כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רובי גינל:" יצוא ההיי-טק מדשדש; עם זאת חלה צמיחה מחודשת ביצוא התעשייתי - גידול ריאלי של כ-3% בחודשים יולי - אוקטובר 2007."

29/11/2007

יצוא ההיי-טק מדשדש.  בחודשים יולי-אוקטובר 2007 גדל יצוא ההיי-טק בשיעור מתון של 0.5% בלבד, זאת לאחר קיפאון ברבע השני של השנה. יצוא ההיי-טק הסתכם ב-4.9 מיליארד דולר. (מדובר ברכיבים אלקטרוניים ומחשבים, ציוד תקשורת, בקרה ופיקוח, כלי טיס ותרופות).כך מסר רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, על סמך ניתוח חודשי שערך אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים על מצב היצוא.

עם זאת, מציין גינל, כי בסך הכל חלה בחודשים יולי-אוקטובר 2007 צמיחה מחודשת ביצוא התעשייתי (ללא יהלומים). מדובר בעלייה ריאלית של כ-3%, לעומת הממוצע החודשי ברבע השני של השנה. היצוא התעשייתי (ללא יהלומים) הסתכם בחודשים אלו בכ- 11.1 מיליארד דולר.

גינל מציין, כי במקביל חלה בחודשים יולי-אוקטובר 2007 נסיגה ריאלית של כ-3% ביצוא ענפי הטכנולוגיה המסורתית, זאת לאחר גידול מתון של כ- 1% בשני הרבעונים הקודמים. (מדובר בענפי מזון ומשקאות, טקסטיל הלבשה ועור, עץ, ריהוט, נייר ודפוס).

מהנתונים עולה, כי הנסיגה ביצוא הקבוצה משקפת ירידה של 7% ביצוא ענפי המזון, ירידה של 2% ביצוא הטקסטיל וההלבשה, לצד קיפאון ביצוא ענפי העץ, נייר ודפוס.

מניתוח התאחדות התעשיינים עולה, כי גם ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית רשמו בחודשים יולי - אוקטובר השנה נסיגה ריאלית של כ-3% ביצוא, זאת לאחר צמיחה מהירה ורצופה של כ- 3.5% בממוצע לרבעון, במהלך ששת הרבעונים הקודמים. (מדובר בענפי כרייה, חציבה ומינרלים, מוצרי גומי ופלסטיק, מתכת בסיסית ומוצרי מתכת). מהנתונים עולה, כי הנסיגה ביצוא הקבוצה נגזרה מקיטון של 4% ביצוא ענפי הגומי והפלסטיק וקיטון של 1% ביצוא המתכת, זאת לעומת לגידול חד של 17% שנרשם ביצוא ענף הכרייה והמינרלים האל-מתכתיים, אשר מיתן את הנסיגה בקבוצה.

גינל מציין, כי עם זאת, בחודשים יולי-אוקטובר 2007 נרשמה, עלייה ריאלית מהירה של כ-9% ביצוא ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית, זאת לאחר נסיגה של 3.1% רבע השני השנה. (מדובר בענפי הכימיקלים וזיקוק נפט (למעט תרופות), מכונות וציוד, מנועים וציוד חשמלי). יצויין כי הגידול המהיר ביצוא הקבוצה התאפשר, בעיקר הודות לענף המכונות והציוד שהרחיב את היצוא בכ- 15%, ענף הציוד החשמלי רשם גידול של 3% ביצוא מנגד - ירידה של כ-4%  נרשמה ביצוא ענף הכימיה (ללא תרופות), זאת לאחר 2 רבעונים רצופים בהם חל גידול מהיר ביותר ביצוא - כ-16% ברבעון.

מניתוח התאחדות התעשיינים עולה, כי במהלך השנה החולפת חלה שחיקה ניכרת ברווחיות היצוא. מנתונים ראשוניים עולה, כי ברבע השלישי של 2007 היה מדד עלות העבודה ליחידת תוצר ביצוא גבוה בכ- 13% לעומת הרבע המקביל לו בשנת 2006. (עלייה במדד פירושה ירידה ברווחיות ולהפך). שחיקה זו ברווחיות היצוא הושפעה משילוב של מספר גורמים, בהם העלייה החדה בעלויות שכר העבודה (עלייה מצטברת של 6%), התיסוף בשער החליפין של השקל ביחס לדולר (בשיעור מצטבר של כ- 4.5%); הירידה החדה של כ- 3.5% בפריון העבודה בתעשייה בתקופה הנסקרת וההרעה בתנאי הסחר, אשר נגזרה מכך שמחירי יבוא חומרי הגלם לתעשייה עלו בקצב מהיר ממחירי היצוא התעשייתי.
 
 
 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.