כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מינהל הסדרה ואכיפה במשרד התמ"ת יקיים בשבוע הבא מבצע אכיפה בפריסה ארצית בקרב קבלני כ"א וספקי שירותים בחצרות משרדי הממשלה בשיתוף אגף הביקורת בחשב הכללי באוצר

12/12/2007

מינהל הסדרה ואכיפה במשרד התמ"ת יקיים בשבוע הבא (בימים ב' וג' 17-18/12/07) מבצע לאכיפה מוגברת של חוקי עבודה, בקרב קבלני שירותים אשר פועלים בחצרות משרדי הממשלה ובקרב קבלני כוח אדם. המבצע יבוצע בפריסה ארצית, ב- 25 חברות הנותנות שירותי שמירה וניקיון למשרדי הממשלה.

חזי אופיר, מנהל אגף האכיפה במשרד התמ"ת מציין כי בשנים האחרונות התרחב מאוד היקף ההעסקה של עובדים באמצעות קבלני משנה בישראל ובכלל זה קבלני כוח אדם וקבלני שירותים.

בממצאי הביקורות שנערכו לאחרונה ע"י אגף הביקורת של החשכ"ל (בעקבות הוראות התכ"מ לעניין התקשרות עם ספקים במכרזים) בקרב חברות כ"א המספקות שרותי כוח אדם למשרדי הממשלה השונים, נמצאו ליקויים רבים בשמירת הזכויות הסוציאליות של עובדים אלה. נתונים דומים עולים ממידע שנצבר במנהל הסדרה ואכיפה באשר לאופן פעילות חברות אלה.

אניטה יצחק, סגנית מנהל אגף האכיפה במשרד התמ"ת מציינת כי במהלך שנת 2006 התקיימו כ- 100 חקירות כנגד קבלני כ"א וקבלני שירותים. כנגד 42 קבלני כ"א וקבלני שירותים ננקטו הליכים פלילים ובכלל זה הטלת קנסות מנהליים והגשת כתבי אישום.

בשנת 2007 נפתחו כ -50  תיקים כנגד קבלני כ"א וקבלני שירותים.

עוד מוסיפה אניטה יצחק כי עפ"י הרישומים במנהל הסדרה ואכיפה ישנם כ – 230 קבלני כוח אדם במשק אשר קיבלו רישיון לעסוק בתחום זה. יחד עם זאת, להערכת מינהל האכיפה חברות רבות פועלות בתחום עיסוק זה ללא רישיון.

על פי הערכות מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת עומד כיום מספר עובדי קבלני כ"א על כ- 115 אלף עובדים, המהווים כ- 4.5% מסך השכירים הישראלים במשק.

כ- 45% מסך השכירים העובדים במסגרת קבלני כ"א מועסקים במגזר הציבורי בהגדרתו הרחבה, והכוללת: מינהל ממשלתי, חינוך, בריאות, רשויות מקומיות וכד'.

על פי סקר מעסיקים של המינהל למחקר וכלכלה, מספר העסקים בהם מועסקים עובדי קבלני כוח אדם הגיע בשנת 2007 במגזר העסקי לכ-2300, המהווים 1.5% מסך העסקים המעסיקים לפחות שכיר אחד.

על פי הסקר החברתי של הלמ"ס, השכר הממוצע של עובדי קבלן עמד בשנת 2005 על כ-4300 ₪ לחודש בהשוואה לכ-7000 ₪ לחודש בכלל האוכלוסייה. והוא מהווה כ-61% מהשכר הממוצע לשכיר.

חזי אופיר מנהל אגף האכיפה במשרד התמ"ת מציין כי במסגרת המבצע יקיימו מפקחי העבודה ביקורי פיקוח באתרים בהם מועסקים עובדי  החברות המבוקרות, יגבו עדויות ראשונות מעובדים, אשר ישמשו בסיס להמשך החקירה מול החברות.

פעילות האכיפה תתמקד בעיקרה באכיפת חוקי העבודה הבאים:

חוק שכר מינימום, התשמ"ז- 1987.

חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א- 1951

חוק הודעה לעובד (תנאי עבודה) התשס"ב-2002.

חוק העסקת עובדים ע"י קבלני כח אדם, התשנ"ו-1996

חוק חופשה שנתית, תשי"א – 1951.

חוק הגנת השכר, התשי"ח-1958.

החוק למניעת הטרדה מינית- התשי"ח 1998.
 

מעסיקים אשר ימצא כי עברו על הוראות החוקים צפויים לקנסות וכתבי אישום כנגדם והכל בהתאם לממצאי החקירות.

משרד התמ"ת החל לפני מספר חודשים בהערכות מיוחדת להפעלת תוכנית ארבע שנתית להגברת אכיפת חוקי עבודה וזאת בעקבות החלטת ממשלה על הקמת מינהל לרישוי ואכיפת חוקים סוציאליים. במסגרת החלטת הממשלה הוחלט במינהל האכיפה על הגדלת כח האדם, תוך תגבור מדורג של מספר המפקחים ועובדי המטה ב– 47 עובדים, וכן תגבור של 69 עובדים (מפקחי עבודה) במשרות זמניות (סטודנטים).

במסגרת זאת הוחל לפני מספר חודשים תהליך של גיוס כ"א למינהל האכיפה ובכלל זה גיוס רחב של סטודנטים, אשר שולבו במערך האכיפה. בימים אלה, לאחר תקופה של הכשרה והכרות עם עבודת השטח, שולבו כבר 35 סטודנטים בקורס הכשרה מקיף בנושא חקירות, תשאול ובלמידה מעמיקה של חוקי העבודה אשר עליהם אמון משרד התמ"ת.

בסופה של הכשרה מקיפה זאת יקבלו הסטודנטים הסמכה לעבודה כמפקחי עבודה במשרד התמ"ת. שילוב כ"א במינהל הסדרה ואכיפה יאפשר הרחבה משמעותית של היקף פעילות היחידה.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.