כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ועדת החממות הטכנולוגיות בראשות המדען הראשי,ד"ר אלי אופר, אישרה הקמתן של 8 חברות חממה חדשות בהיקף מענק של 13.8 מיליון ₪ והפעלת מסלול תמיכה חדש במסגרת חממות תעשייתיות מבוססות טכנולוגיה.

10/12/2007

ועדת החממות הטכנולוגיות, בראשות המדען הראשי, ד"ר אלי אופר, אישרה בישיבתה האחרונה שמונה פרוייקטים חדשים בתחומי מדעי החיים, איכות סביבה ותוכנה.

להלן הפרוייקטים שאושרו, לפיתוח בחממות:

מדעי החיים

פיתוח שיטה והתקן לטיפול בפצעים סוכרתיים:חממת יוזמות העמק, מגדל העמק.
יישום טכנולוגיית ננו-חלקיקים חדשנית לטיפול משלים בפצעים כרוניים ברגל סוכרתית.  בסיוע מענק תנופה בשנת 2006 גובש תהליך חדשני ליצירת מיקרו בועות בצמוד לביו-פילם באמצעות חשיפת ננו חלקיקים ברקמה לאור + אולטרא-סאונד. שדה הזרימה ליד המיקרו בועות התונדות בצמוד לביו-פילם המאכלס את מושבות החיידקים, מאפשר לאנטיביוטיקה לחדור אליהם ולחסל את מושבות החיידקים, ובכך להאיץ את קצב ריפוי הכיב הסוכרתי. חברת הפרוייקט תפתח קיט הזרקת ננו חלקיקים ותחנת עבודה לטיפול בכיב סוכרתי.

חיזוי התפתחות של כשל לבבי:חממת אופקים.
פיתוח טכנולוגיה לניבוי התפתחות של  כשל לבבי. את המיזם יזמו מומחי לב בכירים והשוק אליו פונה המיזם מוערך בכ- מיליארד $ לשנה עם קצב צמיחה מהיר. 

פיתוח ערכה דיאגנוסטית עבור מחלות נוירודגנרטיביות:חממת משגב, גוש שגב.
חברת הפרוייקט תפתח ערכות דיאגנוסטיות לגילוי מחלות נוירודגנרטיביות (ניווניות) כדוגמת מחלת אלצהיימר ו- ALS. הערכות תהיינה מבוססות על זיהוי מרקרים ספציפיים למחלות אלו. היום אין בדיקות דיאגנוסטיות למחלות נוירודגנרטיביות, מה שמקשה על זיהוי מוקדם של המחלות.  הערכות של החברה תאפשרנה זיהוי מוקדם וטיפול בשלבים מוקדמים של המחלה על מנת לשפר את יעילות הטיפול.

עיצוב של השסתום המיטרלי בגישה צינטורית:חממת מיט"ב, קריית שמונה.
אביזר לעיצוב מחודש של טבעת ההיקף  (ANNULUS)של השסתום המיטרלי לטיפול בדלף השסתום, בחולים הסובלים מאי ספיקת לב. האביזר מיועד להחדרה באמצעות צנטר.המוצר המפותח מציע אביזר ייחודי המתחבר לטבעת ההיקף של השסתום המיטרלי ומעצבו מחדש למבנה אנטומי טבעי, ועל ידי כך מונע את הדלף דרכו. הפרוצדורה מתוכננת לביצוע במעבדת צינטורים וע"י קרדיולוגים התערבותיים.

אביזר לעיצוב ותיקון האנולוס – הבסיס של השסתום המיטראלי בלב המוכנס ומותקן דרך צנטר ללא הפסקת פעילות הלב ומשפר את תפוקת הלב בחולי לב הסובלים בין היתר מדליפות בשסתום המיטרלי.

הטכנולוגיה מתבססת על כמה פיתוחים חדשים בעולם הצינטורים בלב: 1- חומרים חדשים כמו ניטינול – חזקים גם בעובי קטן מאד וניתנים לעיצוב צורתי, ומכשור כמו אקו לב בצנטר אשר מאפשרים מיקום מדויק של הרכיבים בתוך הלב.

איכות סביבה

טיפול וטיוב מי תהום מזוהמים בחומרים הלו-אורגנים תוך שימוש בחומר מרוכב חדש:חממת ל.נ. יזמות, מפרץ חיפה.
חומר מרוכב חדש, המיוצר על ידי קישור חלקיקים ננומטרים של ברזל אלמנטארי (חנב"א) וזרזים מטיפוס מטלופורפרינים למטריצה סיליקטית המבוססת על דיאטומית, מראה פעילות קטליטית לפרוק מזהמים שונים במיוחד חומרים הלו-אורגנים, אשר מהווים מזהמים הנפוצים בקרקע ובמי תהום. החומר הזה מציע יתרונות רבים: הוא ידידותי לסביבה וכתוצאה מהיעילות הרבה שלו, הכמות הקטנה הנדרשת לטיפול ותכונותיו הכימיות והפיזיות עדיף כלכלית לעומת השיטות הנהוגות היום לטיפול במזהמי מים. היתרונות האלו מאפשרים גמישות רבה באפליקציות סביבתיות: טיפול במי תהום,   טיהור שפכים תעשייתיים, טיפול בקרקעות מזוהמות. למשל, לפי החישובים הגסים, המבוססים על מידע שכ-30% ממי בארות בישראל מזוהמים, כמות המים הנדרשת לטיפול רק בישראל  מגיעה ל-300-400 מ"ק לשנה.

טכנולוגיה חדשנית לייעול הפרדה אלקטרוסטאטית של פלטינה ומתכות אצילות נוספות במחזור ממירים קטליטיים:חממת ל.נ. יזמות, מפרץ חיפה.
טכנולוגית מחזור בה גורסים ממירים קטליטיים ישנים מכלי רכב לקבלת אבקה קראמית. האבקה הקראמית עוברת הפרדה אלקטרוסטאטית המפרידה אותה לאבקה מרוכזת המכילה ציפוי מתכתי מצד אחד, ולאבקה קראמית פשוטה, מצד שני.  האבקה המרוכזת נשלחת להפרדה סופית ולקבלת פלטינה ומתכות אצילות נוספות, יקרות ביותר.  הקרמיקה הפשוטה מנוצלת בטכנולוגיות מחזור אחרות.

תוכנה

מערכת לניהול תהליכי אבטחת מידע בארגון על בסיס תקנים/סטנדרטים:חממת ניות, יקנעם.
תחום ניהול התהליכים בארגונים לוקה בחסר בשל מורכבות ניהולם וחוסר באמצעי המעקב והדיווח. חברת הפרוייקט תפתח פתרון המאפשר לאחראים על תהליכים אלה לוודא תקינות התנהלותם.

פלטפורמה ליצירת שכבת  interface דינאמית לאפליקציות mobile :חממת איריס ונצ'ורס, שדה בוקר.
מתוך הבנת הבעיות הקיימות בשוק אפליקציות ניידות (mobile) והכרות עמוקה של עולם התקשורת הסלולארית וה- WEB, תפתח חברת הפרוייקט את פלטפורמת העבודה שלה הקרויה MUGI (Mobile User Graphic Interface). מטרת הפלטפורמה להביא לכך שכל אפליקציית WEB הקיימת כיום תוכל לרוץ גם כאפליקציית MOBILE, זאת ללא צורך בידע מוקדם בשפות פיתוח ובהתאמות ייחודיות למכשירים ניידים. השימוש בפלטפורמה זו יהפוך את תהליך הפיתוח לפשוט, מהיר וזול.

ד"ר אלי אופר, המדען הראשי, ציין כי בנוסף על פרוייקטים אלה, ועדת החממות אישרה הפעלתו של מסלול חדש בתוכנית החממות והוא מסלול החממות תעשייתיות מבוססות טכנולוגיה.

אופר מסביר כי על מנת להגיע לשוק, זקוקות לסיוע נוסף כגון: פעילות הנדסית להשלמת המוצר (לרבות בטא-סייט), הכנה לייצור ו/או הכנת תיקי ייצור ו/או תחילת ייתור בסדרות קטנות, הקמת תשתית תפעולית, עיצוב מוצר או הכנה לשיווק. 

רנה פרידור, מנהלת תוכנית החממות, ציינה כי ועדת החממות אישרה את הפעלת החממה הראשונה מסוג זה בחיפה, תחת השם היי-סנטר. החממה תפעל תחת הוראות מנכ"ל 8.12 שנחתמו על ידי מנכ"ל משרד התמ"ת ביולי השנה והחממה תקבל מענק עבור תפעול החממה מהמדינה בסך מיליון שקל בשנה למשך 3 שנים. פרידור מסבירה כי החממה צפויה לקלוט במשך 3 השנים הקרובות עשרות פרוייקטים - אלה ייהנו מתקציב של מיליון שקל לשנה עד לתקופה של שנתיים, כאשר 50% מתקציב זה יתקבל כמענק על ידי לשכת המדען הראשי.

פרידור מוסיפה כי החממות התעשייתיות באות לתת פתרון לבעיית כשל שוק קיים וטוב שמדינת ישראל נרתמה לעניין, שכן המשק הישראלי רק ייהנה מכך.

 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.