כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ראיון השבוע

"ארגונים רבים לא מקצים את רמת המשאבים הנדרשת לניהול סיכונים"

26/05/2008

שיחה עם יואל הכט, מנהל תחום בנקאות במיה מחשבים, נציגת SAS בישראל

העולם הפיננסי הוא רוויי סיכונים. חזינו בתקופה האחרונה נפילות של גופים פיננסיים מהגדולים בעולם במיוחד לאחר משבר הסבפריים בארה"ב. גם בארץ היו מקרים בהם מומשו סיכונים עסקיים שהמפורסמים בניהם הם 'חפציבה' ו'הבנק למסחר'.

מקרים כגון אלה, אם הם מלווים ב"אפקט הדבקה" של נפילות, מחיקות, מכירת נכסים ופשיטות רגל, כפי שקורה בארה"ב, עלולים להיגרר למשבר ענפי, אזורי, בכלכלת המדינה ואף להתפשט למדינות ולמשקים אחרים. הנזק ממשברים מסוג זה הוא אדיר וראוי לדיון נפרד.

"הסיכונים בדרך כלל ידועים ומוכרים לכולם אך הדרך להתגונן ולמנוע אותם פחות ידועים לציבור הרחב. חלק מאנשי ההון אף לא מכירים אותם" אומר יואל הכט, מנהל תחום בנקאות במיה מחשבים, נציגת SAS בישראל. "התוצאה היא שרבים מהעסקים לא מקצים את המשאבים המתאימים כדי להתמודד עם אפשרות של התממשות הסיכונים ומגדילים את רמת החשיפה אליהם. דוגמא לכך, הוא שער החליפין של השקל מול הדולר המהווה סיכון שוק ידוע שדרך הטיפול בו גם היא ידועה. עם זאת, קיימים בעלי עסקים שעדיין מתכחשים לייסוף בשער החליפין של השקל מול הדולר והטיפול שלהם בחשיפה לשער החליפין מסתכם בהמתנה וציפיה לפיחות בדומה לחקלאי הממתין לגשם בתקופת בצורת."

כיצד ארגונים יכולים להתמודד עם סיכונים פוטנציאליים?

"קודם כל, עלינו לזנוח שיטות של ניהול מסוכן ולדבוק בשיטות של ניהול הסיכון - ולא מדובר פה רק במשחק מילים. עלינו לזהות מהם הסיכונים שאנו עלולים להיתקל בהם בכל התהליכים העסקיים, לבחון איזה תוצאות לא רצויות עלולות לקרות כתוצאה מהתממשות הסיכון, לבנות בקרות למניעת הסיכון, להעריך ולמדוד גם את הבקרות הללו, לבחון אילו סיכונים שלא טופלו נותרו לנו, לבנות תוכנית פעולה למניעת הסיכונים שנותרו, לחזק את מנגנוני הבקרה ולארגן את התוצאות כמידע כמותי שעל בסיסו ההנהלה יכולה לקבל החלטות ולקבוע יעדים חדשים.

המידע הכמותי נסמך על חישובי הסתברויות ועל סטטיסטיקה. כיום עומדות לרשותנו מערכות טכנולוגיות מתקדמות כגון זו של SAS המאפשרות לבצע אנליטיקה ברמה גבוהה מאוד ונותנות תמונה מהימנה לגבי רמת הסיכון של הארגון."

מה השלב הבא בתהליך?

"לאחר כל זאת, עלינו לדעת איך הארגון יכול להתגונן מפני הסיכונים הפוטנציאליים וכאן אנו זקוקים למערכות ניהול ידע המאפשרות להעביר מידע בין כל היחידות השונות בארגון. העובדה כי יש כאלו המודעים לאופי ולרמת הסיכון אינה אומרת כי כל מי שאמור לדעת על כך בארגון, אכן מודע לסיכון ולכן יש צורך במערכת 'שתדע' למי להעביר את המידע ואיך לטייב אותו בצורה שתאפשר שימוש נכון ומתאים במידע זה. עלינו גם לקחת בחשבון לכמה הון אנו זקוקים שיהיה זמין בארגון אם אכן חלילה אחד התרחישים יתממש. זאת, על מנת שהארגון יוכל להמשיך ולשרוד לאחר אירוע כזה. אחת הדרכים היא לבנות תרחיש גרוע במיוחד ולהבטיח כי בידי הארגון מספיק הון נזיל שיאפשר לו לצלוח את המשבר."

אילו סוגי סיכונים נחשפים כיום גופים פיננסיים?

"מרבית הגופים חשופים במידה זו או אחרת לסיכונים דומים אולם התמהיל יכול להיות שונה מהותית. כך למשל, בנקים חשופים בעיקר לסיכוני אשראי. בחברות הביטוח סיכוני הביטוח תופסים את חלק הארי. ברשויות מקומיות, ממשלה, חברות אנרגיה ועוד הסיכונים התפעוליים והאסטרטגים הם רכיב הסיכון העיקרי. עם זאת, בנוסף, כולם חשופים לסיכוני השוק, סיכונים תפעוליים, סיכוני ביטוח, סיכון אשראי, סיכונים אסטרטגיים ועוד."

מה זה אומר מבחינת הארגון?

"בשנים האחרונות התפתחו מתודולוגיות ברורות ומובנות שארגונים חייבים להטמיע ולעבוד על פיהן אך במקביל הארגון חייב לבצע באמצעות מנהל הסיכונים שלו מעקב יום-יומי שעוקב מדי רגע אחר זרימת הנתונים ומאפשר הערכה לגבי רמת הסיכון בהתאם לדינמיות של השוק. התשתית הטכנולוגית מאפשרת לנטר את הסיכון לפי תחום הפעילות במהירות רבה."

כלומר?

למשל מנהל הסיכונים יכול לראות על המסך כי "מד-הסיכון" עובר לחלק האדום ויש עלייה בסיכוי להתממשות הסיכון. המערכת הטכנולוגית של SAS מאפשרת לו לברר מה המקור לשינוי בהערכה. לדוגמא, מנהל הסיכונים 'הקליק' פעמיים על מד הסיכון וגילה כי מבין הסיכונים זה של השוק הוא המקור לשינוי בהערכה. הוא ממשיך 'להקליק' ומגלה כי המקור הוא גידול בסיכוני מט"ח. בהמשך הוא רואה שהמקור הוא חשיפה גבוהה של החברה לשינויים של הדולר מול היורו עקב עסקה שבוצעה בשלוחה של החברה בחו"ל. תהליך של מיקוד ותיחום הבעיה במהירות מאפשר בסופו של תהליך למקבלי ההחלטות בארגון לקחת צעדים מושכלים המבוססים על הנעשה בשטח. כך למשל, רכישת אופציות היא אפשרות להתמודדות עם הסיכון בדוגמא שלנו. מבחינת הבנת הארגון את ניהול הסיכונים יש להנחיל את הנושא בכל סביבת הארגון ברמת הפעילות היום-יומית. המערכות הטכנולוגיות אינן יכולות להחליף את האדם בהבנת התהליכים אבל הן יכולות לתת מגוון של אופציות לפעולה, לימוד מרחבי של הנעשה בארגון ובסביבה העסקית, רקע היסטורי ואפשרות לסימולציה.

את ההחלטות המהותיות עושה האדם. את ההחלטות המהותיות הטובות עושה אדם שיש לו גם מערכת טכנולוגית טובה. את ההחלטות המהותיות הטובות והאיכותיות ביותר, עושה צוות של אנשים מקצועיים שלהם תשתית טכנולוגית מצויינת." 

היכן גלום היתרון של SAS בניהול הסיכונים?

"היתרון של SAS הוא ביכולות המדידה, הסטטיסטיקה והאנליטיקה. כאשר אנו מדברים על מערכות מורכבות וקשרים בין שורה ארוכה של משתנים הרי שהכלים ש- SAS מציעה מובילים בזכות ידע אדיר שנצבר במשך שנים רבות. היתרון של SAS מתעצם דווקא בתקופה כזו, של חשש מהאטה המגדילה את החשיפה להונאות ולהחלטות שגויות ושל עלייה במספר התקנים והדרישות הרגולטוריות. תקנות כמו SOX, COBIT ו- BASEL II מחייבות את הארגונים להיערכות חדשה הנשענת על ההבנה של הרגולטור כי מנהל לא תקין עלול להוביל את כל המשק לסחרחורת כלכלית."

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.