כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

רשות ניירות ערך ואוניברסיטת תל אביב יוזמות מחקר על סיכונים תפעוליים בתחום טכנולוגיית המידע והשפעתם על הוצאות חברות

12/12/2007

רשות ניירות ערך פנתה בשבוע שעבר לעשרות חברות ציבוריות בבקשה שייטלו חלק במחקר בתחום סיכונים תפעוליים בתחום טכנולוגיית המידע והשפעתם על הוצאות חברות. זהו מחקר ייחודי בסוגו הן מבחינה מתודולוגית והן מבחינת התרכזותו בהשלכות הפיננסיות של התחום על החברות. המחקר החדש מתבצע בשיתוף עם הפקולטה לניהול - בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב.

יישום יעיל של יוזמות רחבות לניהול סיכונים תפעוליים ככלל וסיכונים בתחום טכנולוגיית המידע בפרט הוא אחד האתגרים הקשים ביותר העומדים כיום בפני מוסדות פיננסיים וארגונים. אחד האתגרים הגדולים לניהול ומדידת סיכונים תפעוליים הוא המידע וזמינות הנתונים. העובדה כי סיכונים תפעוליים קיימים בכל מקום (החל ממשאבי האנוש, המשך לחזית ערוצי ההפצה, לחשבונאות, לבקרה פיננסית, וכלה בסליקה) מקשה על איסופם באופן עקבי, וכן על הדיווח עליהם. הנחה היא שמדי שנה נגרמים למשק הישראלי נזקים בשווי מאות מיליוני שקלים כתוצאה מכשלים  ובעיות בביצועי המערכות הטכנולוגיות.

סיכון תפעולי הוא סיכון שנובע מכשל של בני אדם, טכנולוגיה, או תהליכי עבודה. ניתן לראות ארבעה אלמנטים עיקריים בכשל תפעולי: פעולות אשר נעשות ע"י עובדי הארגון אם בזדון ואם בשגגה ואשר גורמות נזק/הפסד לארגון; כשלים שנובעים כתוצאה מגורם טכנולוגי (מערכות מידע); כשלים שנובעים כתוצאה מתהליכים עסקיים פנימיים, כלומר מאי-ניהול נכון של התהליכים העסקיים בארגון ואשר נובעים בעיקרם מהליך קבלת החלטות שגוי, בניית אסטרטגיה שגויה לעסק / לארגון וכדומה; וכשלים שנובעים כתוצאה מגורמים חיצוניים שאינם נמצאים בשליטת הארגון (למשל, תופעות טבע, אירועים פוליטיים וצבאיים, הפסדים ופגמים בתשתיות הטכנולוגיות, שינוי חוקים, שינוי במיסוי ועוד).

מחקר זה עוסק בארבעת האספקטים הללו בהקשר של טכנולוגיות המידע הארגוניות תוך בחינת השפעתם על הוצאות הארגון. המחקר כולל שני סקרים: האחד למנהל הכספים או מנהל הסיכונים בחברה - והשני למנהל מערכות מידע בה. זאת, במטרה לבחון את הנושא מנקודת ראות שונות. בסיום המחקר יועברו הממצאים לרשות כל חברה, במטרה לסייע לה בהתמודדות עם הסיכונים העתידיים אליה היא עלולה להיחשף.

החברות נתבקשו להעביר את תשובותיהן לרשות עד סופ"ש. לאחר שתגובש מתודולוגיה למדידת הסיכונים, תימחורם והשפעתם על הוצאות הארגון היא תועבר, כאמור, לידיעת החברות. הציפייה היא שהתמודדות מושכלת עם תופעות אלה, כולל בהתבסס על אותה מתודולוגיה עתידית, תפחית באופן משמעותי את הנזק הנגרם לחברות הציבוריות בשל סיכונים תפעוליים בתחום טכנולוגיית המידע ותחסוך להן הוצאות לא מעטות.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.