כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
נדל"ן, דיני מקרקעין

הנדל"ן בישראל של נספי השואה

20/01/2008

המדהים בסיפור הזה הוא שבין המאחרים להשיב למשפחות הנספים את רכושם גם חברות, ארגונים ומוסדות יהודיים וישראליים דוקא, ומסתבר שעדיין לא נסתם הגולל על הסוגיות הקשורות ברכוש הזה. 
 
דיון ציבורי ער מתנהל בימים אלה בענין מצבם הכלכלי של ניצולי השואה ששרדו את התופת בגיטאות ומחנות ריכוז באירופה ומתקשים לשרוד את שארית זקנת חייהם כאן בישראל של 2008. גם זכויותיהם של אלה שניספו בשואה, ושל יורשיהם החיים כאן בארץ ובתפוצות הם נושא לדיון ציבורי בעשרות השנים מאז תום מלחמת העולם השנייה. המדהים בסיפור הזה הוא שבין המאחרים להשיב למשפחות הנספים את רכושם גם חברות, ארגונים ומוסדות יהודיים וישראליים דוקא, ומסתבר שעדיין לא נסתם הגולל על הסוגיות הקשורות ברכוש זה.
 
חברת " הכשרת הישוב " למשל, שיווקה בשנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת בין היתר כ- 4,000 דונם בשכונת " אחוזה "  בחיפה  למאות יהודים באירופה. " הכשרת הישוב " מכרה את המגרשים האלה בתשלומים תוך שהיא רושמת את הקרקע על שם הרוכשים רק עם קבלת התשלום האחרון. רבים מהרוכשים ניספו באירופה ולא השלימו את רכישת הקרקע, וזכויותיהם, החלקיות, לכל הפחות, לא נרשמו מעולם.  גם  האפוטרופוס הכללי  של מדינת ישראל מחזיק נכסי נספי שואה שצריכים לעבור לידי יורשיהם. אצל האפוטרופוס נתגלו בשנה שעברה 335 מגרשים, 53 דירות ו- 60 מיליון שקל בבעלות ניספי שואה. חברת הכנסת קולט אביטל צוטטה בעבר בעיתון " הארץ " כמעריכה שכמות גדולה של נכסי ניספים נמצאת גם בידי החברות " רסקו " ו" יכין חקל " וכן בידי  הקרן הקיימת לישראל . לא רק נדל"ן, אגב. על פי פרסומים הבנקים בישראל מחזיקים (כן, בישראל!), יותר מ 9,000 חשבונות בנק של ניספים.  מוזיאון ישראל  (כן, מוזיאון ישראל!) העביר רשימה הכוללת 122 תמונות, 210 רישומים ו 720 פרטי יודאיקה השייכים לניספים ונמצאים ברשותו.
 
כן, גם  הקרן הקיימת לישראל  מחזיקה בנכסי ניספים כאלה.  ב 2007 הודתה הקק"ל כי 136 מגרשים השייכים ליורשי ניספים נמצאים בחזקתה, ועוד 56 מגרשים של ניספים העבירה למינהל מקרקעי ישראל ומנהלת איתו עכשיו משא ומתן להשבתם. באתר הקרן הקיימת ניתן לאתר את הרכוש הזה בלשונית "רשימת נכסי נעדרים"
 
איך מאתרים את רכוש המשפחה שלכם אם הוא לאו דוקא בחזקת הקק"ל? לנוחות היורשים הוקם לאחרונה אתר אינטרנט מרשים של ארגון " השבה ". באתר תוכלו למצוא טבלה הכוללת כ 70,000 נכסים בבעלות ניספי שואה הכוללים כספים, נירות ערך ונדל"ן. כמה נדל"ן? כ- 520 נכסי נדל"ן נכון לכתיבת שורות אלה. באתר מנוע חיפוש המאפשר לכם לחפש על פי שם עברי או לועזי בניסיון לאתר את רכוש משפחתכם.
באתר קבוצת בראל נכסים אנחנו ממשיכים לעדכן רשימת נספים שרכושם בישראל, וכן את הקישורים לאתרים בהם אפשר לאתר ולדרוש את השבתם ליורשים החוקיים.
 
 
ראה גם: השפעת שער הדולר   |   מחירי מגרשים באיזור זכרון יעקב   |   מי משלם כאן מיסים?  
 
גרסא של רשימה זו מאת יואב איתיאל הופיעה ב" מגזין המושבות " יואב איתיאל הוא מבעלי " קבוצת בראל נכסים  "
© 2008 כל הזכויות שמורות קבוצת בראל נכסים בע"מ

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
יואב איתיאל הוא מומחה שיווק בינלאומי שחזר ארצה ב- 2002 ועתה שותף בחברת קבוצת בראל נכסים, סוכנות הנדל"ן הגדולה בצפון, שמרכז פעילותה באזור זכרון יעקב,בנימינה והסביבה. שאלות הקשורות בתחום פעילותו ייענו ברצון!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
מאמרים נוספים
אלי עטיה זכה בתואר רב קבלן, 8/04/2012
דירה –האם לקנות או לשכור?, 28/02/2012
5 טיפים קטנים לשדרוג עיצוב הבית , 29/06/2011
איך לנהל נכון את תקציב השיפוצים והבנייה, 26/06/2011
תיקון 5 לחוק המכר – נדבך הגנה לרוכשים מקבלנים , 2/05/2011
ירידה במחירי הדירות – הנה זה מגיע, 20/03/2011
עיקרי הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, 9/11/2010
מדוע חייבים לשמר את היחידה החקלאית-משפחתית במסגרת המרחב הכפרי של מדינת ישראל?, 1/09/2010
אדמות המדינה, המגזר החקלאי ובעיית הריכוזיות, 2/08/2010
פיצול דירה ליחידות דיור, 2/08/2010
Next Page  [6-9]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.