כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

אלי ישי, סגן רה"מ ושר התמ"ת, הפיץ אתמול תזכיר חוק המסדיר את היקף הזכות של הצרכן לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו.

3/12/2007

סגן רה"מ ושר התמ"ת, אלי ישי הפיץ אתמול תזכיר חוק המסדיר את היקף הזכות של הצרכן לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו. במקביל מעביר השר ישי לועדת הכלכלה תקנות בנושא זה, שיתנו פתרון זמני עד להרחבת החוק .

השר ישי אישר ליועץ המשפטי של משרדו, עו"ד מיכאל אטלן, להפיץ תזכיר חוק מקיף להסדרת הזכות של הצרכן לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו.

חוק הגנת הצרכן כנוסחו היום מסמיך את שר התמ"ת לקבוע תקנות לפיהן בעסקה לרכישת טובין או שירותים הצרכן יהיה רשאי לבטל את הסכם הרכישה בתוך תקופה מסוימת וזאת אף ללא עילה מיוחדת ובלבד שאם העסקה היא עסקה לרכישת טובין – שהטובין לא נפגמו ולא נעשה בהם שימוש. 

השר אלי ישי ביקש לעשות שימוש בסמכותו זו ועל כן הוכנה טיוטת תקנות הקובעת כי צרכן רשאי לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו וכמו כן, נקבעו בתקנות חריגים לכלל זה. ברם, בדיונים עם משרד המשפטים נטען על ידם כי סעיף ההסמכה בחוק אינו מספק שכן ניתן לקבוע מכוחו רק מקרים ספציפיים בהם ניתן לבטל עסקה ולא זכות ביטול כללית.

השר ישי ביקש להסתייג מעמדת משרד המשפטים וביקש בחינה מחודשת של עמדתו, אולם על אף שעברו שלושה חודשים ממועד פנית השר, טרם התקבלה תגובת משרד המשפטים לפיכך החליט השר אלי ישי להעביר את טיוטת התקנות לועדת הכלכלה, וזאת כדי להעלות את הסוגיה על סדר היום של הכנסת.

במקביל, הוכנה על ידי הלשכה המשפטית של משרד התמ"ת, לפי בקשת השר ישי, הצעת חוק ממשלתית שמטרתה להסדיר באופן כולל ואחיד את היקף הזכות של הצרכן לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו. הצעת החוק שהוכנה ומופצת היום מרחיבה את זכות הצרכן לבטל עסקה עקב פגם או אי התאמה בנכס או בשירות, זכות הצרכן לבטל עסקה עקב הטעיה או ניצול מצוקת הצרכן, קביעת פרק זמן אחיד לביטול העסקאות הללו כמו גם עסקאות רוכלות, יחידות נופש ומכר מרחוק; 

בנוסף, ההצעה קובעת זכות חדשה של הצרכן לבטל עסקה גם מטעמים של נוחות אובייקטיבית. זכות זו תהיה כללית ובעצם תבטל את ההסדר הקבוע כיום והמסמיך את השר לקבוע בתקנות סוגי עסקאות בהם תינתן זכות ביטול כאמור. עם זאת לגבי זכות ביטול זו, יהיה השר רשאי לקבוע בתקנות סייגים וחריגים, שיאזנו בין מידת הפגיעה שתיגרם לעוסק עקב ביטול עסקה לבין עניינו של הצרכן באפשרות ביטול העסקה.

השר ישי אמר כי הוא מאמין שהצעת חוק זו, מאזנת בצורה ראויה בין עניינם של העוסק והצרכן והוא מקווה שלאחר הפצת ההצעה כתזכיר חוק ולמען טובת הצרכן ניתן יהיה לקדמה על ידי פתיחה מהירה של אפיק הידברות עם ארגוני העוסקים, אשר מסרבים עד היום להידבר בעניינים אלה עם הגורמים המקצועיים של המשרד.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.