כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

הנהלת הבורסה קיימה אתמול מסיבת עיתונאים לסיכום הפעילות בשנת 2007 והציגה את ההתפתחויות החיוביות במשק ובבורסה.

27/12/2007

- שיאים במחזורי המסחר, בגיוסי הון, ובפיתוח מכשירים פיננסיים חדשים
- פעילות לשילוב הבורסה בשווקים הבינלאומיים

2007 היתה שנה חמישית של עליות שערי המניות ושל שיאים במחזורי המסחר וגיוסי הון. הבורסה המשיכה להיות מקור מימון מרכזי לצמיחה:

מעל 100 מיליארד שקל גויסו השנה והבורסה התבססה כמקור אשראי חוץ בנקאי מרכזי. גיוס ההון במניות עמד על 21 מיליארד שקל  (עליה של כ-75% לעומת 2006), ו-85 מיליארד שקל גויסו ע"י הסקטור העסקי באמצעות איגרות חוב (עליה של כ- 80% לעומת שנה שעברה).
56 חברות חדשות גייסו השנה בשוק המניות מעל 10 מיליארד שקל. בין החברות החדשות 20 חברות הייטק (מו"פ).
מחזורי המסחר  עלו באופן משמעותי - 2.1 מיליארד שקל מחזור יומי ממוצע במניות  (גידול של 40% לעומת שנה שעברה) ו- 3.3 מיליארד שקל באג"ח – גידול של יותר מ-90%.
 
2007 אופיינה בגידול ניכר במגוון מוצרי ההשקעה בבורסה ושכלולם של מוצרים קיימים:

שוק תעודות הסל המשיך לגדול וכ- 150 תעודות, חלקן מסוגים חדשים, הונפקו במהלך 2007. כיום נסחרות בבורסה כ- 240 תעודות סל, שווי החזקות הציבור בהן מגיע לכ- 23 מיליארד שקל והן מרכזות כ- 18% ממחזור המסחר במניות וכ-10% ממחזור המסחר באיגרות חוב לא-ממשלתיות. 
מדד תל בונד-20 שהושק השנה זכה להצלחה רבה. שווי החזקות הציבור בתעודות הסל על המדד מסתכם בכ-3.5 מיליארד שקל. 
מדדי הבורסה שודרגו בינואר ובדצמבר 2007, והחל מה-1 לינואר 2008 נדרשות החברות להגדיל את שיעור החזקות הציבור ל-25%, כתנאי כניסה למדד; בנוסף, החל מה-3 בפברואר, יחושב משקל כל מניה במדד לפי שווי "הכמות הצפה" (ולא לפי שווי השוק) וכמות המניות תעודכן אחת לרבעון, כמקובל במדדים המובילים בעולם.
 עשיית השוק במניות המשיכה להתרחב וכיום 7 חברי בורסה עושים שוק במעל 400 ניירות ערך.

במחצית 2008 תנפיק מסלקת מעו"ף אופציות על מניות בודדות. בשלב הראשון מדובר באופציות על המניות הסחירות ביותר.
 
בתחום הגלובליזציה הושלמו השנה מהלכים חשובים – 2 הסכמים לשיתוף פעולה ((MOU נחתמו עם בורסות מובילות – הבורסה של לונדון, ונאסד"ק.  על מנת לעודד השקעות זרות קיימה הבורסה כנסי משקיעים בלונדון ובניו-יורק , וכן חתמה על הסכם לפיתוח קישוריות מחו"ל למסחר בתל-אביב.
 
הבורסה סייעה לבנק ישראל בהקמת מערכת התשלומים המודרנית, שהושקה בקיץ 2007. המערכת החדשה מאמצת סטנדרטים בינלאומיים גבוהים ומצמצמת את החשיפה של מסלקת הבורסה.
 

שאול ברונפלד, יו"ר הדירקטוריון אמר כי זו היתה אחת השנים הטובות למשק הישראלי, ועל כך מעידים הצמיחה המהירה, המשמעת התקציבית ויציבות המחירים. שערי המניות בבורסה בתל-אביב שיקפו את הביצועים היפים של המשק הישראלי . "ההתפתחות החיובית בשוק ההון הביאה לקפיצה נוספת בהיקפי הפעילות והעמידה במבחן מחדש את התשתיות האנושיות והמחשוביות של הבורסה. צוות הבורסה עמד במבחן בכבוד ונענה במהירות ובגמישות לצורכי המשתמשים בשרותי הבורסה והמסלקות"
 
אסתר לבנון, מנכ"ל הבורסה ציינה כי שנת 2007 היתה שנת מפנה בכל הקשור לנושא הגלובליזציה. "השקענו מאמצים רבים בקידום חזון זה על מנת לשלב את שוק ההון הישראלי כחלק מהשוק הגלובלי. מטרתנו היא להפוך את הבורסה בתל-אביב ליעד אטרקטיבי למשקיעים זרים, לאלטרנטיבה המועדפת על חברות המנפיקות לראשונה, לעודד את הרישום הכפול ולמשוך בתי השקעות מובילים בחו"ל להפוך לחברים רחוקים בבורסה בתל-אביב."
 
 
 

למצגת של מסיבת העיתונאים  למצגת של מסיבת העיתונאים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.