כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

פרופ' סטנלי פישר:" הכלכלה הישראלית נמצאת במצב טוב מאוד והשנה צפויה הצמיחה להיות 5.4% אם לא מעט יותר מזה".

26/12/2007
נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר ציין אתמול, בנאומו באסיפה השנתית של איגוד הבנקים בישראל, כי הכלכלה הישראלית נמצאת במצב טוב מאוד והשנה צפויה הצמיחה להיות 5.4%, אם לא מעט יותר מזה. הנגיד הדגיש כי הצמיחה בישראל כבר מביאה לשיפור ברמת החיים של האוכלוסייה כולה ומכל השכבות – כך, נרשם שיפור מסויים במצב העוני, ירידה באבטלה, גם בקרב בעלי ההשכלה הנמוכה ובפריפריה, וכן עלייה בתעסוקה ובשכר הריאלי, גם בענפים המסורתיים. הנגיד ציין כי כעת, שיעור האינפלציה נמצא מעט מעל הגבול העליון של תחום היעד, אבל צפוי כי הוא יחזור לתוך היעד קרוב לאמצע 2008 ובנק ישראל יעשה ככל הניתן כדי לוודא שכך יהיה.
בהקשר למשבר האשראי בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים, אמר הנגיד כי הבנקים הישראליים כמעט ולא היו חשופים למצב זה. עם זאת, אם תהיה האטה רצינית בארה"ב, הדבר ישפיע, ללא ספק, גם על הכלכלה הישראלית. עוצמת ההשפעה הזו שעלולה להיות תלויה במדיניות הכלכלית בישראל. לכן, חיוני להמשיך להקפיד על המשמעת התקציבית, לשמור על יציבות המחירים, לתמוך ביציבות הפיננסית, ושהבנקים ימשיכו לנהל את הסיכונים שלהם בצורה מושכלת, ובמיוחד בזהירות. בדרך זו תוכל הכלכלה הישראלית להמשיך ולצמוח בקצב טוב - גם אם תהיה האטה כלכלית בעולם המערבי.
בקשר למצב הבנקים בישראל, אמר הנגיד כי חשוב למשק הישראלי שהמערכת הבנקאית תמשיך להיות חזקה ואיתנה. מצבם הפיננסי של הבנקים בישראל השתפר בשנים האחרונות – הרווחים עלו, אחוז האשראי הבעייתי ירד, ויחס ההון עלה. תהליך העלייה ביחס ההון, שנעשה בעידוד המפקח על הבנקים, חשוב מאוד ויש להשלים אותו.
הנגיד הדגיש, כי בשם התחרות וטובת הלקוחות, היו הבנקים בתקופה האחרונה תחת גל של התקפות והצעות חקיקה, לפעמים על רקע צעדים של הבנקים עצמם. חשוב לנקוט ביתר זהירות בהקשר זה - מערכת בנקאית חזקה ויציבה חיונית לחוסנו של המשק, ואסור להחליש אותה. למרות שכמעט כל הצעות החקיקה ביחס לבנקים באות בשם הגנת המפקידים, הן עלולות, לפעמים, לפגוע בבנקים וברצון של גופים - כולל בנקים זרים - להיכנס ולפעול כמתחרה נוסף במערכת הבנקאות בישראל. כל זה עלול לפגוע, בסופו של דבר - במפקידים עצמם.
בנוגע לתחרות במערכת הבנקאות, אמר הנגיד כי בנוסף לעבודה בנושא העמלות, עסק השנה בנק ישראל רבות בנושאים הקשורים בחיזוק התחרות בתחום השירותים הבנקאיים למשקי הבית ולעסקים הקטנים. הכוונה - ליצור מקורות לתחרות בתוך מערכת הבנקאות ומחוצה לה. כך, יהיו לצרכן הישראלי חלופות לשירותים מסוימים הניתנים היום בבנקים. מדובר בכלים ועסקאות פיננסיים, כמו קרנות כספיות, ניירות ערך מסחריים, עסקאות "ריפו", איגוח, הקמת פלטפורמה להפצת קרנות נאמנות באינטרנט ועוד. 
במקביל, פועל בנק ישראל ביצירת מקורות לתחרות מתוך מערכת הבנקאות. למשל, הקלת המעבר מבנק לבנק, הגברת השקיפות ללקוחות הבנקים והגברת הסיכויים לכניסת בנקים נוספים למערכת הבנקאית. הנגיד גילה כי הפיקוח על הבנקים מתכוון להגביר את האכיפה אחר הוראותיו ולפעול להגברת מודעות הלקוחות לעניין המעבר מבנק לבנק – ובכלל זה, הוזלת עלויות - במסגרת הסמכות לפקח על עמלות, ככל שזה נדרש. עוד מתכוון הפיקוח על הבנקים לפעול להמשך אחידות והפשטת הדיווחים ללקוח אודות פעילותו בבנק, פעילותו באמצעות כרטיס אשראי, ומתן מידע על שירות בנקאי בטרם מתחייב הלקוח כלפי הבנק באמצעות חוזה. במקביל, פועל הפיקוח על הבנקים להגברת הסיכויים לפעילות בנק אינטרנטי, לקידום הפרטת בנק הדואר והסדרת פעילותו הבנקאית, ולכניסת בנק זר לפעילות בנקאית קמעונאית בישראל. 
בקשר לסיכויי כניסתו של בנק זר לפעילות קמעונאית בישראל, הדגיש הנגיד כי גודל השוק בישראל, הרמה הטכנולוגית הגבוהה של מערכת הבנקאות הישראלית והמצב הגיאופוליטי מהווים שיקול לבנקים הזרים באשר לכניסתם לשוק הקמעונאי בישראל. גם גל ההתקפות על הבנקים, ובכלל זה הפעילות החקיקתית הרבה בתחום הבנקאות, עלול, בין היתר, להרתיע גופים כמו בנקים זרים, מלהיכנס לפעילות בישראל.
חלק מהנושאים הללו - ושבנק ישראל כבר עוסק בהם - ואחרים יידונו ב"ועדת אריאב" ששר האוצר והנגיד מינו. זו ועדה שמרכזת את האנשים הרלוונטיים ברשויות השונות ומומחים חיצוניים להן. הקמת הועדה הזו מסמנת את החשיבות שמשרד האוצר ובנק ישראל, וגם אחרים, מייחסים לפיתוח המערכת הפיננסית הישראלית. כעת, חשוב להניח לוועדה לעשות את עבודתה ולהגיש לנו את המסקנות.
עוד הדגיש הנגיד כי אימוץ כללי "באזל II" הוא אחת המשימות הגדולות והחשובות של הפיקוח על הבנקים, ובעקבותיו, של מערכת הבנקאות כולה. מדובר בגישה מתקדמת לניהול הבנקים ולפיקוח עליהם - באמצעות הקמת מערכות לניהול סיכונים, במקום קביעת כללים פרטניים. אימוץ כללי "באזל II" יביא לשיפור המערך הכולל של הניהול - במיוחד ניהול סיכונים - והבקרה בבנקים, ולהצבת סטנדרטים במערכת הבנקאות הישראלית מהמתקדמים ביותר בעולם. הפיקוח על הבנקים כבר הודיע על לוחות הזמנים ועל המתווה להיערכות והשלמת המהלך. זו משימה שאפתנית וחשוב לעמוד בה בהצלחה. 
 
הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.