כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ראיון השבוע

ראיון השבוע עם זהר ליבוביץ: אני יכול לומר שאין "חדר כושר" מנטאלי ואפילו מוסרי טוב יותר משוק ההון

21/09/2011

 

זהר ליבוביץ', אחד הסוחרים הותיקים והמנוסים ביותר בשוק ההון, נפגש עם חברי מערכת אקונומיסט כדי לשפוך מעט אור על מצב הבורסות בעולם. על הדרך ליקטנו ממנו גם כמה טיפים למסחר 

 

זהר, ימים לא קלים עוברים על בורסות העולם, איך סוחר כמוך מתנהל בימים אלו ולאן אתה חושב שהכלכלה העולמית הולכת ? 

 

אני מסכים עם ההצהרה לפיה: "ימים לא קלים עוברים על בורסות העולם" והיא מספקת לי הזדמנות להסביר את הבעיה, אך לשם כך יש להבין תחילה למה בכלל קיימת בורסה? מה מהותה? מה תפקידה? רק אז אפשר לנסות להבין את מהות הבעיה.

 

הבורסה הינה כלי ניהול הסיכונים של העולם. רק בעזרת ניהול סיכונים ניתן לקיים עולם בו אתה נכשל ומקבל הזדמנות נוספת לנסות ולהצליח. רק מנגנון כזה מאפשר למדינות, חברות ואנשים להמשיך ולנסות להתפתח. בתוך אין סוף ניסיונות יהיו כמובן הצלחות, שיניבו רווח שעולה על מחיר הטעות אותו משלמים כשנכשלים.

 

אם כן, זוהי מהותה של הבורסה, מכירה וקניית סיכונים. בהיעדר כלי זה, מספר הניסיונות   יצטמצם משמעותית והראשונות להיפגע מכך תהיינה כלכלות ריאליות.

 

כלי זה עומד לרשות ממשלות, חברות והציבור. הבעיה בשווקים אינה אם שוק מסוים נמצא בצמיחה או בדעיכה, הבעיה טמונה בכלים שכל בורסה מאפשרת לשם ניהול הסיכונים ובשקיפות ובהגינות שבהן המסחר מתנהל. רק מקומות שבהם מתאפשר ניהול סיכונים ושבהם יש שקיפות והגינות, יימשכו אליהם את קוני הסיכונים. בהיעדר קוני סיכונים אין אפשרות למוכרי סיכונים למכור ולנהל סיכונים.

 

מכאן, שהסכנה העיקרית המאיימת על השווקים היא שאלת המשך קיומם. יש להבין שהמשך קיומם לא תלוי בצמיחה או בדעיכה, אלא במידת ההגינות והשקיפות שבהן המסחר בשווקים מתנהל.

 

הפעם האחרונה שבה השווקים נכנסו למשבר (כשאני מגדיר משבר כמצב שבו המשך קיומם נמצא בסיכון), הייתה במשבר הסאב-פריים, בשנת 2007. הבעיה הגדולה שנוצרה אז נבעה מכך שמישהו קנה ביטוח, ובזמן אמת, המבטח לא יכול היה לעמוד במחויבות הביטוחית ואת עלות הנזק גילגלו חזרה על המבוטח. המהלך פגע קשות באמינות הכלי. על הממשלות היה לבחור בין הצלת השווקים על ידי הזרמת כסף או הקרבת כלל השוק על מזבח הטעות שנבעה גם מהיעדר פיקוח.

 

יש להבין, מי שלוקח סיכון חייב לקחת אחריות ולעמוד במחיר הטעות. לא יתכן  שהציבור יידרש גם לשלם את מחיר הפוליסה וגם את המחיר הנזק, אין בזה שום הגיון. כאשר נוצר מצב אבסורדי שכזה בשווקים, הציבור מפסיק להשתמש בזירה זו וכאמור לעיל, ללא קוני סיכון אין קיום למוכרי סיכון. במקרה הרע, המשמעות תהיה שהבורסה תחדל מלהתקיים ולא תהיה התפתחות בכלכלה הריאלית, במקרה הטוב ההתפתחות תהיה מצומצמת ולא תעלה על ההתפתחות הדמוגרפית העולמית.

 

מנקודת המבט של הסוחר, יש להבין שהוא לא מגיע לשוק כעובד סוציאלי. סוחר מגיע לשוק כדי להרוויח ונמדד אך ורק במבחן אחד - והוא מבחן התוצאה. סוחר הינו "אדיש" למצבי השוק, כל עניינו של הסוחר הוא עצם קיומו של השוק, זיהוי המגמה הנוכחית בשוק, הצטרפות למגמה והישארות בפוזיציה כל עוד התנאים מאפשרים. לסוחר יש את היכולת להרוויח מצמיחה כמו מדעיכה, מכאן שלא הסטטוס של השוק הוא הבעיה, אלא עצם קיומו של השוק.

 

היו מצבים בשנים האחרונות שבהם ריחף סימן שאלה גדול מעל השווקים. הסכנה אמנם פחתה משמעותית, אך לא נעלמה ועדין ישנם סימנים מדאיגים בעיקר מצד מדינות ו/או חברות שאינן עומדות בהתחייבויות הביטוחיות שלקחו על עצמן, דבר שמרחיק את נוטלי הסיכונים, תופעה שעלולה להתרחב ולגרום לסימן השאלה המרחף מעל קיומם של השווקים לגדול. 

 

ישנן מדינות ו/או חברות שעשויות ליהנות מרווח חד-פעמי מאי עמידה בהתחייבויותיהן, אולם בטווח הארוך זאת תהיה  טעות, מכיוון שלא יעמדו עוד לרשותם כלים לניהול סיכונים, וברור שהרווח המיידי אינו מצדיק את ההפסד העתידי המהותי. 

 

באשר לשאלה כיצד סוחר כמוני מתנהל בימים אלו, תחילה יש להבין שסוחר מסוגל להרוויח  מכל מצב, בין אם מדובר בצמיחה או בדעיכה, לכן ימים אלו אינם שונים מתמול שלשום. מעבר לזה יש להבין שהשוק לא בנוי ממימד זמן אחד, אלא ממימדי זמן רבים (מה שיוצר את המימדים השונים אינו עצם מושג הזמן, אלא פעילות הסוחרים, הסוחרים טווחים שונים על ציר הזמן). סוחר טוב יודע לזהות ולעבוד בכל מימדי הזמן, כך שאם אין עסקה במימד זמן אחד  הוא יכול לזהות עסקה במימד זמן אחר. במובן זה דבר לא השתנה, "אין חדש תחת השמש". 

 

יחד עם זה, יודגש כי בעשור האחרון השוק נמצא בשלב חיות שבו היחידים שמרווחים הם אלו שפועלים על טווחי הזמן הקצרים (כאשר "קצרים" נע בין מספר דקות למספר שבועות). השווקים נמצאים במעין דשדוש רחב מאוד ולכן, מי  שאחז באסטרטגיית המסחר "קנה והחזק" הפסיד כסף, למעט מי שנכנס לשוק במקרה בתזמון נכון. 

 

דעתי היא, שאנו עדיין נמצאים בשלב חיות זה, ולכן האסטרטגיות וטקטיקות המסחר קצרות הטווח הן שיוכחו כרווחיות. מובן ששלב זה לא ימשך לנצח, אך אחד ממאפייניו הוא אורכו הרב. כשהוא יסתיים יהיה ניתן לשוב להשקעות ולמסחר לטווח ארוך (אך גם זה בהתאם לסטטוס שיתגבש בשווקים, שהוא לא בהכרח יהיה סטטוס של צמיחה). 

 

יש להבין, לאדם מן הישוב אין את היכולת לזהות מצבי שוק. כל המלצה שתינתן לו צריכה להתחשב, בין היתר, בהבנת השוק שלו, בהיותו אוהב סיכון או שונא סיכון וגם בגילו. בכל מקרה צריך להבין ולהפנים שבחיים מוגבלים בזמן לא ניתן לבחור באסטרטגיית מסחר בלתי מוגבלת בזמן (כמו "קנה והחזק"). 

 

באשר לשאלה, לאן אני חושב שהכלכלה העולמית הולכת היום, צריך להדגיש גם כאן את המילה "היום", מפני שסוחר מתנהל אך ורק בהווה ומצטרף אל מה שקורה בהווה. הוא אינו עוסק בניחושים או בחיזוי העתיד. על סוחר לגלות גמישות מחשבתית ולהיות פתוח לשינויים המתהווים ויוצרים הווה חדש. באופן כללי, השווקים כיום לא הולכים לשום מקום וזאת הסיבה העיקרית שהשקעות ו/או מסחר לטווח ארוך אינם מניבים רווח, אלא מביאים לתוצאה הפוכה ברוב המקרים. המצב בו שרוי השוק מוגדר כמצב של דשדוש, מרבית הציבור חושב שדשדוש הוא מצב בו המחיר לא זז, אך זה איננו דשדוש, זה מוות קליני של השוק. דשדוש הינו מצב בשלב החיות בו המחיר נע על ציר הזמן בין שני קצוות מחיר, בתוך טווח מוגדר. 

 

רוחב הדשדוש הוא שמאפיין את הדשדוש הנוכחי. במצב שנוצר, מי מסתכל על התמונה מקרוב לא רואה ו/או מזהה את גבולות הדשדוש ולכן אינו יודע מתי לממש רווחים ולצאת מפוזיציה. הוא רואה רק צמיחה ודעיכה לפרקי זמן קצרים שנעים בין מספר ימים לשבועות ובמקרה הטוב, רצף של מספר חודשים. טווח הדשדוש ב- SPX (מדד ה- S&P) הוא בין 750 ל- 1550. המדד נמצא כרגע באזור 1200 ומתהווה לתנועה עולה. היעד הראשון בו עלולה להתגלות התנגדות הוא ב- 1370, אך פני השוק צפונה לאזור 1,550, הגבול העליון של הדשדוש. 

 

המשך התערבות של הרגולטור בשוק במטרה לשמר את השקיפות וההגינות בשווקים, ישמש זרז לקיום תסריט זה. התערבות של הרגולטור בהצלת מדינות ו/או חברות, תוך הטלת מחיר הטעות לפתחנו יגרום לתסריט הפוך. בינתיים נראה כי הלקחים נלמדים והרגולטורים פועלים למען שימור קוני הסיכון ולא רק מוכרי הסיכון ואולי זאת הבשורה של המשבר האחרון. התנהלות שכזו תחלחל לכלכלה הריאלית ויעמיד לרשותה שוב את האפשרות לנהל סיכונים. 

 

איך הגעת לתחום של שוק ההון? מה משך אותך? 

 

הגעתי לשוק ההון בעקבות כשלון בתחום אחר. החלטתי לחפש מקום שבו תכונות האישיות שלי יהוו יתרון ולא חסרון, כך יצא שחיפשתי תחום עיסוק שההצלחה בו תלויה, אך ורק בדרך בה אני חושב ומתנהג. 

 

שוק ההון ענה על ההגדרה הזאת, בנוסף, היכולת לסחור ללא מגבלה גיאוגרפית ו/או מגבלות זמן קסמה לי והעיסוק בתחום סיפק את הסקרנות שלי ואת התאווה האין סופית שלי ללמידה. 

 

כיום אני יכול לומר שאין "חדר כושר" מנטאלי ואפילו מוסרי טוב יותר משוק ההון. 

מסחר בשוק ההון קוסם לרבים בגלל מספר יתרונות בולטים: היכולת לעבוד מהבית עם פוטנציאל רווח גדול, שעות העבודה הגמישות, העובדה שמדובר בתחום שאפשר להתפרנס ממנו מכל מקום בעולם, ההזדמנות השווה הניתנת לכל אחד להצליח ללא קשר למדיניות המעסיק, האפשרות להרוויח שאיננה תלויה במצב הכלכלה, השליטה על גורלך וכיוב'. 

 

 קל מאוד להסביר למה התחום הזה ראוי, אולם ראוי אינו מספיק בחיים. בכדי לדחוף אותנו לעשייה ולהישגים צריך לדעת ולהאמין בכל מאודך שזה גם אפשרי . 

 

האם היו קשיים בדרך? היו מצבים שחשבת לוותר? 

 

קשיים וכישלונות הם מציאות יום יומית אצל סוחרים, אני בכלל הגעתי לתחום מכישלון, אבל לעולם לא נתתי לכישלונות לשלוט בי. המציאות בחיי היא שאין כישלון, יש שיעור נפלא. מהר מאוד הבנתי שהחיים הם כמו אופניים ואם מפסיקים לדווש אז פשוט נופלים, לכן לעולם לא הפסקתי לדווש. מייקל ג'ורדון אמר זאת בחוכמה "נכשלתי שוב ושוב וזאת הסיבה שהצלחתי בחיים". 

 

כמעט בכל יום אני נכשל לפחות פעם אחת, אבל אני לא סופר את הכישלונות האלה בכלל... אנשים מתעדים את הכישלונות על מנת ללמוד מהם, אני לא עושה את זה לעולם! אני מתעד רק את ההצלחות ומשתדל לחזור עליהן שוב ושוב.

 

כך שהמבחן המנטאלי בעולם המסחר אינו מספר הפעמים שנכשלנו, אלא רק מספר הפעמים שקמנו. מושיקו, אחד מתלמידי, כתב פוסט נפלא אתמול "לא ניתן לחזור ולשנות את ההתחלה, אך ניתן להתחיל עכשיו לשנות את הסוף..."

 

גם אני מחקתי את רוב החשבונות הראשונים שפתחתי. לוקח זמן עד שאתה מגיע למדרגות הידע וההתנהלות הנדרשות להצלחה בתחום. למעשה, אצלי השינוי הגיע בחשבון האחרון שמחקתי, כשהבנתי שאני לא מצטער על הכסף שהלך, אלא על כך שמחר לא אוכל לסחור. בחשבון הבא כל מה שעניין אותי זה לא אם אני מרוויח כסף, אלא כיצד אני משמר את החשבון כך שאוכל לסחור, וזה מה שהביא אותי לכלל החשוב ביותר בניהול סיכונים, הכלל לפיו יש לחתוך הפסדים ולתת לרווחים לצמוח כל עוד המצב מאפשר.

 

בעקבות הכישלון (מחיקת החשבון) למדתי גם איך להצליח "להפוך" את התחושות הטבעיות הטמונות בנו. כאנשים וסוחרים אנו נדרשים לתחושות הפוכות. באדם מן הישוב שולט הפחד. כשהוא מרוויח הוא פוחד, בגלל בורותו, שמה שהשוק נתן השוק ייקח. הוא מתנהל מתוך ההבנה שכל מה שעולה אח"כ יורד ואז הוא מזדרז לחתוך רווחים. באורח פלא, כשאותו סוחר מפסיד הוא אינו יכול לשאת את כאב ההפסד ולכן בשלב זה משתלטת עליו התקווה, שמחליפה את  הפחד, וגורמת לו לתת לפוזיציה הכושלת להמשיך ולהידרדר.

 

אצל סוחר התחושות צריכות להיות הפוכות. על הפחד לשלוט במצב של הפסד ולהביא את הסוחר "לחתוך" את ההפסד מיד עם זיהוי הכשל, ועל התקווה לשלוט במקרה של עסקה מצליחה, כי רק כך יוכל למקסם אותה. 

 

אך התחושות/התכונות לבדן אינן מספיקות, זאת טעות נפוצה של הרבה סוחרים, גם הותיקים שבהם. מרכיבי ההצלחה בתחום הם שלושה: ידע, ניהול סיכונים והצד המנטאלי, כולם זהים בחשיבותם, אולם האחרון הוא הקשה ביותר ליישום. 

 

האם אתה חושב שמסחר עצמאי בשוק ההון מתאים לכל אחד? 

 

שאלה חשובה וקשה! אתחיל מהסוף. אני לא חושב שאדם ללא הדרכה נכונה ותמיכה יגיע לתוצאה של סוחר מקצועי, השוק ידאג להפנים אצלו בדיוק את ההפך ממה שנדרש מסוחר בתחום, וידוע שמר מרפי הוא אחד השותפים הבכירים בשוק ההון. 

 

עם זאת, לימוד התחום וההתעסקות בו יתנו תמורה שאינה קיימת כמעט בשום מקבילה מקצועית שאני מכיר. כפי שהזכרתי קודם אין "חדר כושר" מנטאלי כמו מסחר בשוק ההון ומכך כל אחד יכול להיתרם בלי קשר לתוצאה בשורה התחתונה. 

 

כל אדם שיעבוד על שלושת מרכיבי ההצלחה יוכל, פוטנציאלית, להיות סוחר מקצועי בסופו של דבר וליהנות מפירות התחום. אולם רוב האנשים אינם מצליחים ונכשלים בגלל המרכיב האחרון, הוא הצד המנטאלי. ידע בתחום אינו מספיק על מנת להפוך סוחר, הוא הכרחי וחשוב, אך אינו חזות הכול. 

 

אנשים מבקשים ממני שאסביר במשפט מהו ניהול סיכונים, את זה אני יכול להסביר במספר משפטים. ניהול סיכונים זה להבין שהדבר היחיד שבטוח, הוא שכלום לא בטוח. מכאן החשיבות של לקיחת כלל המצבים בחשבון, כשהראשון שבהם הוא מחיר הטעות. אז במשפט אחד מעשי, ניהול סיכונים זה "לחתוך הפסדים ולתת לרווחים לצמוח כל עוד המצב מאפשר". 

 

אם הייתי מתבקש להסביר את הצד המנטאלי במשפט אחד הייתי אומר שזה היכולת שלך לקיים וליישם את כללי ניהול הסיכונים. 

 

לכן אני חושב שהפוטנציאל להצליח קיים בכל אחד ואחד. אמנם רק בורא עולם מחליט מי יצליח ומי לא, אך כשאני מכשיר סוחרים לעבודה בתחום אני משתדל לתת לכל אחד ואחד את מירב הכלים להתמחות בכל אחד ואחד מן המרכיבים שהזכרתי, ואני שמח לראות עוד ועוד אנשים מצליחים בתחום. 

 

אז אפשר לסכם זאת כך, דעתי היא שהלימוד והעשייה הם חובה ללא קשר לתוצאה, וכי כל אחד יכול, אבל לא כל אחד מצליח. 

 

לאן הולך תחום המסחר העצמאי? ישנם דיווחים רבים על נטישת כסף רב של קופות הגמל ובתי ההשקעות, אם אתה רואה בכך מגמה?

 

נושא קופות הגמל והקרנות הוא לבדו נושא למאמר ארוך, אנסה לא לגלוש. ישנה בעיה יסודית בכל הליך ההפרטה שהקרנות עברו, כאשר ניהול הסיכונים שלהן הולך ומתברר כלא מקצועי, זאת אני אומר בהכללה, ואז יותר ויותר אנשים נוטשים ומחפשים לקחת את גורל כספם לידיהם.

 

צריך להבין שקרן היא כלי, היא לא המהות וצריך לדעת לבחור בכלי הנכון לזמן הנכון. יותר ויותר אנשים מבינים את זה ולכן הולכים ללמוד את התחום, כדי לדעת באיזה כלי לבחור ולאיזה זמן, ובכלל זה מתי עדיף להמתין מחוץ לשוק. 

 

מנהלי הקרנות ינסו בכל דרך לשכנע אותנו להישאר לאורך זמן בתוך פוזיציה במוצר שיצרו, מפני שהרווח שלהם נובע בראש בראשונה מעצם הימצאות הכסף שלנו בקופה ו/או בקרן. 

הכלל הראשון הוא שבמה שלא מבינים, לא נוגעים. אך היום הלימודים נגישים וכמעט כל אחד יכול לקבל כלים עצמאיים שיאפשרו לו לבחור איך ומתי להשקיע. למעשה כל אחד יכול להביא את עצמו להבנה אסטרטגית טובה כמו זו של מנהלי הקרנות והקופות.

 

מרגע שאדם לומד לזהות את המצב האסטרטגי נותר לו רק לבחור את הקרן או הקופה הטובות וגם את זה ניתן ללמוד. 

 

ידוע שהכותרות בעיתונים והתיאורים הגרפים מאיצים באנשים להתנהג בצורה אימפולסיבית, שכוללת בדרך כלל כניסה ויציאה מפוזיציות, בדרך כלל בעיתוי שגוי. אלה רק חלק מהמניפולציות המופעלות על המשקיעים בשוק. גם בשל אלה אין לזלזל בחשיבות הלימוד המאפשר לנו להבחין בין עיקר לטפל ולקבל החלטה עצמאית.

 

ולבסוף, גם ההתנהלות הבלתי אחראית של הגופים המוסדיים בשנים האחרונות, בצורת מתן הלוואות לגופים שונים בצורה לא מגובה ו/או לא מגובה בצורה מספקת, החוזרת כעת לפתחם, הביאה יותר ויותר אנשים לעזוב את הקרנות, הקופות ובתי ההשקעות ולקחת את גורל כספם לידיהם. 

 

מה הדברים הכי חשובים לך בחיים? והיכן הייתה הנקודה שאמרת לעצמך "שוק ההון, זה המקצוע בשבילי"?

 

גם זאת שאלה רחבה, שמה שלא אשיב ודאי אצטער כשאגלה ששכחתי משהו. אז אומר זאת, אחד הדברים המעצימים בתחום המסחר הוא היציאה האין סופית מסביבת הנוחות שלך. סוחר נדרש להתמודד עם פיתוח היכולת שלו להכיל התרחשויות. הוא נדרש לפתח את תכונת הצניעות ולהכיר באפסותו בעולם, להבין שכמעט כלום לא תלוי בו, מלבד מעשיו. 

אלה דברים שבאים לידי ביטוי כמעט בכל תחום אחר כך בחיים האישיים, המשפחתיים העסקיים, זהו מעגל קסמים מופלא. 

 

מבחינתי המקום שהגעתי אליו נפלא ואינו מובן מאליו. לכן אני ממקד את כל האנרגיה שלי בשימור הדבר הזה. מרגע שהכרתי ונחשפתי לתחום התאהבתי מיד ואני עדין מאוהב כאילו אתמול הכרנו. 

 

הפיכתך לסוחר איננה מדרגה שברגע שהגעת אליה כבשת את היעד וסיימת את תפקידך. אנחנו בני אדם עם מאווים, רצונות ותכונות שעלולים לצאת מאיזון ברגע שאתה מגדיל את יכולת ההכלה ו/או יוצא מחדש מסביבת הנוחות שלך, כך שאנחנו תמיד ממשיכים להיות הסכנה הגדולה ביותר לעצמנו בתחום. 

 

את הדרך שלי לשימור האיזון מצאתי בבחירה לחלוק את הידע שלי עם אחרים. אני מכשיר סוחרים חדשים ברשת מכללות Cash Flow ומנסה לקצר להם את עקומת הלימוד שאני חוויתי. 

 

התרומה למלמד היא לא פחותה מזו שמפיק הלומד וזו גם זכות גדולה שבה זכיתי. כמו שפתחתי בתחילת הראיון, החשש היחיד שיש לסוחר הוא מהסוף של הדברים, הסוף של השוק וגם הסוף של האיזון הנפשי, הרוחני והפיזי שהוא נמצא בו. כך אני לומד להעריך ולהוקיר את ההווה ולמקסם כל רגע בחיי. 

 

איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים? 

 

במישור האישי, לפחות במקום בו אני נמצא כיום. במישור המקצועי, אני תקווה כי יכולת ההכלה שלי תלך ותגדל ללא פגיעה באיזונים שהזכרתי.

 

בנוסף, אני מקווה לראות דורות חדשים של סוחרים ויותר ויותר אנשים הנחשפים לתחום ולתובנות ולתרומות שניתן להפיק ממנו. אני מקווה לזכות לראות כיצד אנשים לקחו את גורלם בידיהם והגיעו למקום טוב יותר בחיים. אני רואה את עצמי ממשיך לתת לאחרים לפחות כמו היום. 

 

ולכל מי שלא נמצא בתחום אומר רק זאת, ניחוש אינו עולה ביוקר – פרט למקרה שהוא לא נכון! לכן במסחר אנחנו לא מנחשים או חוזים את כיוון השוק, אנחנו פשוט מצטרפים אליו. 

אני מזמין כל אחד לקחת אחריות על חייו.

 

אסיים בברכת שנה טובה, שכל הברכות הכתובות והלא כתובות יחולו על כל אחד מכם. 

 

 

  

 מחפש קורס בשוק ההון? כל מכללות שוק ההון בארץ- לחץ כאן 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
תגובות
1. נועם ק. (11/01/2012 10:33:08)
2. שמעון זקן (1/08/2012 07:46:55)
3. שמעון זקן (1/08/2012 07:46:55)
4. שמעון זקן (1/08/2012 07:46:55)
5. מאיר ז. (5/08/2012 18:41:13)

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.