כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ארכיון

משרד התמ"ת הכין טיוטת תקנות שעניינן מתן זכות לצרכן לבטל עסקה ולקבל בחזרה את כספו.

31/12/2007

הטיוטא הועברה להתייחסות ארגוני הצרכנים וארגוני העוסקים, אשר יוכלו להגיש הערות עד ליום ג' הקרוב (1/1/08).

במקביל, עפ"י הוראת השר ישי, הופץ תזכיר להצעת חוק ממשלתית, שמטרתה להסדיר באופן כולל ואחיד את היקף הזכות של הצרכן לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו, שידון השבוע במשרד המשפטים לפני הבאתו לאישור הממשלה.

בהצעת החוק הממשלתית תהיה זכות חדשה של הצרכן לבטל עסקה גם מטעמים של נוחות אובייקטיבית. זכות זו תהיה כללית ובעצם תבטל את ההסדר הקבוע כיום והמסמיך את השר לקבוע בתקנות סוגי עסקאות בהם תינתן זכות ביטול.

סגן רה"מ ושר התמ"ת אלי ישי:  "הצעת חוק זו, תאזן בצורה ראויה בין עניינם של העוסק והצרכן".

הלשכה המשפטית של משרד התמ"ת, בשיתוף הממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת, עו"ד יצחק קמחי הכינו לאחרונה טיוטת תקנות שעניינן מתן זכות לצרכן לבטל עסקה ולקבל בחזרה את כספו, במסגרת החוק הקיים המוגבל. הטיוטא הועברה השבוע להתייחסות ארגוני הצרכנים וארגוני העוסקים, אשר יוכלו להגיש הערות עד ליום 1/1/08.

כזכור, ב- 10/12/07 התקיים דיון בועדת הכלכלה בעניין תקנות הגנת הצרכן שעניינן מתן זכות לצרכן לבטל עסקה ולקבל בחזרה את כספו. בדיון סוכם כי שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, אלי ישי, יגיש לועדת הכלכלה טיוטת תקנות חדשה אשר תקבע באופן פוזיטיבי על אלו מוצרים ושירותים תחול זכות הביטול כאמור.

מבחינה מהותית, המוצרים שנבחרו להיכלל במסגרת התקנות הם כאלה אשר הצרכן אינו יכול להעריך בבתי העסק את מידת התאמתם לו, למשל ריהוט וציוד לבית וכן מוצרים קיומיים שקונים לתקופה ממושכת ואפילו לכל החיים כגון מקרר, תנור, מטבח, מטהר מים. כמו כן, נקבע כי התקנות יחולו על כל מוצר שארוז באריזתו המקורית ולא נפתח על ידי הצרכן וזאת מאחר והצרכן לא עשה שימוש במוצר ולא נגרם לו נזק.

בנוסף, השירותים שנבחרו להיכלל במסגרת התקנות הם כאלה שקיים לגביהם שיווק אגרסיבי מצד העוסק, לרבות הבטחות המתגלות לרוב כהבטחות שווא, כגון מועדוני נופש, מועדוני היכרות, שירות רפואה דחופה, מנוי להגרלות והימורים, שירותי קוסמטיקה ואסטטיקה לרבות טיפולי הסרת שיער. בנוסף, נבחרו שירותים אשר ברוב המקרים כובלים את הצרכן לתקופה ממושכת מבלי יכולת ממשית להשתחרר מן העסקה כגון, שירותי תקשורת, כבלים, לווין, וכן שירותים נוספים אשר נראה כי אין הצדקה לחייב את הצרכן להיות כבול לעסקה אם אינו מעוניין בה יותר כגון, מועדון כושר, חוגים, שירותי תיירות, קורסים למיניהם ועוד.

לאחר קבלת הערות הארגונים כאמור והערכתם, תועבר הטיוטה למשרד המשפטים וכן להתייחסות משרדי ממשלה נוספים וזאת בטרם העברת הטיוטה לועדת הכלכלה.

כמו כן, הכינה עו"ד חנה טירי מהלשכה המשפטית של משרד התמ"ת, לפי בקשת השר ישי, הצעת חוק ממשלתית שמטרתה להסדיר באופן כולל ואחיד את היקף הזכות של הצרכן לבטל עסקה ולקבל חזרה את כספו תזכיר בנושא הופץ ואמור לידון השבוע במשרד המשפטים לפני הבאתו לאישור הממשלה. הצעת החוק שהוכנה ומופצת היום מרחיבה את זכות הצרכן לבטל עסקה עקב פגם או אי התאמה בנכס או בשירות, זכות הצרכן לבטל עסקה עקב הטעיה או ניצול מצוקת הצרכן, קביעת פרק זמן אחיד לביטול העסקאות הללו כמו גם לביטול עסקאות רוכלות, יחידות נופש ומכר מרחוק. 

בנוסף, ההצעה קובעת זכות חדשה של הצרכן לבטל עסקה גם מטעמים של נוחות אובייקטיבית. זכות זו תהיה כללית ובעצם תבטל את ההסדר הקבוע כיום והמסמיך את השר לקבוע בתקנות סוגי עסקאות בהם תינתן זכות ביטול כאמור. עם זאת לגבי זכות ביטול זו, יהיה השר רשאי לקבוע בתקנות סייגים וחריגים, שיאזנו בין מידת הפגיעה שתיגרם לעוסק עקב ביטול עסקה לבין עניינו של הצרכן באפשרות ביטול העסקה.

הצעת החוק כאמור הוכנה לבקשת השר ישי, מאחר ועמדת משרד המשפטים, כפי שהובעה בישיבת ועדת הכלכלה ביום 10/12/07 היתה שלא ניתן, מכוח החוק הקיים, להתקין תקנות הקובעות זכות ביטול כללית, אלא רק זכות ביטול למוצרים ושירותים מסוימים בלבד. אשר על כן, מאחר והשר ישי נחוש בדעתו לקבוע זכות ביטול לצרכן, הוכנה בינתיים טיוטת תקנות שתחיל את זכות הביטול לפחות על מוצרים ושירותים מסוימים וזאת עד לכניסת התיקון לחוק לתוקף, שיקבע כאמור זכות ביטול כללית ובצידה יקבעו חריגים.

השר ישי אמר כי הוא מאמין שהצעת חוק זו, מאזנת בצורה ראויה בין עניינם של העוסק והצרכן והוא מקווה שלאחר הפצת ההצעה כתזכיר חוק ולמען טובת הצרכן ניתן יהיה לקדמה על ידי פתיחה מהירה של אפיק הידברות עם ארגוני העוסקים.

 
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.