כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
נדל"ן, דיני מקרקעין

מאסר בפועל לאדם שהורשע בניסיון למכור קרקע בלי ידיעת הבעלים

1/06/2008

השופט כ. סעב קבע, כי הנאשם תכנן את מכירת המקרקעין ללא ידיעת הבעלים והסכמתו בדרך של הצגת עובדות וטענות בכתב, בעל פה ובהתנהגות ובהתחזות המתלונן כבעלי המקרקעין, בכוונה להונות ולקבל במרמה את תמורת מכירת המקרקעין. אך בהתחשב בנסיבות וההתפתחות המפתיעה של העלמות העד המרכזי והקושי האמיתי והמבוסס בהבאתו לדוכן העדים והוכחת הרכיב העובדתי העיקרי שבכתב האישום המקורי, ניתן לומר שבנסיבות העניין אכן קיים קושי ראייתי אמיתי, קושי שהביא לשינוי מהותי בעובדות והגשת כתב אישום מתוקן. לפיכך, בימ"ש קיבל הסדר טיעון לפיו הנאשם ירצה שנת מאסר בפועל, וקנס כספי בסך של 50,000 ₪.

חאלד אגבאריה מאום אל פאחם, הינו הבעלים המקרקעין (להלן: "הבעלים"). בין הנאשם, סולטן (ג'מאל) סביחאת, ובין מואייד אסעיד (להלן: "המתלונן") הייתה היכרות קודמת. הנאשם תכנן את מכירת המקרקעין ללא ידיעת הבעלים והסכמתו בדרך של הצגת עובדות וטענות בכתב, בעל פה ובהתנהגות ובהתחזות המתלונן כבעלי המקרקעין, בכוונה להונות ולקבל במרמה את תמורת מכירת המקרקעין (להלן: "עסקת המכירה").

במסגרת תכנון עסקת המכירה, ביצע הנאשם את הפעולות הבאות: הוציא נסח טאבו של המקרקעין, פנה לעורך הדין רג'א חטיב ותוך הצגת מצג שווא לפיו העסקה כשרה כביכול וביקש את טיפולו בעניין, דרש מהמתלונן כי יתחזה בכזב לבעלים של מקרקעין ויבצע את מכירתם, זייף את תעודת הזהות של הבעלים בכך ששינה את פרטיי הבעלים וצירף את תמונת המתלונן, ניהל מו"מ עם ב"כ הקונה שהציע בתמורה לרכישה סכום של כמיליון וחצי דולרים, ניהל את המגעים למשא ומתן לביצוע עסקת המכירה אל מול הגורמים השונים, ביצע את הפעולות הנדרשות, קבע את התנאים וקיבל החלטות. משנתגלו פרטי המרמה, הציבה משטרת ישראל סוכן סמוי שהציג את עצמו כקונה במעמד החתימה על הסכם מכירת המקרקעין.

בבוקר יום ה- 24.02.08 הביא הנאשם לקיום מפגש בעכו שנועד לחתימה על הסכם ביצוע עסקת המכירה. במהלך המפגש נעצר הנאשם על ידי המשטרה והעסקה לא יצאה אל הפועל. הצדדים ביקשו מבימ"ש לקיים הסדר טיעון שהוסכם בין הצדדים.

בית המשפט בהחלטתו ציין, כי העיקרון המנחה בסוגיית הסדרי טיעון נקבע בע"פ 1958/98 פלוני נ' מ"י ולפיו, הכלל הוא שיש לכבד הסדרי טיעון, אך על בית המשפט לבחון את ההסדר המוצע ולהפעיל את שיקול דעתו וסמכותו, תוך התייחסות לסבירות מדיניות הענישה המקובלת בסוגיה הנדונה, שאם לא כן, על בימ"ש לא לכבדו ולקבוע כי הנסיבות מצדיקות חריגה וסטיה הימנו. חריגה מההסדר יכול שתתבצע מקום בו הופר היחס בין נורמת הענישה המקובלת יחסית לחומרת העבירות ונסיבותיו של הנאשם. השופטת מ. רובינשטיין בע"פ (מחוזי ת"א) 71966/05 י. צפירא נ' מ"י, (2006) אשר התייחסה לשאלת כיבוד הסדר טיעון עם מי שנאשם בביצוע עבירה אחרת, באמרה: "...התופעה של עסקת טיעון איננה יכולה להביא לידי כך שבית המשפט יפסיק להיות בעל השפעה על התוצאות העונשיות במקרה של הרשעה בעבירה. במילים אחרות סמכותו של בית המשפט ושיקול דעת אינם צריכים להתבטל בשל הבחירה בדרך של עסקת טיעון במקרים שאינם מתאימים לכך.. ".

יחד עם זאת, בית המשפט יקפיד וישמור על העקרונות שבע"פ 1958/98 פלוני נ' מ"י פ"ד נז (1) 577, שם נאמר: "בהיעדר פגם או פסול בהודיה שניתנה במסגרת הסדר הטיעון, ירשיע בית המשפט את הנאשם על-פי הודייתו, ויגזור את עונשו. בהתקיים איזון ראוי בין האינטרס הציבורי הפרטני והאינטרס הציבורי הרחב שהתביעה מייצגת מצד אחד, לבין טובת הנאה שניתנה לנאשם מצד אחר, יכבד בית המשפט את הסדר הטיעון..". בהתחשב בנסיבות וההתפתחות המפתיעה של העלמות העד המרכזי והקושי האמיתי והמבוסס בהבאתו לדוכן העדים והוכחת הרכיב העובדתי העיקרי שבכתב האישום המקורי, ניתן לומר שבנסיבות העניין אכן קיים קושי ראייתי אמיתי, קושי שהביא לשינוי מהותי בעובדות והגשת כתב אישום מתוקן. עובדות בהן הודה הנאשם והורשע. בהתחשב בשינוי המהותי בעובדות כתב האישום המקורי, נראה כי ניתן לכבד את הסדר הטיעון, אם כי בדוחק רב. על הנאשם הוטלו העונשים הבאים: שנת מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי בסך של 50,000 ₪.
הכותבים ממשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי, עורכי דין ונוטריון, משרד המתמחה במשפט מסחרי-מיסויי

סימוכין- ת"פ 7047/08, מדינת ישראל נ' סולטן (ג'מאל) סביחאת

אלי דורון, עו"ד-  יפעת גוטמן, משפטנית- eli-doron@taxlawyers.co.il, ממשרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי www.adviser.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
מאמרים נוספים
אלי עטיה זכה בתואר רב קבלן, 8/04/2012
דירה –האם לקנות או לשכור?, 28/02/2012
5 טיפים קטנים לשדרוג עיצוב הבית , 29/06/2011
איך לנהל נכון את תקציב השיפוצים והבנייה, 26/06/2011
תיקון 5 לחוק המכר – נדבך הגנה לרוכשים מקבלנים , 2/05/2011
ירידה במחירי הדירות – הנה זה מגיע, 20/03/2011
עיקרי הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, 9/11/2010
מדוע חייבים לשמר את היחידה החקלאית-משפחתית במסגרת המרחב הכפרי של מדינת ישראל?, 1/09/2010
אדמות המדינה, המגזר החקלאי ובעיית הריכוזיות, 2/08/2010
פיצול דירה ליחידות דיור, 2/08/2010
Next Page  [6-9]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.