כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

בכירים בענף הסיעוד התאחדו להיאבק בשינויים המתוכננים בחוק הסיעוד:"הרפורמה" תפקיר את הקשישים חסרי הישע

27/12/2007

חוק הסיעוד המופעל בארץ במשך 20 השנים האחרונות הינו אחד מהחוקים הסוציאליים החשובים ביותר שחוקק במדינת ישראל. לאחרונה, הממשלה פועלת ליישום שינויים בחוק, כך שהקשישים יקבלו ישירות כסף במקום שירותי סיעוד, הניתנים כיום על-ידי חברות הסיעוד.

בעקבות כך, איגוד לשכות המסחר קיים שלשום כנס חירום בנושא "השינויים המתוכננים בחוק הסיעוד-רפורמה או קטסטרופה?", וזאת מתוך דאגה כנה לציבור הקשישים שהינו הפגיע והחלש ביותר בחברה הישראלית. לדעת הגורמים המקצועיים שינוי החוק יוביל להזנחה חמורה של אוכלוסיית הקשישים ויוסיף נטל כבד על שירותי הרווחה העירוניים.

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פתח את הכנס ואמר כי מדובר בכישלון חרוץ של שר הרווחה האמור לדאוג לרווחת החלשים בחברה. "חוק שהולדתו באבסורד וסופו בסבל לחלשים. חוק הפועל בניגוד קוטבי לאינטרס ולרווחה של זכאי הסיעוד."

"חייבת להתבצע עבודה מערכתית רחבת היקף כולל גם במערכת החינוך לשיפור מצב הקשישים. בכלל זה מאבק בתופעה המכוערת של אלימות גוברת כלפי קשישים כדי לשדוד את רכושם." אמר דוד אולמן, מנהל המחלקה לקשיש בעיריית חיפה, והוסיף: "כיום, 48% מהקשישים הזכאים לביטוח סיעודי הינם בגילאי 85+, מתוכם 35% גרים בגפם. הרפורמה תגרום לכך שקשישים המרותקים למיטה ושנמצאים במצב הקשה ביותר אמנם יקבלו כסף, אך לא יקבלו את השירות הסיעודי לו הם זקוקים. הניצול וההזנחה יגברו משום שהקשישים יופקרו לחסדי המטפלים ובני המשפחה."

לדברי יצחק פרי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, "הגורמים המקצועיים במשרד הרווחה שותקים, בעוד שהחוק הזה מהווה ניסוי בבני אדם ממש. מנסים למשוך את השטיח מתחת לרגליהן של חברות הסיעוד." לדבריו, "במידה והניסוי יחל ייתכן ואף יוכרז על סכסוך עבודה של העובדים הסוציאליים, מאחר והדבר עלול להוות נטל עבודה נוסף המוטל על העובדים הסוציאליים."

ורד נתנאל, מנהלת המדור לקשיש בעיריית חולון, הוסיפה "בעשרים השנים האחרונות מספר הקשישים הולך וגדל וכך גם היקף וצריכת השירותים. הרפורמה בחוק הסיעוד תהפוך את הקשישים לאוכלוסייה בסיכון ותחשוף אותם לניצול כלכלי. בנוסף, תופעל מערכת של לחצים על העובדים הסוציאליים, שיאלצו להתמודד עם הבקרה והפיקוח וייהפכו לשומרי הסף של הרפורמה." נתנאל ציינה כי למרות שתשלום גמלת הסיעוד יגיע בעקבות הרפורמה ישירות לקשישים הם עדיין לא יקבלו 100% גמלה אלא רק 80% כפי שקורה כיום. "האוצר והמוסד לביטוח לאומי יכניסו לקופתם 20% מגמלת הסיעוד."

לדברי פיני קבלו, סמנכ"ל במרכז השלטון המקומי, מחזיק תיק הרווחה, "הרפורמה היא ניסיון נוסף של המוסד לביטוח לאומי להשתלט על חוק הסיעוד ולהמיתו. כ- 600 עובדים סוציאליים ומנהלי רווחה כבר חתמו על עצומה נגד המהלך. על העובדים הסוציאליים, חברות הסיעוד, מנהלי הרווחה ומרכז השלטון המקומי להתארגן יחדיו ולא לשתף פעולה עם המהלך."

חיים עוז, סמנכ"ל חטיבות ענפיות באיגוד לשכות המסחר, "יש לשמור על יציבות הטיפול בקשיש. אלה הם הישגים שהקהילה החברתית עמלה עליהם במשך דורות. השינויים המובלים ע"י הביטוח הלאומי ומשרד הרווחה נולדו בחטא. חטא חוסר הרגישות, חטא האטימות לנזקקים. מקורם לא בכשל או בהתייעלות, אלא בניסיון לחסוך בדמי השירות לקשיש החלש. אסור שהחיסכון בכסף יאפשר עריכת ניסויים בבני אדם. הקשישים אינם חפץ המטלטלים אותו מצד לצד".

ד"ר אבי ביצור, מנכ"ל המשרד לענייני גמלאים, סיכם את הכנס וקרא לכל הגורמים המקצועיים ולחברות הסיעוד להציע הצעות לשיפור הרפורמה המוצעת, כשהמטרה המרכזית היא להבטיח שהקשישים יקבלו את הטוב ביותר. כיום חיים בישראל כ- 700,000 זקנים, ביצור צופה כי בשנת 2012 יהיו בישראל כמיליון. "הקשישים אינם שקי אגרוף. בכדי לרצות את מובילי המהלך, עלינו להיאבק על קיומו של פיילוט מצומצם ומקצועי בעיר קטנה, עוד לפני ישום הרפורמה באופן גורף".

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.