כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

סטנלי פישר:"הממשלה בישראל מוציאה הרבה כסף על חינוך, יחסית למדינות ה-OECD, אבל הישגי התלמידים נמוכים ".

30/12/2007

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר אמר בטקס הענקת מלגות היאס לשנת 2007, שהתקיים בסופ"ש בתל-אביב כי נושא החינוך חשוב ביותר בישראל, שכן כמעט ואין לנו משאבי טבע, מלבד ההון האנושי – אותו יש לפתח כל הזמן. זאת, על מנת לשמור ולהגדיל את היתרון האיכותי של מדינת ישראל.

עוד הוסיף פישר כי נושא החינוך צריך להישאר במקום גבוה מספיק בסולם העדיפות שלנו. אחרת, נמצא את עצמנו במצב שילך וידרדר - ובמידה רבה השחיקה כבר החלה. על כן, חשוב שנבחן לעומק את הבעיות שמהן סובל החינוך בישראל ונגבש פתרון - וגם ניישם אותו.

הנגיד ציין, כי הממשלה בישראל מוציאה יחסית למדינות ה-OECD, הרבה כסף על חינוך אבל הישגי התלמידים נמוכים - מצב שמוביל למסקנה שמערכת החינוך בישראל אינה יעילה. הסיבות האפשריות לכך הן: (א) במדינת ישראל אין מערכת חינוך אחת אלא לפחות ארבע מערכות שונות - ובחלקן אין הקניית השכלה בסיסית בתחומי המתמטיקה, המדעים והאנגלית; (ב) ברמה הבית ספרית יש גמישות ניהולית מוגבלת מהרצויה; (ג) בין 1995 ל-2005 היה הגידול בהוצאה לתלמיד נמוך משמעותית לעומת הממוצע במדינות ה-OECD.
הנגיד הדגיש כי הצורך בקידום החינוך חשוב במיוחד מבחינה כלכלית - כתשתית לצמיחה מהירה ומתמשכת של המשק ומבחינה חברתית – כמפתח לניידות חברתית. דווקא משום שהחינוך חשוב ביותר לטווח האורך, יש צורך בקידום נושא זה כבר עכשיו. 
בקשר להשכלה הגבוהה, אמר הנגיד כי ועדת שוחט עשתה עבודה מצוינת וגיבשה המלצות חשובות לקידומה. חשוב ליישם את מסקנותיה - בכלל זה, מתן שכר דיפרנציאלי על מנת לתגמל את הטובים ביותר בסגל האקדמי. 
הנגיד ציין גם את הצורך בקידום החינוך הטכנולוגי, אשר נזנח בשנים האחרונות ולאור הצורך בבעלי המקצועות הטכנולוגיים. 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.