כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

גלעד ארדן, יו”ר ועדת הכלכלה :”התנהגותה החצופה של `ביטוח ישיר` המסרבת לבטח רכבים בדרום עלולה להוביל לסירובן של חברות נוספות לבטח בדרום, לסגירת סניפי בנק לא ריוחיים בדרום וכן הלאה ובכך לפגיעה חמורה בפריפריה."

28/11/2007

ועדת הכלכלה קיימה אתמול דיון בנושא סירוב חברת 'ביטוח ישיר' לבטח רכבים בבאר שבע וסרובן של חברות הביטוח לבטח חברות בתחום החקלאות.
ח”כ גלעד ארדן :”נכון שחברות הביטוח הן פרטיות כמו גם חברות הכבלים והלווין וזכייני הערוצים- אלו מקבלים מהמדינה זיכיון או רישיון ובתמורה במסגרת התנאים דורשת המדינה לעיתים דרישות פחות רווחיות, כמו לחבר מקומות רחוקים לכבלים ולהפיק דרמות ישראליות. מדינה רואה את צרכי האוכלוסייה ומי שמוכן לעמוד בדרישותיה יקבל ממנה את הרישיון.לא יתכן שחברות הביטוח יקבלו רישיון למכור רק מה שריווחי להם ובמקומות בהם רווח נמוך יותר הן מסרבות .
זה אבסורד שחברה מובילה שתדמיתה חשובה לה מוותרת על עיר של 200,000 תושבים. בשאר העולם ישנה מגמה הפוכה- חברות עסקיות שרוצות להצליח תורמות למען הציבור. בכוונתי לקדם חקיקה שתקבע קנסות גבוהים על חברות ביטוח שיפלו מבוטחים משיקולים גיאוגרפיים.
ח”כ ישראל חסון – חברות חקלאיות סובלות מגנבות ציוד חמורות וחברות הביטוח מסרבות להמשיך ולבטחן. החל מה 1 בינואר חברות אלו יוותרו ללא ביטוח. אני מבקש להבין איפה מחויבות המדינה לאוכלוסיות שלא מוצאות מענה ביטוחי.
ח”כ שי חרמש- המדינה לא נותנת בטחון לנושא רכוש אז לא ניתן לדרוש מחברת ביטוח לתת מה שהמדינה לא נותנת.חקלאים עובדים שנה ובלילה אחד עם חמישה טנדרים מנקים לו את כל המטע.
אורלי ירקוני – מנכ”ל `ביטוח ישיר`- בדרום לפני שנה רמת גנבות פי 4 היום פי 3
לנו מותר להחליט עם מי אנחנו עושים עסק ועם מי לא. ויתרנו על תושבי דרום בצער. מי שהיה מבוטח לפני חידשנו אך לא לקחנו ביטוחים חדשים של ביטוח רכב.אני כמעת יחידה
יכול להיות שחברות אחרות גם לא מבטחות אך בחדרי חדרים
יש היצע ותחרות- אז אחת מתוך 14 לא מבטחת-כמה זה פוגע בתחרות?
רז פנחס - ק` אגף חקירות מחוז דרומי – בסיס הנתונים לא נכון, הנחות העבודה שרמת הגנבה גבוהה בבאר שבע היא טעות, זה היה נכון ב2002 לאחרונה יש ירידה דרמטית בנתוני הפשיעה בדרום. בין השנים 2004-2006 הייתה ירידה של 56% בגניבת רכבים ובשנת 2007 הייתה ירידה נוספת של 10% בגניבות רכב בבאר שבע. לגבי גנבות מתוך רכב – בשנים 2004-2006 הייתה ירידה של 63% וב 2007 ירידה של 15% נוספים.בממוצע ל 1,000 כלי רכב – בבאר שבע מדובר בגנבה של 11 רכבים ובירשלים זה 19 גנבות על כל 1,000 רכבים.
אייל אורון- אמון הציבור - ביטוח הוא מוצר יסוד ולא יתכן שאזרח יישאר ללא מענה. אומנם אלו חברות מסחריות אך מטרתן להעניק רשת בטחון זה לא רק קבלת פרמיות אלה כלי ליצור איזון שיגן על האוכלוסייה.
שמואל מלכיס, ארגון חברות הביטוח-ישנה בעיה בדרום כי הפיקוח קבע שאסור לקחת בחשבון נושא גיאוגרפי כפרמטר לביטוח. אנחנו בביטוח קונים סיכונים ממבוטחים.
קריטריון גיאוגרפי מתחייב לסיכון לא ניתן לומר שהוא לא רלבנטי- זה אבסורד לומר לנו לא לקחת אותו בחשבון- אתה אומר לחברה אם את מבטחת רכב בדרום שהסיכון בו גבוה בעשרות אחוזים אז אתה צריך לקחת את זה באותו מחיר. אז החברה לא מחויבת לקחת סיכון בנמוך מהעלות והחברה עלולה להפסיד, נראה לי טבעי שהחברה תסרב. יש מספר רב של חברות ויש חברות שכן מבטחות שם כי שיקולם שונה.
יואב בן אור, סגן המפקח על הביטוח - ביטוח ישיר פועלת על פי חוק. אין מדינה בעולם שמחייבת חברת ביטוח לקבל כל אדם. הסיכון הגיאוגרפי מקובל בעולם כפרמטר ואנחנו פה לא מתירים להן לעשות בזה שימוש.לגבי הנושא החקלאי- אנו לא יודעים לומר שיש כאן כשל שוק. שמענו פה את התלונות ונבחן אותם.הממשלה צריכה למצוא פתרון ואנו נבחן את הנושא .
ח”כ ארדן סיכם את הדיון באמרו כי ”אנו לא יכולים להתעלם מחובתנו כלפי 200,000 איש שלא מבוטחים בדרום ולאפשר פתח לשאר חברות הביטוח שירשו לעצמן ללכת בדרך זו ותסרבנה גם הן לבטח את תושבי הדרום.הממשלה חייבת לתת לזה מענה ובמידה ולא אנו נוביל הצעת חוק פרטית בנושא. לגבי ביטוח הציוד החקלאי אמר ארדן כי לא ייתכן שמצד אחד המדינה מסבירה כל הזמן את חשיבות האחיזה בקרקע ופיתוח החקלאות ומנגד מתגלה כשל כזה המותיר למעשה את החקלאים ללא אף גורם שמוכן לבטח את הציוד. הועדה מבקשת מהממונה על הביטוח להיפגש עם חברי הכנסת המציעים ולהציג לועדה בתוך שבועיים המלצות למציאת פתרון לביטוח לציוד חקלאי, ובמידה לא תעלו פתרון משתוף, נוביל בועדה חקיקה פרטית."

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.