כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

החל מהיום יפיץ בנק ישראל לציבור מטבע חדש של 2 שקלים חדשים.

9/12/2007

מבנק ישראל נמסר, כי החל מהיום (יום א',כט' בכסלו התשס"ח, נר חמישי של חנוכה),יפיץ בנק ישראל לציבור מטבע חדש של 2 שקלים חדשים. הנפקת המטבע החדש צפויה להביא לחיסכון בהוצאות ההנפקה ולייעול ביצוע תשלומים בעסקאות על ידי הקטנת מספר המטבעות המעורבים בעסקה. כמו כן, בסקר דעת קהל שנערך בקרב מדגם מייצג של הציבור ושל עוסקים במזומן (קופאים בבנקים, זבנים, נהגי מוניות ועוד) צידדו רוב המשיבים בהנפקת המטבע החדש.
מכונות הממכר, המתבססות בעיקר על משקל המטבע, הרכב המתכת שממנו הוא עשוי ומוליכותו החשמלית, ערוכות לשימוש במטבע החדש ללא תקלות. כך גם לגבי מכונות לספירת מטבעות אצל העוסקים במזומן, המתבססות לפחות על קוטרו של המטבע ועוביו. 
  
בקביעת תכונות המטבע הושם דגש על קלות הזיהוי, נוחות לנשיאה ולשימוש, חיסכון בהוצאות ההנפקה והשתלבותו בסולם העריכים הקיים במטבעות – בין 1 שקלים חדשים ו- 5 שקלים חדשים.
המטבע עוצב על-ידי האומן רובן נוטלס: בצד הנושא של המטבע, נסמך עיצובו - כמו ברוב המטבעות שבמחזור - על דגם ממטבע יהודי עתיק. המטבע הוא של יהוחנן הורקנוס א' (שנת 127 לפנה''ס עד שנת 104 לפנה"ס), והדגם הוא צמד קרני שפע וביניהן רימון, הסמל הבולט ביותר על מטבעות החשמונאים. קרני השפע מעוטרות בסרטים, ובתוכן פירות ושיבולים. בין הקרניים רימון, המסמל אף הוא שפע ופוריות. המחצית העליונה של היקף המטבע מעוטרת ב"פנינים", ובמרכז העיטור - סמל המדינה.
בצד הערך של המטבע מופיעות המילים "2 שקלים חדשים" בעברית, בערבית ובאנגלית, המילה "ישראל" בעברית, בערבית ובאנגלית, עיטור ה"פנינים", שנת ההנפקה התשס"ח בעברית. המטבע עשוי מפלדה והוא מצופה בניקל.
צבע המטבע דמוי כסף, תואם את צבע המטבעות 1 שקל חדש ו-5 שקלים חדשים, קוטרו הוא 21.6 מ''מ, משקלו 5.7 גרם ועוביו 2.3 מ''מ. כדי להקל על זיהוי המטבע ע"י אוכלוסיית כבדי הראייה, נחרצו על שוליו חריצים בארבעה מקומות (בדימוי לשעון – מעל השעות 12, 3, 6 ו-9) 
 
  
 
 
 
 
 
   
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.