כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

אלי ישי, חתם אתמול על הסכם אזור סחר חופשי בין ישראל וגוש המרקוסור.

19/12/2007

סגן רה"מ ושר התמ"ת אלי ישי חתם אתמול (יום ג' 18/12/07) באורוגוואי על הסכם אזור סחר חופשי בין ישראל וגוש המרקוסור (ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי).

טקס החתימה התקיים בבניין המרקוסור בהשתתפות שרי החוץ של ארבעת המדינות החברות בגוש המרקוסור וכן השגרירים הישראליים של אותן המדינות, ובהשתתפות צוותי המו"מ שניהלו עם ישראל את המגעים בשנתיים האחרונות.

שרי החוץ של המרקוסור אשר נכחו במהלך הטקס: שר החוץ של אורגוואי (המארח) – מר ריינלדו גרגנו; שר החוץ של ברזיל -  מר סלסו אמורין; שר החוץ של ארגנטינה – מר חורחה טאיאנה; שר החוץ של פרגוואי - מר רובן רמירז לסקאנו.

השר ישי פתח ואמר במהלך הטקס: "אני שמח מאוד להיות נוכח היום במונטבידאו, בירת אורוגוואי בטקס החתימה על הסכם אזור סחר חופשי בין ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי, המרכיבות את גוש המרקוסור, לבין מדינת ישראל.

ישראל היתה הראשונה לחתום על הסכם סחר חופשי עם ארצות הברית בשנת 1984, והיתה למדינה הראשונה בעולם, לה היו הסכמי סחר הן עם ארה"ב והן עם האיחוד האירופאי.

אני מייחס חשיבות עצומה ליום זה, בו ישראל הופכת למדינה הראשונה מחוץ לאמריקה הלטינית, לה יש הסכם סחר חופשי ומלא עם גוש המרקוסור.

כשר בממשלת ישראל אני רואה בהסכם זה מכשיר המאפשר גישה לשווקים חשובים ובעלי פוטנציאל לתעשייה הישראלית. יתר על כן, ישראל עד כה חתמה על הסכמי סחר עם מדינות מערב אירופה וצפון אמריקה, ועם מדינות באזור הים התיכון, אולם זהו ההסכם הראשון של ישראל שפורץ מסגרות אלו ומאיר זרקור מסחרי על יבשת כה חשובה, אשר עד כה לא היתה על מפת הסכמי הסחר שלנו.

הסכם זה, מסייע לנו לייצר תשתית סחר שלמה יותר, מקיפה יותר, התואמת את עולם הסחר כיום, אשר איננו חד קוטבי יותר – ובכך חשיבותו.

הוא המייצר לישראל תשתית סחר מאוזנת המתאימה למפת הסחר ולצרכים המגוונים של התעשייה הישראלית במאה ה-21". – אמר השר ישי במהלך הטקס.

סגן רה"מ ושר התמ"ת אלי ישי מציין כי כיום עומד הסחר ההדדי בין ישראל ומרקוסור על כ- 1.1 מיליארד דולר. לאור הסכם זה מעריכים במשרד התמ"ת כי ניתן יהיה להכפילו בפרק זמן של 3 שנים. ההסכם יוביל להגברת הסחר וההשקעות ההדדיות בין הצדדים.

השר ישי מתעתד להגיע במהלך 2008 ליבשת יחד עם אנשי עסקים מובילים והזמין את עמיתיו לביקור בישראל על מנת לבוא ולהתרשם מקרוב מיכולותיה של המדינה וההזדמנויות הקיימות בה.

השר ישי אמר עוד כי הוא שוקל על הצבת נציג נוסף של משרד התמ"ת ביבשת על מנת שינתן מענה נכון יותר לגוש זה.

אחרי הטקס והמפגש עם השרים יוצא השר ישי לסאו-פאולו בברזיל שם ייפגש עם ראשי התאחדות התעשיינים של מדינת סאו-פאולו הבירה העסקית והכלכלית והמדינה המתועשת והעשירה ביותר בברזיל.

בעקבות החתימה על אזור הסכם הסחר החופשי נפתח אופק חדש בפני קהילות העסקים משני הצדדים. בשנת 2006 הגיע היצוא הישראלי לברזיל ל-458 מיליון דולר (בעיקר, דשנים, תקשורת ואבטחה) והיבוא מברזיל לישראל הגיע באותה שנה ל-261 מיליון דולר (מזון מעובד ועוד). בשנת 2007 צופים עלייה ביצוא.

השר ישי ציין כי ההסכם צפוי להרחיב את הסחר בהיקף משמעותי.

יצויין כי ברזיל הינה שותפת הסחר הגדולה של ישראל ואמריקה הלטינית, לכ-150 חברות ישראליות ישנה נוכחות בברזיל.

במשרד התמ"ת מקווים כי היקף הסחר בין המדינות יגדל בצורה משמעותית בעקבות ההסכם. על מנת לממש את הפוטנציאל הגלום בהסכם יש לפעול לאשרורו ע"י שני הצדדים וליישמו במהרה.

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.