כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

ח”כ אופיר פינס למשרד התקשורת: ”במקום להתעסק עם ניידות המספרים - תתחילו לדאוג לבריאות ציבור המשתמשים בסלולארי”.

17/12/2007

ועדת הפנים והגנת הסביבה קיימה היום (17 לדצמבר) דיון בנושא סכנות הקרינה של מכשירים סלולאריים, בעקבות פרסום ממצאיו של מחקר בינלאומי החושף קשר בין פיתוח גידולים סרטניים לשימוש בסלולארי. הדיון בועדת הפנים התקיים בהשתתפות ד”ר סיגל סדצקי, רופאה ישראלית אשר הובילה את המחקר.

ד”ר סיגל סדצקי: ”ישראל מנצחת ביג טיים בשימוש בטלפונים סלולאריים ובמשך השיחות – המיוחד באוכלוסיה הישראלית הוא שאנחנו מדברים המון, הרבה יותר מכל שאר העולם. יש קשר בין סרטן למשך וכמות השיחות, וכאן ישראל בולטת מול שאר המדינות. ממצאי המחקר מראים שלאחר 5 שנות שימוש ויותר נצפתה עלייה של כ-34% בסיכון לפתח גידול בצד הראש בו נוטים להחזיק את הטלפון. באזורים כפריים שיש פחות אנטנות יש יותר חשיפה ממכשירי הטלפון. אם לדמות את השימוש בסלולארי לעישון, לצרכים מתודולוגיים, אנחנו מדומים לאוכלוסיה שמעשנת 2 חפיסות סיגריות ביום, כשהעולם מעשן רק 2 סיגריות ביום. הדבר המרכזי שצריך להשתנות היום הוא המחשבה שאין מקום לדאגה ממכשירים סלולאריים, חשוב לקיים דיון ציבורי על ה”כמה” ועל ה”איך” .”
יו”ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח”כ אופיר פינס: ” לצערי העשייה הכוללת בתחום זה היה מחדל לאומי והפקרה קשה של בריאות הציבור. איננו עושים מספיק כדי להגן על המשתמשים. החובה היא על החברות המשווקות, על הממשלה ברגולציה ועל הכנסת בחקיקה. לשימוש הרב של ישראלים יש מחיר מסוכן. אנחנו מוכרחים להגן בצורה הרבה יותר נמרצת על בריאות הציבור. הגישה צריכה להשתנות. משרד הבריאות צריך לנסות להקדים ולא לחכות לממצאים בעולם, שהעולם יחקה אותנו. אני מפציר במשרד הבריאות לא להמתין אלא ללכת קדימה כדי להגן על בריאות הציבור בכלל וילדים בפרט.”
ח”כ דב חנין: ”אי אפשר להמתין לוודאות מחקרית כדי לגבש מדיניות ציבורית. אם נמתין עד שלב הוודאות המדעית נגיע למצב מאוד מסוכן. המחקר מעניק הרבה מעבר למה שצריך כדי לפעול. מטריד מאוד חוסר הידיעה הדרמאטי מהסכנה המסתמנת מהשימוש. הדבר היחידי שפעיל זה האינטרסים הכלכליים. אני חושב שישנו צורך בקידום חקיקה כלכלית.”
משרד הבריאות: ”קיימנו דיון במחקר” משרד הגנת הסביבה: ”איננו מסיקים מסקנות מהמחקר” משרד התקשורת: ”אין לי מה להמליץ לשר”

פרופ` מנפרד גרין, משרד הבריאות: ”מנכ”ל משרד הבריאות קיים דיון בממצאי המחקר. אבל כדי לקבוע שיש קשר סיבתי יש תהליך מסוים. אנו דורשים מחקר לפני שמשרד התקשורת מאשר הכנסת טכנולוגיות סלולאריות חדשות.”
מר משה גלילי, משנה למנכ”ל משרד התקשורת: ”אין לי מה להמליץ לשר התקשורת בעקבות המחקר. זה לא סוף הפסוק ויש להמשיך ולחקור. את צעדי החקיקה יש לעשות ללא פאניקה וללא הגזמה.”
חברי ועדת הפנים הגיבו לדבריו של נציג משרד התקשורת - ח”כ פינס: ”למה שלא תעשו רגולציה? ולא תתמקדו בהחלפת מספרים או מספר היצרניות? שיגעתם את כל המדינה על 400 האיש שהחליפו מספרים, כמה כסף השקעתם בקמפיין הניידות? הלוואי והייתם משקיעים בהגנה על הציבור כמו על הקשקוש הזה.” ח”כ גפני: ”אני מציע למשרד התקשורת לעשות סוויץ`. אתם קוראים לעשות עוד מחקרים, אבל אתם מופקדים על זה. למי אתה נותן עצות לעשות מחקרים? אני אגיד לך מה להמליץ לשר שלך – לקיים דיון על הסכנה ממכשירים. אתם יושבים על הטריבונה. שמעתי ברדיו את שר התקשורת מדבר שעה על ניידות המספרים, אתם עושים צחוק מעצמכם. השר צריך לטפל בעניין עצמו.” ח”כ פינס: ”תזמנו דיון על המחקר עם השר.”

בתשובה לשאלתו של ח”כ גפני, סיפרה ד”ר סדצקי כי ”מבחינת עוצמת קרינה מה שעושה יותר נזק הוא המכשיר הסלולארי ולא האנטנה, בגלל קרבתו לגוף.”
מר סטיליאן גילברג, המשרד להגנת הסביבה: מאחר ומדובר בחשיפה וולונטרית ולא סביבתית איננו מסיקים מסקנות מהמחקר.”
בתשובה לשאלתו של ח”כ דב חנין סיפר מר גילברג כי ” כל סוגי האוזניות עם חוט ממזערות את החשיפה לקרינה. אוזניות בלו-טות` הן גם משדרים ולכן מעבירות קרינה, אבל לא באותה המידה כמו המכשיר עצמו. במקום שבו יש קליטה טובה, מכשיר סלולארי משדר פחות קרינה מאשר אוזניית בלו-טות`.” ח”כ פינס בתגובה: ”אז למה אתם לא מפרסמים? למה לא מזהירים את הציבור?” משה גלילי, משנה למנכ”ל משרד התקשורת: ”יכול להיות שאנחנו צריכים לשבת עם המש` להגנת הסביבה ולהחליט מי יודיע לציבור”.

ח”כ פינס סיכם את הישיבה בדרישה להקמתה של ועדה בין משרדית שתלמד את המחקר הזה ותייצר תשובות לציבור איך להגן על בריאותו. המשרדים הממשלתיים הרלוונטיים עליהם הצביעה הועדה הם – משרד התקשורת, משרד הבריאות, משרד הגנת הסביבה, משרד החינוך ומשרד התמ”ת. ח”כ פינס: ”אנחנו כח”כים ניזום חקיקה כתוצאה ממחקר זה - חובת מכירת אוזניות עם כל מכשיר סלולארי, אזהרה על המכשירים עצמם, הגנה על ילדים ותמחור שיחות שיהווה תמריץ לקצר השימוש בסלולארי (ככל שמדברים יותר, מחיר השיחה עולה).”

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.