כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הפורום הישראלי לקניין רוחני שבאיגוד לשכות המסחר:"היקף הנזקים לחברות כתוצאה מהפרת זכויות קניין רוחני בישראל נאמדים בכ- 2 מיליארד ₪"

6/12/2007

"הנזק הכספי הישיר הנגרם לחברות הנפגעות כתוצאה מהפרת זכויות יוצרים נאמד השנה בכ- 2 מיליארד ₪. הפגיעה בהכנסות המדינה (מס חברות ומע"מ) כתוצאה מהפרת הקניין הרוחני נאמדת בכ- 370 מיליון ₪ בשנה". כך נמסר מהפורום הישראלי לקניין רוחני שבאיגוד לשכות המסחר, בכנס השנתי שקיים הפורום אתמול (5.12.07).

בפורום שהוקם במסגרת איגוד לשכות המסחר לפני כשנתיים, חברים ה- BSA (ארגון חברות התוכנה), הפדרציה לתקליטים וקלטות, אלי"ס - אגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות (קולנוע), איגוד חברות הזרעים והריבוי הצמחי בישראל, ופארמה ישראל (איגוד חברות התרופות המבוססות מחקר ופיתוח).

בכנס נחשף הדו"ח השנתי שמפיק הפורום, שנערך על-ידי ד"ר מאיר פ. פוגטש מאוניברסיטת חיפה, ממנו עולה כי אין כיום בישראל כל התייחסות פורמאלית ומעשית לגבי האופן שבו יש להתוות מדיניות של קניין רוחני וליישמה בפועל. "ריבוי הגורמים הממלכתיים אשר עוסקים בתחום הקניין הרוחני בישראל, כפילות בפעילות באותם תחומים, העדר מטרות מוגדרות ומנדט לא ברור, כל אלה יוצרים מצב, שבו מדיניות קניין רוחני בישראל הינה בלתי ברורה, חלקית, ובלתי עקבית", נכתב בדו"ח.

לדברי מוטי אמיתי, מנהל אכיפה בפדרציה לתקליטים וקלטות, בשנה האחרונה הוחמר באופן משמעותי הנזק  שנגרם לתעשיית המוסיקה בארץ ומהעולם. החמרה שנובעת בעיקר מהתעצמות תופעת ההורדות הבלתי חוקיות באינטרנט. מנתוני הפדרציה עולה שכ- 98% מכלל ההורדות באינטרנט בישראל, בתחום המוסיקה, הינן בלתי חוקיות. זאת ועוד, תופעת התקליטורים המזויפים עדיין ממשיכה "לשגשג", וכיום כ- 35% מכלל התקליטורים שנמכרים בישראל הינם מזויפים. להערכת אמיתי, הנזקים הנגרמים לתעשיית המוסיקה נעמדים בכ- 120 מיליון ₪ בשנה.

אמיתי ציין עוד כי חוק זכויות יוצרים החדש שעבר לאחרונה בקריאה שלישית בכנסת, אינו נותן מענה מודרני בתחום ההגנה על פריצה לקבצים מוזיקליים (DRM) וזאת בשונה מהקיים במדינות מפותחות בעולם.

לדברי גיא גורצקי, מנכ"ל פארמה ישראל, האתגר כיום בעולם הקניין הרוחני הוא בקביעת מדיניות. "הדרך לטפל בהגנה על היוצרים המקוריים ובכלל זה תעשיית התרופות מבוססות מו"פ, הוא בפיתוח תפיסה מקיפה ושלמה. הפגיעה הכספית בתעשיית תרופות המקור בישראל כתוצאה מרמת ההגנה הבלתי מספקת של דיני הקניין הרוחני בישראל מוערכת בלמעלה מ- 330 מיליון $ בשנה".

גורצקי: "בתעשייה חובקת עולם, כגון תעשיית תרופות המקור, חייבים לעמוד בסטנדרט בינלאומי. ללא תכנון לטווח ארוך, קביעת יעדים לאומיים וארגון ותיאום של הגופים השונים העוסקים בנושא, ההתדרדרות בהפרות קניין רוחני רק תימשך".

יצחק כהן, מנכ"ל א.ל.י.ס, ציין כי מצב הפיראטיות עדיין חמור ובהיקפים גבוהים מאד. רמת הפיראטיות בישראל בתחום הסרטים עומדת על 40% כשבמדינות המערביות רמת הפיראטיות נעה בין 10%-15% בלבד. "השפעת ההורדות הבלתי חוקיות מהאינטרנט אף החמירה את המצב בכך שסרטים שמוקרנים בבתי קולנוע ניתנים להורדה באינטרנט, לעיתים עוד לפני הקרנתם, ולאחר מכן מופצים בשווקים". להערכתו, הנזק שנגרם לתעשיות הקולנוע מגיע לכ- 170 מיליון ₪ בשנה.

איגוד חברות הזרעים והריבוי הצמחי בישראל, רואה בהגנה על קניין רוחני מטרה נעלה, מאחר שהמחיר שהתעשייה משלמת נאמד בעשרות מיליוני ₪ בשנה. האיגוד מבקש להציג ולמצות את זכויות חבריו על-ידי דחיפה לביצוע שינויי חקיקה כחלק ממהלך כולל. לדברי ניב יונאני, נציג ענף הזרעים בפורום מנהל הקניין הרוחני בחברת "זרעים גדרה", "התעשייה משלמת מחיר כבד עליו יש לתת את הדעת. חברות הזרעים משקיעות שנים רבות בפיתוח זנים חדשים של זרעים אך נפגעות מהפרות שונות. הפעולות השונות שנקט איגוד חברות הזרעים בשנה החולפת הוא מבורך וחשוב מאוד עבור התעשייה והאקדמיה". 

עו"ד נעמי אסיא, באת כח ארגון BSA בישראל, מסרה כי דו"ח BSA האחרון שנערך ע"י חברת IDC שהתפרסם בחודש מאי השנה קובע כי רמת הפיראטיות בתוכנה בישראל עמדה בשנת 2006 על 32% המייצגים אובדן של 400 מיליון ₪ לתעשיית התוכנה.

אסיא: אנו מעריכים את המאמצים הנעשים בשנים האחרונות בישראל בתחומי החקיקה והאכיפה, ובכלל זה את פעילותה של היחידה לקניין רוחני במשטרת ישראל. עם זאת, המצב בישראל בו כל תוכנה שלישית בה נעשה שימוש אינה חוקית והיקף הנזק הכספי ליצרניות התוכנה גדל באופן משמעותי, עדיין רחוק מלהיות משביע רצון.

בנוסף, מחקר IDC שנערך עבור ה- BSA בדצמבר 2005 קובע כי צמצום של 10% בתופעת פיראטיות התוכנה בישראל עשוי ליצור 3,800 מקומות עבודה חדשים בתעשיית ה-IT (טכנולוגיית המידע), לחולל צמיחה כלכלית בהיקף של כ- 850 מיליון דולר, ולהגדיל את ההכנסות ממסים בכ- 400 מיליון דולר.

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, ציין כי כל הנתונים שהועלו על-ידי נציגי הפורום לקניין רוחני מעלים תמונת מצב עגומה, לפיה ההגנה על זכויות יוצרים בישראל עדיין כושלת, בלתי מלאה ובלתי מקיפה. "אכיפה, כשלעצמה, היא צעד חשוב, אבל חייבים לשלבה יחד עם חינוך, הסברה והעמקת המודעות של הציבור".

"תחומי הסמכות בנושא הקניין הרוחני פזורים בין משרדי הממשלה ואין תאום ביניהם. למשל במשטרה ישנה יחידה מצומצמת לטיפול בנושא. כל אלה מחייבים תיקון מיידי. הנהגת מדיניות של הגנה יעילה על זכויות קניין רוחני, מהווה מדד לכלכלה מפותחת ולפוטנציאל  פיתוחה של הכלכלה בעתיד".

חברי הפורום דורשים להקים רשות לאומית לקביעת מדיניות בתחום הקניין הרוחני, אשר תפעל לקידום החקיקה ולשילוב דרכי אכיפה, חינוך והסברה. כמו כן, להגדיל את כוחות האכיפה המשטרתיים לפעילות יומיומית רחבת היקף והחמרת רמת הענישה בבתי משפט.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.