כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

שלומית עמיחי, מנכ”לית משרד החינוך: ”לא תהיה פגיעה בהוראת השפה העברית לעולים מבוגרים באולפנים. הן ברמת הפרט והן במספר התלמידים בכיתות עד סוף ספטמבר 2008”.

19/12/2007

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בראשות חה”כ פרופ` מיכאל נודלמן, קיימה אתמול ישיבת חירום בנושא: קריסת מערכת האולפנים לעברית לעולים חדשים מבוגרים בשל מדיניות שרת החינוך. בהשתתפות מנכ”לית משרד החינוך ומנכ”ל המשרד לקליטת העלייה.
חה”כ מיכאל נודלמן, יו”ר הוועדה: ”האם עלינו לסגור את המדינה בפני העולים, זו משמעות קיצוץ שרת החינוך עד כדי מחצית במספר המורים באולפנים לעברית לעולים חדשים. שרת החינוך כיום שכיהנה עד לאחרונה כשרת הקליטה– לא רוצה עולים”. יש היום כ-600 מורים לעברית באולפנים והכוונה לצמצמם ל-300”. הוועדה לא יכולה לעבור על כך לסדר היום ולכן נקבעה ישיבת חירום זו.
חה”כ זאב אלקין: הקיצוץ באולפנים הוא דיספרופורציונאלי לקיצוץ בשאר סעיפי התקציב של משרד החינוך.” ”הפגיעה באולפנים תהיה אסון לקליטת העליה ולהמשך העליה בעתיד. אני מציע להעביר את נושא האולפנים לטיפולו של משרד הקליטה בהקדם האפשרי, מאחר שנושא האולפנים לא קרוב לליבה של שרת החינוך. העברה זו תבטיח את תפקודם התקין של האולפנים לעברית וישפר את רמת ההוראה בהם.”
מנכלי משרדי הקליטה והחינוך קיבלו את יוזמתו של ח”כ אלקין.
חה”כ ליה שמטוב: ”מדינת ישראל עושה רפורמה הפוכה מזו של פוטין. פוטין רוצה להחזיר את היהודים שעלו לישראל, לרוסיה. וכאן, במקום לעודד עלייה, מקצצים בהוראת השפה העברית”.
חה”כ שרה מרום שלו: ”גם כשאני עליתי לישראל בשנת 1946 הישר מן הגיטאות, הדבר הראשון שלימדו אותי כעולה, היה השפה העברית. ללא ידיעת השפה אין לעולים מה לעשות במדינה”.
חה”כ אברהם מיכאלי: ”הובהר לוועדה כי השרה החליטה ספציפית לקצץ באגף חינוך מבוגרים שבו תקציב האולפנים לעברית. מדוע אין דיפרנציאציה בקיצוץ.”
שלומית עמיחי, מנכ”לית משרד החינוך ”לא תהיה פגיעה בהוראת השפה העברית לעולים מבוגרים באולפנים. הן ברמת הפרט והן במספר התלמידים בכיתות עד סוף ספטמבר 2008”. היא הבהירה כי יש נכונות להידברות עם משרד הקליטה תוך הענקת הידע המקצועי בהוראת השפה והתקציב הנותר לאחר הקיצוץ, כדי להבטיח טיפול הולם בעולים החדשים. היא אישרה כי לא תחול כל פגיעה באולפני ההכנה לגיור בניגוד לפרסומים קודמים כי עומדות להיסגר 110 כיתות אולפן לגיור.
מנכ”ל המשרד , ארז חלפון שיזם את כינוס החירום בעקבות הקיצוץ הדרסטי בתקציב משרד החינוך לאולפנים אמר: ”לימודי העברית הם צורך חיוני ובסיסי שהמדינה חייבת להעניק לעולים החדשים במסגרת קליטתם בארץ. הקיצוץ שמטיל משרד החינוך יביא לפיטורי מורים וצמצום מספרי הכיתות ופגיעה זו תפגע קשות באפשרות של העולים החדשים להשתלבות בחברה הישראלית, בתעסוקה ובכל תחומי החיים. לדבריו, החלטה חד צדדית שכזו מעבירה מסר מרתיע ושלילי לעולים פוטנציאליים לא לעלות לישראל. אנו מתנגדים בתקיפות לכל פגיעה בלימודי העברית לעולים וקוראים למנכ”לית המשרד ולשרת החינוך לבטל את הקיצוץ לאלתר”.
אבי מספין, דובר אגודה ישראלית למען יהודי אתיופיה: ”שרת החינוך השיבה לפניית האגודה כי בכוונתה להכפיל את מספר המורים יוצאי אתיופיה במערכת החינוך. יש כיום 105 מורים באולפנים לגיור. האם יש כוונה לפטרם?

להלן החלטות הוועדה:
1. הוועדה קוראת לשרת החינוך בהתאם להודעת מנכ”לית משרד החינוך לוודא כי:
א. עד ספטמבר 2008, לא תהיה כל פגיעה ברמת הפרט הן במספר התלמידים בכיתות באולפנים לעברית, וכי העולים הלומדים בהן לא יידרשו לנסוע מרחקים.
ב. תחל הידברות בין משרד החינוך לבין משרד הקליטה להיערכות להעברת האולפנים להוראת השפה העברית בהדרגה לאחריות משרד הקליטה תוך העברת הידע המקצועי והתקציב הנותר למטרה זו.
ג. לא יתקיים הקיצוץ באולפנים לגיור במהלך כל שנת התקציב.
2. הוועדה תערוך בחודש מרץ הקרוב ישיבה לוודא שאין פגיעה בהוראת השפה העברית לעולים חדשים באולפנים, ולבחון את התקדמות ההידברות בין משרדי החינוך והקליטה ואת ההיערכות להעברת הוראת השפה העברית באולפנים אל משרד הקליטה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.