כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

המדען הראשי במשרד התמ"ת, ד"ר אלי אופר: "גם השנה ניתן לראות כי ישראל ניצבת במקום הראשון בעולם בשיעור ההשקעה במחקר ופיתוח כאחוז מהתמ"ג".

5/12/2007

הדברים נאמרו במסגרת הכנס השנתי של המדען הראשי במשרד התמ"ת אשר התקיים אתמול בחיפה תחת הסיסמא מו"פ – "הכח לצמוח".

המדען הראשי במשרד התמ"ת הציג את מאזן ההון האינטלקטואלי של מדינת ישראל: "אינדיקטורים רבים מצביעים על הצטיינות של מדינת ישראל בתחומים שונים". 
 
המדען הראשי במשרד התמ"ת, ד"ר אלי אופר: "גם השנה ניתן לראות כי ישראל ניצבת במקום הראשון בעולם בשיעור ההשקעה במחקר ופיתוח כאחוז מהתמ"ג. בזכות המשך ההשקעה הניכרת במו"פ תעשיית היי-טק ממשיכה להיות קטר מוביל הצמיחה של המשק הישראלי"

במסגרת המחקר שהוצג אתמול בכנס בלטו באופן ניכר שני תחומים בהם נמצאת מדינת ישראל בצמרת העולמית: הון חדשנות וצמיחה והון אנושי אשר בעזרת עידוד ממשלתי הביאו את מדינת ישראל לידי צמיחה כלכלית חסרת תקדים בשנים האחרונות.

ממחקר שנערך לאחרונה (והסתיים בחודש נובמבר) ע"י המדען הראשי בשיתוף עם חברת ד"ר עדנה פשר יועצים בע"מ שמטרתו לבחון את השינויים שחלו במאזן ההון האינטלקטואלי של מדינת ישראל עולה כי בכל אחד מהתחומים שנבדקו ישראל נמצאת במקום מכובד ביותר וזאת בהשוואה למדינות מפותחות אחרות. עם זאת, בלטו באופן ניכר שני תחומים בהם נמצאת מדינת ישראל בצמרת העולמית: הון חדשנות וצמיחה והון אנושי אשר בעזרת עידוד ממשלתי הביאו את מדינת ישראל לידי צמיחה כלכלית חסרת תקדים בשנים האחרונות.

יצויין כי, ההון האינטלקטואלי הוא ביטוי לסך הידע, החוכמה, היכולות והמומחיות המקנים למדינה יתרון יחסי על פני מדינות אחרות ומצביעים על פוטנציאל הצמיחה בעתיד.

ישראל היא המדינה השנייה בעולם, אחרי שבדיה, אשר הפיקה מאזן הון אינטלקטואלי לאומי כבר בשנת 1998. במסגרת המחקר נבחנו חמישה מוקדי הון מהם מורכבים הנכסים העיקריים של המדינה בתחומי הכלכלה, החברה והתעשייה . מוקדי ההון הם:  הון פיננסי, הון לקוחות/שוק, הון תהליכי, הון אנושי והון חדשנות וצמיחה. מוקדי הון אלו מרכיבים את מאזן ההון האינטלקטואלי של המדינה בסביבה תחרותית.

עיקרי הממצאים:

בשנת 2006 היתה ישראל חמישית בעולם בקצב הצמיחה (5.2%) וזאת ביחס למדינות מערביות אחרות. ראוי לציין שבניגוד למדינות מערביות שונות בהן קצב הצמיחה הואט בשנה האחרונה בשל המשבר בבורסות העולם בישראל המשבר טרם הורגש. הצפי הוא שמדינת ישראל תמשיך לצמוח בקצב גבוהה גם בשנה הבאה וזאת בזכות חוזקן של תעשיות עתירות החדשנות והידע במדינה.     

מדד מידת החדשנות במשק הישראלי משתקף בשיעור ההוצאה למו"פ אזרחי אשר אינו לוקח בחשבון מו"פ בטחוני, בשל חיסיון הנתונים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2005 ישראל היתה במקום ראשון מבחינת שעור ההוצאה למו"פ אזרחי כאחוז מהתמ"ג ( 4.4% ) ובשנת 2006 הגיעה נתון זה ל-4.5% מהתמ"ג וסך ההוצאה הלאומית למו"פ אזרחי הסתכם ב-28.3 מיליארד ₪. לשם ההשוואה יש לציין כי מדינות האיחוד האירופי הציבו לעצמן יעד של 3% הוצאה למו"פ אזרחי בשנת 2010 !

נתון נוסף המלמד על חוסנו של המשק הישראלי הינו מדד ה GCI – GLOBAL COMPETITIVENESS INDEX . מדינת ישראל דורגה בשנת 2006 במקום ה 15 וזאת לעומת המקום ה 23 בו ישראל דורגה בשנת 2005. עפ"י הנתונים המעודכנים של הפורום הכלכלי העולמי בשנת 2007 מדורגת ישראל במקום ה 17. מדד ה GCI הינו שילוב של אינדיקטורים שונים מתחומי כלכלה, פוליטיקה וסביבה הבוחנים את כושר התחרותיות של המדינה. בדרוג שנערך ע"י הפורום הכלכלי העולמי השתתפו  125 מדינות שחולקו ל-3 קבוצות על פי רמת התפתחותן.

במחקר נבדקו גם אינדיקטורים של מוקד ההון התהליכי (הנכסים האינטלקטואליים של ישראל התומכים בפעילות בהווה – תשתית טכנולוגית, מעבדות, נהלים וחוקים). מהמחקר עולה כי ישראל בעלת תשתית מודרנית לטיפוח עסקים- סביבה עסקית תומכת, תשתית בנקאית ופיננסית מפותחת ומסגרת חוקית המעודדת השקעות ביזמות טכנולוגית, מוסדות מחקר בעלי מוניטין בינלאומי. לדוגמא, ישראל דורגה במקום  ה-3 מתוך 61 מדינות מפותחות שהשתתפו בסקר הבוחן את "המוכנות טכנולוגית" של  המדינה.

עוד עולה מהמחקר שנערך בלשכת המדען כי ישראל שניה בעולם (אחרי ארה"ב) בכל הנוגע לזמינות כספי קרנות הון סיכון. על פי נתוני IVC חברות ישראליות גיוסו בשנת 2006 1.6 מיליארד דולר - הסכום הגבוהה ביותר שגוייס בשנה מאז התפוצצות בועת ההי-טק בתחילת שנות האלפיים.

סיכום:

בלשכת המדען הראשי מציינים כי יתרונה העיקרי של ישראל הוא בתחום המו"פ ממנו נגזר פוטנציאל הצמיחה העיקרי של המדינה בעתיד. יתרון זה ממקם את ישראל בקבוצת המדינות המפותחות בעולם. שמן של חברות ההי-טק הישראליות בתחום ההייטק הולך לפניהן בכל רחבי העולם וזוכה להערכה רבה. נכסיה העיקריים של ישראל הם מו"פ והון אנושי מצויין שיחד יוצרים את הנוסחה המנצחת להתמודדותה של מדינתו בשוק הגלובלי.  

נכסים אלה באים לידי ביטוי ביתרונותיה היחסים של מדינת ישראל:

טכנולוגיה מתקדמת ופריצות דרך בתחום המו"פ
שעור גבוה של תעשיות הייטק
הון אנושי בעל השכלה גבוהה
מאפיינים תרבותיים של נטילת סיכון, כושר הסתגלות, סקרנות, חשיבה יזמית
מוסדות מחקר בעלי מוניטין בינלאומי
תשתית טכנולוגית מודרנית
אסטרטגיה ממשלתית ליצירת סביבה המעודדת יזמות והשקעות זרות
 

בהעדר אוצרות טבע ומחצבים מהוים יתרונות אלה את חוד החנית של כלכלת העתיד של מדינת ישראל ואת הבסיס לצמיחתה.

ד"ר עדנה פשר (קבוצת ד"ר עדנה פשר ושות' יועצים לניהול) שהשתתפה בעריכת המחקר, מציינת כי מאזן ההון האינטלקטואלי משקף את החזון של ישראל למאה ה- 21 ונועד להציג את הנכסים האסטרטגיים של ישראל בפני בעלי העניין השונים, ולהביא למיקוד המאמץ הלאומי לפיתוח התחומים בהם יש לנו פוטנציאל צמיחה.

המדען הראשי, ד"ר אלי אופר, מציין שהצלחות הווה כפי שניתן ללמוד ממאזן ההון האינטלקטואלי נובעות בעיקר מהשקעות העבר. מדינת ישראל צריכה להמשיך ולהשקיע ביתר שאת במחקר ופיתוח ובהון האנושי על מנת למקסם את היכולות הקיימות במדינת ישראל ולהבטיח המשך של צמיחה כלכלית וחברתית.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.