כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת הכלכלה תדון היום בטיוטת תקנות של סגן רה"מ ושר התמ"ת אלי ישי הקובעת כי צרכן רשאי לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו למעט חריגים.

10/12/2007

במקביל הפיץ משרד התמ"ת תזכיר חוק ממשלתי המסדיר את היקף הזכות של הצרכן לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו.

יצויין כי חוק הגנת הצרכן כנוסחו היום מסמיך את שר התמ"ת לקבוע תקנות לפיהן בעסקה לרכישת טובין או שירותים הצרכן יהיה רשאי לבטל את הסכם הרכישה בתוך תקופה מסוימת וזאת אף ללא עילה מיוחדת ובלבד שאם העסקה היא עסקה לרכישת טובין – שהטובין לא נפגמו ולא נעשה בהם שימוש. 

השר אלי ישי ביקש לעשות שימוש בסמכותו זו ועל כן הוכנה על ידי הלשכה המשפטית של משרד התמ"ת טיוטת תקנות אשר קובעת כי צרכן רשאי לבטל עסקה תוך 14 ימים מיום עשייתה ובלבד שהטובין לא נפגמו ולא נעשה בהם שימוש. התקנות קובעות כי זכות הביטול כאמור לא תחול על מוצרי מזון, מכוניות, דירות, תרופות, תכשיטים שמחירם עולה על 500 ₪, מוצרים שיוצרו במיוחד עבור הצרכן, טובין הניתנים להקלטה שהצרכן פתח אריזתם וכל מוצר אחר שעל פי דין אסור בהחזרה.

עוד נמסר,כי בדיונים עם משרד המשפטים עלתה התנגדותם לטיוטת התקנות, בין היתר כיוון שנטען על ידם כי סעיף ההסמכה בחוק אינו מספק שכן ניתן לקבוע מכוחו רק מקרים ספציפיים בהם ניתן לבטל עסקה ולא זכות ביטול כללית, כפי שקבע השר בטיוטת התקנות. השר ישי ביקש להסתייג מעמדת משרד המשפטים וביקש בחינה מחודשת של עמדתו, אולם על אף שעברו שלושה חודשים ממועד פנית השר, טרם התקבלה תגובת משרד המשפטים לפיכך החליט השר אלי ישי להעביר את טיוטת התקנות לועדת הכלכלה, וזאת כדי להעלות את הסוגיה על סדר היום של הכנסת.

יצוין עוד כי במקביל, הוכנה על ידי הלשכה המשפטית של משרד התמ"ת, לפי בקשת השר ישי, הצעת חוק ממשלתית שמטרתה להסדיר באופן כולל ואחיד את היקף הזכות של הצרכן לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו. הצעת החוק שהוכנה ומופצת היום מרחיבה את זכות הצרכן לבטל עסקה עקב פגם או אי התאמה בנכס או בשירות, זכות הצרכן לבטל עסקה עקב הטעיה או ניצול מצוקת הצרכן, קביעת פרק זמן אחיד לביטול העסקאות הללו כמו גם עסקאות רוכלות, יחידות נופש ומכר מרחוק; 

השר אלי ישי, הנחוש בדעתו לקדם את הנושא בין אם באמצעות התקנות ובין אם באמצעות הצעת החוק, מקווה כי הדיון בועדת הכלכלה על טיוטת התקנות יפתח אפיק הידברות מול משרד המשפטים ובעיקר מול ארגוני העוסקים, אשר מסרבים עד היום להידבר בעניינים אלה עם הגורמים המקצועיים של המשרד. 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.