כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
דיני מכרזים

נדחה ערעור למתן בקשה למתן צו ביניים למניעת התקשרות עקב מכרז

6/05/2008

השופטת מ' נאור קבעה, כי המקרה שלפנינו הוא המקרה הטיפוסי בו הבקשה לצו ביניים היא למעשה בקשה להמשיך ליתן שירות, למרות הפסד במכרז ללא כל זכות קנויה לכך. ביהמ"ש לא שוכנע כי למבקש יגרמו נזקים בלתי הפיכים אם לא יינתן צו ביניים.

בפנינו בקשת רשות ערעור על החלטת ביהמ"ש המחוזי, לדחות את בקשת המבקש, שלום חדד,  למתן צו ביניים בעתירה שהגיש נגד המשיבים, מדינת ישראל-משרד החקלאות ופיתוח הכפר ו-חברת נעמן מחסני ערובה בע"מ. עניין העתירה במכרז לקבלת שירותי חניה וגרירה. לגבי ביצוע השירות האמור באזור ירושלים הוגשו שתי הצעות: של המשיבה 2, חברת נעמן מחסני ערובה בע"מ, ושל המבקש. הצעת המשיבה 2 הוכרזה כזוכה, מאחר שהייתה זולה יותר. המבקש, שלא היה שבע רצון מהחלטה זו, הגיש את עתירתו. לטענתו המשיבה 2 אינה עומדת בתנאי הסף של המכרז, הדורשים רישיון עסק כדין. לכן ביקש לפסול את הצעת המשיבה 2, ולהכריז על הצעתו כזוכה. עם העתירה, הוגשה בקשה לצו ביניים שימנע את התקשרות המשיב 1 עם המשיבה 2. יצוין כי המבקש הוא שנותן את השירות נשוא המכרז מאז שנת 2000, וצפייתו הייתה להמשיך ולתת את השירות גם לאחר המכרז החדש. בחודש אפריל 2008, דחה ביהמ"ש את הבקשה לצו ביניים, בקובעו כי "סיכויי הצלחת העתירה מאוד מפוקפקים", מאחר שבמועד הגשת ההצעות החזיקה המשיבה 2 ברישיון כנדרש, וכן כי "נראה שדווקא המבקש לא עמד בתנאי הסף הנדון". בבימ"ש נקבע, כי השירות נשוא המכרז ניתן להסבה ללא קושי, ולכן אם בסופו של יום תתקבל העתירה, ניתן יהיה להסב את הזכייה למבקש, מה גם שהמבקש לא השכיל להצביע על נזק המטה את מאזן הנוחות לטובתו. בפנינו טוען המבקש כי לא היה מקום לדון בבקשה לצו ביניים, מאחר והצדדים הסכימו ביום 3.4.2008 לדון בעתירה לגופה, ולא התקיים כל דיון בבקשה לצו ביניים. לגופו של עניין טוען המבקש, כי המועד הקובע לתוקף הרישיון הוא מועד ביצוע העבודה, ולא מועד הגשת ההצעה. לטענתו, תוקף הרישיון שהוצג ע"י המשיבה 2 בעת ההצעה פקע זה מכבר וכעת המשיבה 2 אינה בעלת רישיון כדין. המבקש הוסיף כי לא די בהליכים לחידוש רישיון ואין ליתן הכשר משפטי לביצוע עבודה ע"י זכיין שאין לו רישיון כחוק.

בית המשפט בהחלטתו ציין, כי אין לקבל את טענת העותר לפיה לא היה מקום לדון בבקשה לצו ביניים. אכן, בפתח הדיון ביום 3.4.2008 הסכימו הצדדים לדון בעתירה לגופה, אך הסכמה זו אינה שוללת את סמכות ביהמ"ש לדון בבקשה לצו ביניים. לפי סעיף 9(ד) לתקנות בתי משפט לעניינים מנהליים (סדרי דין), התשס"א-2000, אין הכרח לערוך דיון על פה בבקשה לצו ביניים, וביהמ"ש פעל כסמכותו עת החליט בבקשה לצו ביניים על בסיס הבקשה והתגובות שהוגשו לה. המבקש טען כי למשיבה 2 לא היה רישיון, ואילו המשיבה 2 טענה להיפך. ועדת המכרזים שהיו בפניה הגישות המשפטיות השונות, וע"פ יעוץ משפטי שקיבלה מנציג היועמ"ש, החליטה לאמץ את עמדת המשיבה 2 לפיה יש לה רישיון. בנסיבות אלה הטיעון של "שלטון החוק" כמצדיק מתן צו ביניים נחלש. אין חולק כי על הזוכה להחזיק ברישיון עסק תקף בכל רגע נתון בו הוא מספק את השירות, והמחלוקת בסופו של יום היא מחלוקת פרשנית בשאלת תוקף הרישיון. תהא ההכרעה במחלוקת בפסה"ד אשר תהיה, שיקולי מאזן הנוחות מטים את הכף נגד מתן צו ביניים, אף אם נניח לטובת המבקש כי סיכויי העתירה גבוהים מכפי שהוערך ע"י בימ"ש קמא. המקרה שלפנינו הוא המקרה הטיפוסי בו הבקשה לצו ביניים היא למעשה בקשה להמשיך ליתן שירות, למרות הפסד במכרז ללא כל זכות קנויה לכך. ביהמ"ש לא שוכנע כי למבקש יגרמו נזקים בלתי הפיכים אם לא יינתן צו ביניים. בנוסף יש לזכור מבחינת האינטרס הציבורי כי הצעת המבקש הייתה יקרה מהצעת המשיבה 2. העבודה נשוא המכרז היא לשירות גרירה וחניה, ועבודה שכזו וודאי ניתן "להפקיע" אם תתקבל העתירה, והמבקש יוכל לקבל פיצוי כספי בגין נזקיו בתקופת הביניים שעד להכרעה בעתירה, ככל שיוכחו. זהו שיקול כבד משקל נגד מתן צו הביניים בענייננו. לפיכך, בקשת רשות הערעור נדחית, וממילא נדחית הבקשה "לעיכוב ביצוע".

הכותבים ממשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי, עורכי דין ונוטריון, משרד המתמחה במשפט מסחרי-מיסויי
סימוכין- בר"ם 3848/08, שלום חדד נ' מדינת ישראל-משרד החקלאות ופיתוח הכפר ואח'

אלי דורון, עו"ד-  יפעת גוטמן, משפטנית- eli-doron@taxlawyers.co.il, ממשרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי www.adviser.co.il


 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.