כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

מכון מחקר המדיניות הבינלאומית בנושא מזון קובע כי מחירי המזון בעולם צפויים לעלות.

13/12/2007

דו"ח של מכון מחקר המדיניות הבינלאומית בנושא מזון קובע כי אחרי שנים של ירידות מחירים צפויה מגמת מחירי המזון להתהפך ולעלות, זאת בשל שינויי האקלים, הגידול בביקוש מצד כלכלות מתפתחות, ובשל המעבר לגידול תבואה לצורך ייצור דלקים אורגנים.ההיפוך במגמה יקשה על האוכלוסיה הענייה להשיג תזונה הולמת.

לפי הדו"ח, ההתחממות הגלובלית, בשילוב עם הגידול בצריכת המזון במדינות המתפתחות במהירות כמו סין והודו, מפעילים לחצים על מערכת המזון העולמית, ובסופו של דבר יובילו לעליית מחירי המזון בעולם בעתיד הנראה לעין.

יואכים פון בראון, מנהל קבוצת המחקר, אמר כי מחירי המזון נמצאים במגמת ירידה מאז שמדענים החלו בפיתוח של מגוון צמחים בעלי יבולים גדולים לפני מספר עשורים, אך, לדבריו, "יתכן שימי ירידת מחירי המזון נמצאים מאחורינו". הוא הוסיף כי "הפעם האחרונה שבה חווינו עליות כאלו במחירי המזון היתה בשנים 1973 ו-1974, אך המצב היום שונה לחלוטין. אחד הגורמים לכך  הוא הפגיעות האקלימית הגדלה".

הדו"ח מצביע על ירידה צפויה בתפוקה החקלאית העולמית בשיעור של 16% עד שנת 2020, בשל ההתחממות הגלובלית והתכווצות הקרקע המתאימה לגידול של יבולים מסוימים. כך למשל, אומר המכון, הקרקע לגידול חיטה צפויה כמעט להיעלם באפריקה.

עוד אומר הדו"ח כי הגידול בביקוש מצד מדינות מתפתחות כמו סין והודו למזון מעובד ומוצרי בשר וחלב מוביל לעליית המחירים עבור מוצרים אלו, וכן עבור הדגנים המשמשים להאכלת בקר. בנוסף, מעבר לתבואה שמשמשת לייצור דלקים אורגנים תפחית גם היא את כמות המזון הזמין ותוביל לעליית מחירים.

לדברי הדו"ח, יש לבטל את מחסומי הסחר, בעיקר במדינות המפותחות, כדי לאפשר לחקלאים הקטנים להרוויח יותר כסף. "עולם שעומד בפני מחסור גדל והולך במזון צריך להגדיל את הסחר, לא להקטינו", ממליץ הדו"ח.

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.