על האטה משמעותית ביותר בקצב צמיחת תפוקתן במפעלים בחו"ל ברבע השלישי של 2007, זאת לאחר שני רבעונים רצופים בהם נרשם גידול שיא בתפוקתן. האטה קלה נרשמה גם בקצב גידול ההשקעות במפעלים בחו"ל, זאת לאחר שלושה רבעונים רצופים של האצה. במקביל רשמו חברות התעשייה הרב-לאומיות האטה נוספת בקצב קליטת העובדים בחו"ל ברבע השלישי של השנה, זאת לאחר גידול שיא במחצית הראשונה של השנה. יצוין כי על פי הסקר מהוות חברות התעשייה הרב-לאומיות כ- 22% מסך חברות התעשייה.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.