כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

אוריאל לין,נשיא איגוד לשכות המסחר, קורא לשרי האוצר והתמ"ת להפחית את שיעורי המכסים הדרקוניים על מוצרי מזון בסיסיים

17/12/2007

"אין ספק, כי זוהי השעה לפעול להפחתת שיעורי המכס הגבוהים על מוצרי מזון, על מנת להקל על ציבור הצרכנים הרחב ולמנוע הצטברות של לחצים אינפלציוניים". כך עולה מפניה דחופה ששיגר אתמול אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אל ח"כ רוני בר און, שר האוצר ואל ח"כ אלי ישי, שר התמ"ת וסגן רוה"מ.

לאחרונה, אנו עדים לתופעה כלל עולמית של התייקרויות מחירי המזון, כפועל יוצא של עליית הדרישה למוצרי מזון בעולם, יחד עם עליה תלולה במחירם של מוצרי חקלאות בסיסיים. כך למשל, מחיר טונה תירס עלה בתוך שנה פי 2; מחיר טונה חיטה בשנת 2007 הוא כפול מממוצע המחירים בעולם ב- 25 השנים האחרונות. בנוסף, אנו מתבשרים כי בסין האינפלציה עולה כתוצאה מהתייקרויות מחירי המזון.

גם המשק הישראלי נחשף לשורת התייקרויות במחיריהם של מוצרי מזון בסיסיים, המהווים חלק בלתי נפרד מסל המזון של כל משפחה בישראל. מחיר הקמח עלה ב- 16.3%, פירות טריים- 15.1%, לחם - 12.5%, ביצים - 6.6%, עופות - 5.8%, גבינה - 4%, מעדני חלב - 7.7%.

מבדיקת איגוד לשכות המסחר עולה כי שיעורי המכס על מוצרי מזון בסיסים המיובאים לישראל הם מהגבוהים ביותר בעולם המערבי. כמה דוגמאות בולטות: שיעור המס על יבוא חלב ושמנת - 153%; שיעור המס על יבוא חלב ושמנת מרוכזים - נע בין 52% ל-212%; שיעור המס על חמאה וממרחים חלביים - עד 160%; שיעור המס על יבוא בשר עופות - עד 170%; שיעור המס על יבוא בשר בקר טרי או מצונן - 190% .

לדברי לין, גל התייקרויות זה מעיב על הישגי המשק ב- 4 השנים האחרונות של צמיחה, שהושגו תוך שמירה על שיעורי אינפלציה נמוכים. "שיעורי המכס הגבוהים מהווים פגיעה קשה ביותר ברמת החיים של השכבות החלשות, אשר אצלם ההוצאה על סל מוצרי המזון הינה מרכיב גבוה מכלל ההוצאה". מסקר הוצאות משק הבית של הלמ"ס לשנת 2005 עולה, כי משק בית מהחמישון התחתון מוציא כ- 24% מסך סל ההוצאה על מזון בהשוואה לכ- 13.5% בלבד בחמישון העליון.

"הפחתת מכסים מרמות כה גבוהות לרמות סבירות יותר, מתבקשת עניינית, אף ללא הזרז של ההתייקרויות האחרונות ומדד המחירים לצרכן המפתיע של חודש נובמבר", ציין לין בפנייתו.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.