כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

בית המשפט המחוזי: אשדוד בונדד תחשוף כיצד קבעה את המחירים של אגרקסקו

26/12/2007

פסק הדין ממחיש את זכותו של הלקוח המקבל שירותים מנותן שירותים לקבל פירוט מלא של תמחור השירותים שניתנו לו, שעה שהדברים לא סוכמו מראש.
 

רקע:
כידוע, בשנת 2006 תבעה אגרקסקו את אשדוד בונדד בבית המשפט המחוזי בתל אביב בכל הנוגע לשירותי מסוף המטען החקלאי בנמל התעופה בן גוריון. אגרקסקו טענה כי אשדוד בונדד הפרה את תנאי המכרז נשוא הפעלת המסוף בכך שהיא גובה ממשתמשי המסוף, לרבות מאגרקסקו, סכומים העולים על הקבוע במכרז ובחוזה. אגרקסקו עתרה לבית המשפט המחוזי להשבת הסכומים ששולמו על ידיה, וכן לקבל צו האוסר על גביית עתידית של סכומים אלו.
 
אשדוד בונדד טענה, מצדה, כי הסכומים שהיא גובה נגזרים ממתן שירותים נוספים שהיא מעניקה לאגרקסקו, בהתאם להסכם התפעולי שנחתם עמה, מעבר לשירותים הרגילים שסכומם נקבע במכרז. עוד טענה אשדוד בונדד כי התשלומים שהיא גובה אינם ניתנים רק עבור הפעלת המסוף החקלאי למשתמשים ובכללם אגרקסקו בהתאם לתנאי המכרז, שכן היא מעניקה שירותים נוספים בגינם היא זכאית לתשלום.
 
הבקשה לחשיפת הנתונים
 
במסגרת ההליכים המקדמיים, ביקשה אגרקסקו מבית המשפט לחייב את אשדוד בונדד להשיב כיצד היא קבעה את מחירון השירותים הניתנים על ידה ושלטענתה לא מהווים חלק מהשירותים במסגרת המכרז. בתשובה לשאלה זו טענה בונדד כי לא מוטלת עליה חובה לפרט תחשיביה, ובנוסף טענה שמדובר בסודות מסחריים. עוד ביקשה אגרקסקו לדעת כיצד אשדוד בונדד תמחרה את הפיקוח וניהול הבידוק הביטחוני.
 
בית המשפט קיבל את עמדת אגרקסקו בחלקה. בית המשפט קבע כי לגבי אותם שירותים שאין לגביהם התייחסות מפורשת במכרז או בהסכם - יש מקום לבחון האם העלויות שאשדוד בונדד גובה הינן סבירות. בית המשפט הדגיש כי הואיל ואשדוד בונדד היא הגורם המורשה היחיד ליתן את השירותים האמורים, יש לאגרקסקו זכות משמעותית לקבל את מלוא הנתונים בדבר העלויות הכרוכות בשירותים האמורים על מנת שלא תהיה גבייה בסכומים מעבר למתחייב. בית המשפט הדגיש כי הדבר נכון במיוחד, לאור כך שלפי תנאי המכרז לא ניתן למסור לאחר את ביצוע השירותים הנוספים, ולמעשה אשדוד בונדד נהנית מבלעדיות בהענקת השירותים.
 
אשר לנתונים בדבר הבידוק הביטחוני, בית המשפט קבע כי על מנת למנוע פגיעה במידע בטחוני מסווג, תוכל אשדוד בונדד להמציא לעיני בית המשפט את המידע האמור במעטפה סגורה, עם אישורים של הגורמים הממונים לפיהם יש בחשיפת המסמכים משום פגיעה בביטחון. בהתאם לכך, ישקול בית המשפט ישקול האם יש ממש בטענה זאת, ויבחן האם קיימת דרך שתאפשר את מסירת המידע ללא צורך בגילוי פרטים שעלולים לפגוע בביטחון.
 
מצד שני, בית המשפט לא ראה מקום לחייב את אשדוד בונדד למסירת מסמכים בנוגע לחיוב לקוחות אחרים, שכן יש בכך כדי לחשוף מידע הנוגע לצד שלישי, שאינו צד להליך, כמו גם להעדר רלוונטיות.
 
מעבר לחשיבות הישירה של החלטת בית המשפט לכלל היצואנים המשתמשים בשירותי המסוף החקלאי, הרי שפסק הדין ממחיש את זכותו של הלקוח המקבל שירותים מנותן שירותים לקבל פירוט מלא של תמחור השירותים שניתנו לו, שעה שהדברים לא סוכמו מראש.
 
- בש"א 22597/06, אגרקסקו נ' אשדוד בונדד ואח', החלטה מיום 17.12.07, לאגרקסקו – עו"ד נשיץ, לאשדוד בונדד – עו"ד סימון, לרשות שדות התעופה – פרקליטות מחוז ת"א.

 
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
עו"ד גיל נדל עוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il

 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.