כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

המכללות לרפואה משלימה נגד אקדמיזציה של התחום

26/12/2007

המכללות לרפואה משלימה קיימו לאחרונה באיגוד לשכות המסחר, כנס חירום במטרה לגבש דרכי מאבק נגד הצעת חוק של ח"כ אריה אלדר בנושא הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, והצעת חוק דומה של ח"כ אחמד טיבי, אשר מבקשים להביא לאקדמיזציה של המקצועות הפרה רפואיים, כולל מקצועות הרפואה המשלימה. הצעות שקיבלו את תמיכת משרד הבריאות.

בכנס השתתפו 25 נציגי מכללות העוסקות בהכשרת מטפלים בתחומי הרפואה המשלימה.

המשתתפים בכנס הביעו חשש מכוונת המחוקק ומשרד הבריאות להביא לאקדמיזציה של תחום הרפואה המשלימה, כוונה אשר עלולה להביא לחיסול הענף במתכונתו הנוכחית. מדובר בדרישה שאין דומה לה בעולם. במדינות רבות ניתן להשתלם בתחומי הרפואה המשלימה, הן ברמה אקדמאית והן ברמה מקצועית שאיננה אקדמאית.

לדברי חיים עוז, סמנכ"ל חטיבות ענפיות באיגוד לשכות המסחר, "איננו מתנגדים לכניסת האקדמיה לתחום הרפואה המשלימה, אדרבא זה יביא ללגיטימציה של רפואה זו. אנו מתנגדים לכוונת משרד הבריאות לכפות אקדמיזציה על תחום הרפואה המשלימה כתנאי להכרה ממשלתית ורישוי."

בישראל קיימים כ- 60 מוסדות להכשרה מקצועית בתחומי הרפואה המשלימה, ברמות שונות, בהם לומדים כל שנה כ- 4,000 תלמידים, במסלולים ארוכים של 4 שנים, ובמסלולים קצרים של עד 3 חודשים. רוב המכללות לרפואה משלימה בישראל הן עצמאיות, ורק מקצתן שייכות לאיגודים מקצועיים או למוסדות (קופות חולים או אוניברסיטאות).

בישראל פועלים היום כ- 10,000 מטפלים העוסקים באחד או יותר מתחומי הרפואה המשלימה / אלטרנטיבית. בסקר שנעשה בשנת 2006 נמצא כי בישראל מתבצעים היום 1.4 מיליון טיפולים בתחום הרפואה המשלימה לשנה, מתוכם: 55% באופן פרטי, ו- 45% במסגרת קופות החולים ובתי החולים. סך ההכנסות מהענף הסתכמו בשנת 2006 ב-  210 מיליון ₪.  

נציגי המכללות החליטו להירתם למאמץ של איגוד לשכות המסחר, הפועל כיום מול משרד התמ"ת, להקמת מועצה להשכלה מקצועית (מל"מ). גוף כזה עשוי לתת פתרון אפקטיבי לבעיית ההכרה במקצועות הרפואה המשלימה, לצד מקצועות אחרים שאינם אקדמאים.  

עוז: "הסדרת הנושא חשובה על מנת להגן, הן על המטפלים אשר השקיעו משאבים רבים בזמן ובכסף על מנת להשתלם בתחום, והן על הציבור מפני מטפלים שאינם מוסמכים. הכוונה למטפלים מוסמכים שהכשרתם הושגה באחד מבתי הספר המוכרים על-ידי מועצת ההסמכה של ארגון הגג של מקצועות הבריאות המשלימים."

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.