כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

משה כהן, יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים:"יש להחזיר את הפיקוח על מחירי הגפ"מ בשער בתי הזיקוק, עד ליצירת תנאים שיאפשרו תחרות במשק הגפ"מ ועד לכניסה משמעותית של הגז הטבעי למשק.

25/12/2007

משה כהן: מאז הסרת הפיקוח נרשם זינוק חד של כ-40% במחירי הגפ"מ לתעשייה - תוספת עלות שנתית של כ-140 מיליוני שקלים. קורא להחזיר את הפיקוח על מחירי הגפ"מ בשער בתי הזיקוק;

יש להחזיר את הפיקוח על מחירי הגפ"מ (גז פחמימני מעובה) בשער בתי הזיקוק, עד ליצירת תנאים שיאפשרו תחרות במשק הגפ"מ ועד לכניסה משמעותית של הגז הטבעי למשק. כך קורא משה כהן, יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים ומנכ"ל יהודה רשתות.

כהן טוען, כי מאז הסרת הפיקוח על מחירי הגפ"מ בתחילת אוקטובר, נרשם זינוק חד של כ-40% במחירי הגפ"מ לצרכנים התעשייתיים, שמשמעותו תוספת עלות שנתית של כ-140 מיליוני שקלים למפעלים.

כהן מסביר, כי התנאים השוררים כיום במשק הגפ"מ אינם מאפשרים את הסרת הפיקוח בשלב זה: הביקוש לגפ"מ גדל באופן מתמיד מדי שנה במגזרים השונים במשק; קיימת יכולת ייצור מוגבלת בשני בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד; קיימת קיבולת מוגבלת במתקני הייבוא והאחסנה של הגפ"מ, שאינה מאפשרת את הגדלת הייבוא באופן משמעותי. לפיכך, כפי שהתריעה התאחדות התעשיינים עוד לפני הסרת הפיקוח, אכן חלה עלייה משמעותית במחירי הגפ"מ לצרכנים בכל המגזרים - הביתי והתעשייתי.   

כהן מציין כי מפעלי התעשייה בישראל (ללא הפטרוכימיה) צורכים כ-130,000 טון גפ"מ בשנה. עליית מחירי הגפ"מ ויתר הדלקים, פוגעת בכושר התחרות של התעשייה הישראלית בצורה משמעותית יותר מאשר במשקים אחרים. זאת, בעקבות העובדה שבמדינות רבות בעולם, בניגוד לישראל, קיימת אלטרנטיבת הגז הטבעי, שהינו זול יותר ומחירו עלה בשיעורים מתונים יותר.
 
 
 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.