כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בית ההשקעות מיטב

מומחי מיטב: "על אף הטלטלות בשווקים תעשיית הקרנות הצליחה לגייס, אם כי באופן מתון"

8/04/2008

מארס 2008: התפתחויות בתעשיית הקרנות

מארס 2008: תעשיית הקרנות הצליחה לגייס כספים, אם כי באופן מתון
• סך נכסי הקרנות קטן במארס בשיעור של כ- 1.4%: מכ- 116.7 מיליארד שקל ל- 115.1 מיליארד שקל.
• הקרנות הכספיות ממשיכות לככב ולהוביל בגיוסיהן, ובפרט הכספיות השקליות שגייסו כ- 3.5 מיליארד שקלים.
• הגיוס של הקרנות הכספיות מחפה על פדיונות בסך של כ- 2.7 מיליארד שקל בקרנות הקלאסיות.
• הקרנות המתמחות באג"ח בישראל רשמו יציאת כספים של 2.9 מיליארד שקל, ואילו הקרנות המתמחות באג"ח מדינה גייסו 1.4 מיליארד שקל.
• הירידות החדות בשוקי ההון בארץ ובעולם בחודשים הקודמים עדיין מרתיעות את המשקיעים: הקרנות המתמחות במניות בחו"ל והקרנות המתמחות במניות בישראל רשמו פדיונות של 595 ו- 540 מיליון שקל, בהתאמה, ואילו הקרנות הגמישות איבדו כ- 155 מיליון שקלים.
• הקרנות השקליות גייסו כ- 50 מיליון שקל.

ברבע הראשון של השנה (ינואר – מארס 2008): ההתייצבות שנרשמה בחודשיים האחרונים לא הצליחה לתקן את נזקי ינואר.
• סך נכסי הקרנות קטן מתחילת השנה בשיעור של כ- 4.4%: מכ- 120.4 מיליארד שקל ל- 115.1 מיליארד שקל.
• יש לציין, כי ללא הקרנות הכספיות שהצליחו לגייס מתחילת השנה כ- 12.2 מיליארד שקלים, רשמה התעשייה המסורתית פדיונות כבדים מאוד של 13.3 מיליארד ש"ח.
• עיקר הפדיונות בקרנות המתמחות באג"ח בישראל שרשמו יציאת כספים של 9.3 מיליארד שקל. לעומת זאת, בקרנות המתמחות באג"ח מדינה נרשמו גיוסים של 2.5 מיליארד שקל.
• המפולת בשוקי ההון בארץ ובעולם בתחילת השנה באה לידי ביטוי היטב בקרנות המנייתיות: הקרנות המתמחות במניות בחו"ל והקרנות המתמחות במניות בישראל רשמו פדיונות של 1.9 ו- 1.5 מיליארד שקל, בהתאמה, ואילו הקרנות הגמישות איבדו כ- 0.5 מיליארד שקל.
• מהקרנות השקליות נפדו כ- 1.8 מיליארד שקל, על אף התיסוף החד במטבע המקומי והעליות באפיקים השקליים.
• 10 המגייסות הגדולות ביותר גייסו מתחילת השנה 13.6 מיליארד שקל, בעוד שמ-10 המדממות ביותר נפדו כ-4.3 מיליארד שקל (טבלה 2 +3).

מארס 2008

חודש מארס נפתח בירידות שערים חדות, כהמשך ישיר למגמה השלילית, שאיפיינה את בורסת תל אביב בחודשים האחרונים. המסחר המקוצר, על רקע עיצומי עובדי הבורסה, לא הטריד את המשקיעים, שהתמקדו במעקב אחר ההתרחשויות בזירה העולמית ובזרם הדוחות הכספיים, ששטף את בורסת תל אביב במהלך החודש החולף. אך, אין ספק, כי  גולת הכותרת שייכת למטבע האמריקאי, שהסעיר את המשק הישראלי, ייצר כותרות חדשות מידי יום, ורשם שפל חדש של למעלה מ- 11 שנים, כששערו היציג נקבע על רמה של 3.38 שקלים (ב- 19.3). נראה, כי בנק ישראל, שהצהיר עד לא מזמן על כוונתו, שלא להתערב במסחר במט"ח, חזר בו. רכישת דולרים ופיתוח תכנית יומית להגדלת יתרות המט"ח במשך השנתיים הקרובות תרמו להתחזקותו של המטבע האמריקאי, ועודדו מעט את רוחם של היצואנים. לשוק המניות, כאמור, זה לא תרם, והמדדים המובילים סיכמו את החודש בצד האדום של המתרס. עוד ברקע המסחר: הפחתת ריבית נוספת בארה"ב בשיעור של 0.75%, לרמה של 2.25%, והפחתת ריבית בישראל בשיעור של 0.5%, לרמה של 3.25%.
בסיכום חודשי רשמו שני המדדים המובילים עליות נאות: מדד ת"א 25 ירד ב- 10.2% ומדד ת"א 100 צנח ב-10.3%, מדד ת"א 75 ירד בשיעור של 11.1%, מדד יתר 50 ירד ב- 11.2% ומדד יתר 120 רשם ירידה של 12.7%. ברמה הענפית, מדד ת"א נדל"ן 15, איבד 15.6%, מדד מניות הטכנולוגיה, תל-טק 15, סיים את החודש בירידה של 13.3%, ואילו מדד הבנקים ירד ב- 12.5%.

איגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד עלו בחודש מארס ב-0.1%. האג"ח הארוכות ל-7 עד 10 שנים ירדו ב- 0.1%, האג"ח לטווח פדיון של 5 עד 7 טיפסו ב- 0.3%, האג"ח לטווח פדיון של 2 עד 5 שנים עלו ב- 1.2% ואיגרות החוב לטווח הקצר של 0 עד 2 שנים עלו ב-1.3%. לעומת זאת, איגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד ירדו ב- 1.6%. הפער הזה גם מסביר את הגיוס מצד קרנות אג"ח מדינה (1.2 מיליארד ₪) מול הפדיונות בקרנות אג"ח חברות שהסתכמו ב- 520 מיליון ₪. מדד איגרות החוב הממשלתיות השקליות עלה ב- 0.4% והוא מייצג עלייה של 0.3% בשחרים (כאשר השחרים הארוכים לטווח של יותר מ- 5 שנים עלו ב- 0.1%, השחרים הבינוניים לטווח של 2 עד 5 שנים עלו ב- 0.5% ואילו השחרים הקצרים לטווח של 0 עד 2 שנים עלו ב- 0.7%), עלייה של 0.4% נרשמה בגילונים, ועלייה של 0.5% במק"מים.

בשוק המט"ח רשם הדולר, היחלשות מול השקל בשיעור של  2.3%. מול האירו רשם השקל פיחות של 1.6%.

על רקע כל ההתפתחויות הללו קטן סך נכסי תעשיית הקרנות במארס 2008 בשיעור של 1.4%, מ- 116.7 מיליארד שקל ל- 115.1 מיליארד שקל. התעשייה אמנם גייסה סכום של כ- 775 מיליון שקלים, אולם סכום זה מבטא גיוס של כ- 3.5 מיליארד שקל בקרנות הכספיות, מול פדיונות בסך של 2.7 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות הקלאסיות.

תעשיית קרנות הנאמנות עוברת תהפוכות של ממש בשנים האחרונות. אם לפני שלוש שנים היתה זו רפורמת בכר ששינתה את פני שוק ההון והובילה להגברת התחרותיות בין הגופים הפועלים בו, הרי שבימים אלו, תשומת הלב מופנית לרפורמה החדשה בקרנות הנאמנות, שיצאה לדרך עם פתיחת 2008, כשבמרכזה עומדים שני נושאים עיקריים: האחד, סיווג מחדש של קרנות נאמנות ושינוי אופן הצגתן במערכות הייעוץ הבנקאיות, בבורסה ובאמצעי התקשורת, והשני,  פיתוח קרנות נאמנות מסוגים חדשים שלא היו קיימים עד כה, ובראשן הקרנות הכספיות.

תהליך הורדת הריבית בישראל (שנמשך עד יוני 2007), יחד עם ירידתו החדה של הדולר, הפחיתו את אטרקטיביות ההשקעה בפיקדונות השקליים והדולרים, והציבור החל לתור אחר חלופות השקעה סולידיות אלטרנטיביות. בתי ההשקעות ניצלו את ההזדמנות ופתחו במסעות פרסום ושיווק אגרסיביים, וכך, תעשיית קרנות הנאמנות גדלה מחודש לחודש, עד שביוני 2007, הגיעה לשיא בהיקף נכסיה: 144.6 מיליארד שקל. אולם, רצף הגיוסים המרשימים נקטע ביולי. משבר האשראי בארה"ב, והחשש הכבד מהתרחבותו לרמה כלל עולמית, הקרין לשלילה על שוק ההון המקומי, והבהלה שאחזה בציבור הובילה לפדיונות כבדים. קרנות האג"ח הקונצרני,  שכיכבו בתחילת 2007 בגיוסיהן,  ספגו "אבדות כבדות" והמשקיעים נמלטו מהן לכיוון אפיקי השקעה בטוחים יותר. הדימומים נמשכו גם בינואר 2008 ונראה, כי ללא הקרנות הכספיות ש"הצילו את כבודה" של תעשיית קרנות הנאמנות, הנזק היה משמעותי יותר. בפברואר, יחד עם ההתייצבות והרגיעה המסויימת שניכרה בשווקים, החלו המשקיעים לשוב לתעשייה, אם כי היא הצליחה לגייס סכומים נמוכים יחסית. על אף הגיוסים, תשואה שלילית של 2.2% במארס 2008, הובילה לקיטון של 1.4% בנכסיה, כך שאלה הסתכמו בכ- 115.1 מיליארד שקל.

התפלגות כניסת הכספים ויציאתם בסוגים השונים של הקרנות מראה, כי בעוד שגם החודש רוב קבוצות הקרנות סבלו מפדיונות, הרי שהקרנות הכספיות, המשיכו ליהנות מגיוסים מרשימים  ורשמו כניסת כספים של כ- 3.5 מיליארד שקלים. הקרנות הכספיות הינן בעלות תמהיל סולידי במיוחד ומהוות חוף מבטחים בתקופה סוערת זו המתאפיינת בתחושת חוסר ביטחון בכל הנוגע להתפתחויות הצפויות בשוק ההון. קרנות האג"ח מדינה גייסו אף הן סכום נאה של כ- 1.4 מיליארד שקל, ואילו הקרנות השקליות וקרנות האג"ח בחו"ל גייסו סכומים מתונים הרבה יותר של כ- 51 מיליון שקל וכ- 20 מיליון שקל, בהתאמה. בשאר הקבוצות נרשמו, כאמור, פדיונות: למקום הראשון ברשימת המדממות הגיעו קרנות האג"ח בישראל, שרשמו פדיונות של 2.9 מיליארד שקלים. הסנטימנט השלישי בבורסות העולם, ובכללן ישראל, השפיע גם על המשקיעים בתעשיית הקרנות, כך שלמקום השני הגיעו הקרנות ההמתמחות במניות חו"ל, עם פדיונות של כ- 595 מיליון שקל. במקום השלישי, ולא במרחק רב מהן, הקרנות המתמחות במניות בישראל שאיבדו כ- 540 מיליון שקל, והקרנות הגמישות כ- 155 מיליון שקלים.

נתח שוק: לאחר שנתיים וחצי מוצלחות (מאז ועדת בכר), מאבדים הגופים הפרטיים מנתחם

הגופים בבעלות זרה ממשיכים לתפוס מקום נכבד במפת שוק ההון ונתחם גדל במארס מ- 33.4% ל- 34.1%: פסגות, שממשיכה לצמוח נהנתה גם החודש מעלייה בנתח השוק מ-20.2% ל-21.4%, אך "פריזמה", המשיכה לרשום פדיונות
ונתחה קטן מ-13.6% ל-12.9%. לאחר שחודש אחר חודש איבדו חברות הביטוח מנתחן, הרי שבמארס הן שינו כיוון ונתחן רשם גידול מ- 34.8% בפברואר ל- 35.0% במארס, כאשר נתח השוק של חברת מגדל קטן מ-9.7% ל-9.3%. ירידה נרשמה גם בנתח השוק של הראל-פיא מ-10.8% בפברואר ל-10.6% במארס, ואילו נתח השוק של כלל פיננסים גדל מ- 9.7% ל- 10.1%. המנהלים הפרטיים, רשמו קיטון בנתח השוק  מ-30.3% ל-29.0%. שני גופים בנקאיים נותרו עדיין עם הקרנות שבבעלותם, כאשר נתח השוק של יובנק כולל מודוס) קטן ועמד על  0.9%, ואילו נתחו של מרכנתיל גדל מ- 0.5% בפברואר ל- 0.8% במארס (תודות לגיוס הקרן הכספית שבניהולו).

10 הקרנות הגדולות בתעשייה מנוהלות על ידי 6 גופים שונים ונכסיהן מסתכמים ב- 21.2 מיליארד שקלים המהווים כ- 18% מסך נכסי התעשייה כולה, בעוד שעד לפני מספר שנים היוו 10 הקרנות הגדולות כ- 25% עד 30% מהתעשייה כולה. רק חודשיים חלפו מאז תחילת הרפורמה החדשה בקרנות הנאמנות, במסגרתה הושקו הקרנות הכספיות, וכבר ארבע מהן הצליחו להתברג לרשימת עשר הקרנות הגדולות. עוד נציין, כי רוב הקרנות בטבלה מתמחות באג"ח לסוגיו או בשקלים.

ברבע הראשון של השנה (ינואר עד מארס 2008)

שנת 2008 נפתחה ב"רגל שמאל", ולאחר שראלי סוף שנה המסורתי סירב להגיע, היה ברור לכל, כי גם ב"אפקט ינואר" לא נזכה הפעם. המסחר בבורסת תל אביב המשיך להיות מושפע מהמתרחש בזירה העולמית בכלל ומההתרחשויות בארה"ב בפרט. החשש מפני מיתון בכלכלה האמריקאית הפך לממשי יותר מיום ליום, והקרין לשלילה גם על המדדים המקומיים, שהתקשו לעבור לצד הירוק של המתרס. מדדי הפחד זינקו לרמות חדשות, ויו"ר הפד החליט לנקוט בצעד אגרסיבי והוריד את ריבית ארה"ב, בשיעור מצטבר חד של 1.25%, כשביצע שתי הפחתות תוך 8 ימים בלבד. התוצאות לא איחרו לבוא: הבורסות אמנם לא התאוששו, אך הירידות בהחלט מותנו והדולר צנח בישראל לשפל שלא ביקר בו מזה עשור. גם בפברואר המשיכו ההתרחשויות בזירה העולמית בכלל, ובוול סטריט בפרט, לעמוד במוקד העניינים ולמשוך את תשומת לב הציבור, שעוקב בדריכות אחר ההתפתחויות. הריבית המוניטארית במשק זכתה אף היא להתייחסות רבה מהרגיל. שכן, הדולר הנחלש, עורר קול זעקה בקרב היצואנים. יו"ר ההסתדרות ונשיא התאחדות התעשיינים לחצו על בנק ישראל להוריד את הריבית במשק באופן מיידי, כשמנגד, הבהיר הנגיד, כי אין בכוונתו להתערב במסחר במט"ח באמצעות חקיקה. עם זאת, ברגע האמת, הפתיע סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, את הכלכלנים ואת הציבור, כשבסופו של דבר ביצע מהלך דראסטי והפחית את הריבית המוניטארית לחודש מארס בשיעור חד של 0.5%. במארס שוב נרשמו ירידות שערים חדות. המסחר המקוצר, על רקע עיצומי עובדי הבורסה, לא הטריד את המשקיעים, שהתמקדו במעקב אחר ההתרחשויות בזירה העולמית ובזרם הדוחות הכספיים, ששטף את בורסת תל אביב במהלך החודש החולף. המטבע האמריקאי, המשיך לעמוד במוקד העניינים ורשם שפל חדש של למעלה מ- 11 שנים, כששערו היציג נקבע על רמה של 3.38 שקלים (ב- 19.3). נראה, כי בנק ישראל, שהצהיר עד לא מזמן על כוונתו, שלא להתערב במסחר במט"ח, חזר בו. רכישת דולרים ופיתוח תכנית יומית להגדלת יתרות המט"ח במשך השנתיים הקרובות תרמו להתחזקותו של המטבע האמריקאי. הפחתת ריבית נוספת בארה"ב בשיעור של 0.75%, לרמה של 2.25%, והפחתת ריבית בישראל בשיעור של 0.5%, לרמה של 3.25% עודדו מעט את הרוחות אך לא הצליחו לתקן את הירידות שנרשמו מאז תחילת השנה.

מאז תחילת השנה רשמו המדדים המובילים: מדד ת"א 25 ירד ב- 18.1%, מדד ת"א 100 ירד ב-19.6% ומדד ת"א 75 ירד בשיעור של 26.3%. מדד יתר 50 ומדד יתר 120 ירדו, כל אחד, ב- 21.7%. ברמה הענפית, מדד ת"א נדל"ן 15, איבד לא פחות מ- 33.4%, מדד מניות הטכנולוגיה, תל-טק 15, סיים את הרבעון בירידה של 30.4%, ואילו מדד הבנקים ירד ב- 20.0%.

צמודי המדד הממשלתיים רשמו עליות, כשהמדד המשקלל את תשואתם הוסיף 3.3%. מאז תחילת השנה, אגרות החוב לטווח הקצר של 0 עד 2 שנים עלו בשיעור של 1.9%, האגרות לטווח של 2 עד 5 שנים עלו  ב- 4.0%, אגרות החוב לטווח של 5 עד 7 שנים הוסיפו 4.1% והאגרות לטווח הארוך של 7 עד 10 שנים עלו ב- 4.0%. מדד אגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד עלה ב- 1.3%, ומדד התל בונד עלה ב- 1.8%.
 
האפיק השקלי נסחר גם הוא במגמה חיובית. כך שמאז תחילת השנה מדד השחרים עלה ב- 2.9%, כאשר השחרים הארוכים (מעל 5 שנים) והבינוניים (2 עד 5 שנים) עלו ב- 3.7%, בממוצע ואילו הקצרים ביותר (0-2) עלו ב -1.8%. המק"מים עלו ב-1.6% והגילונים עלו בשיעור של 0.9%.

בשוק המט"ח רשם השקל היתחזקות בשיעור של 7.7% מול הדולר, וכן, התחזקות בשיעור של 0.8% מול האירו.

על רקע כל ההתפתחויות הללו קטן סך נכסי תעשיית הקרנות מתחילת שנת 2008 בשיעור של 4.4%, מ- 120.4 מיליארד שקל ל- 115.1 מיליארד שקל. זאת, בעקבות יציאת כספים של כ-1.3 מיליארד שקל ותשואה שלילית משוקללת של התעשייה בשיעור של 2.9%.

התפלגות כניסת הכספים ויציאתם בסוגים השונים של הקרנות מראה, כי בעוד שרוב קבוצות הקרנות סבלו מפדיונות, הרי שהקרנות הכספיות, שהושקו עם פתיחת שנת 2008 נהנו מגיוסים מרשימים של כ- 12.2 מיליארד שקלים. קרנות האג"ח מדינה, המהוות אי של מבטחים בלב הסערה גייסו 2.5 מיליארד שקלים. בשאר הקבוצות נרשמו, כאמור פדיונות כבדים: למקום הראשון ברשימת המדממות הגיעו קרנות האג"ח בישראל, שרשמו פדיונות של 9.3 מיליארד שקלים. למקום השני הגיעו הקרנות המתמחות במניות חו"ל, עם פדיונות של 1.9 מיליארד שקלים, ואחריהן, לא בהפרש ניכר, הקרנות השקליות, שהמטבע המקומי החזק לא מנע מהן לאבד 1.8 מיליארד שקלים. הירידות החדות בשוק ההון הבריחו את המשקיעים מהאפיקים המנייתיים, הקרנות המתמחות במניות בישראל, עם פדיונות של 1.5 מיליארד שקל והקרנות הגמישות רשמו יציאת כספים של 480 מיליון שקל.

ברבעון החולף הוקמו 23 קרנות נאמנות חדשות, כאשר 61% מהן, הנן קרנות אג"ח לסוגיו השונים, 17% הנן קרנות כספיות והיתר הנן קרנות מנייתיות, בארץ ובחו"ל וקרן גמישה.

נתח שוק: חברות הביטוח ששלטו בתעשייה ביד רמה, מאבדות מנתחן

הגופים הזרים רשמו גיוסים מרשימים לקרנות הכספיות שלהם, כך שמאז תחילת השנה הצליחו פסגות ופריזמה להרחיב את הפער בינם לבין הגופים האחרים הפועלים בתעשייה. פסגות, נהנתה מעלייה בנתח השוק מ-17.7% ל-21.4% ואילו נתח "פריזמה", ירד מ-13.0% ל-12.9%. חברות הביטוח המשיכו לאבד מנתחן, שרשם קיטון מ- 35.9% בסוף שנת 2007 ל- 35.0% במארס 2008, כאשר נתח השוק של חברת מגדל קטן מ-10.4% ל-9.3%. ירידה נרשמה גם בנתח השוק של הראל-פיא מ-11.0% בדצמבר 2007 ל-10.6% במארס 2008, ואילו נתח השוק של כלל פיננסים עלה מ- 9.9% בדצמבר 2007 ל- 10.1% במארס 2008. המנהלים הפרטיים, סבלו גם הם מהטראומה שעברה על שוק ההון בחודשים האחרונים, ונתח השוק שלהם קטן  מ-32.0% ל-29.0%. שני גופים בנקאיים נותרו עדיין עם הקרנות שבבעלותם, כאשר נתח השוק של יובנק קטן מ- 1.1% בדצמבר 2007 ל- 0.9% במארס 2008, ואילו נתחו של מרכנתיל גדל מ- 0.3% בדצמבר 2007 ל- 0.8% במארס 2008, תודות לגיוסים בקרן הכספית שבניהולו.


כתבה זו ואינפורמציה נוספת על תעשיית קרנות הנאמנות ניתן למצוא באתר האינטרנט של מיטב:www.meitav.co.il

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים. מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

לסקירה המלאה  לסקירה המלאה
הדפסשלח לחברהוסף תגובהצור קשר  הדלק בהZרקור
סקירות נוספות
מיטב: צרפת לקראת הורדת דירוג אשראי, 18/12/2011
מיטב: באוצר יעשו הכול בכדי לא לאבד את האמינות הפיסקלית, 12/12/2011
מיטב: רבית דצמבר צפויה לרדת ל - 2.75%, 24/11/2011
סיכום מדד ספטמבר: מחירי הפירות צנחו, השכירות התייכרה, 18/10/2011
מיטב: העודף בחשבון השוטף מצטמצם, 19/06/2011
מיטב: יפן עומדת בפני הורדת דירוג, 29/05/2011
מיטב לקראת החלטת הרבית לחודש יוני: הריבית צפויה לעלות ולהגיע לרמה של 3.25% , 20/05/2011
מיטב בית השקעות על אלביט: מה יפצה על הקיצוץ בתקציבי הביטחון בארה"ב ובאירופה?, 19/05/2011
מיטב בית השקעות: 85% מהמשקיעים צופים שמיטת חובות ביוון- סקירה עולמית , 15/05/2011
מיטב: המשבר האירופי רחוק מלהסתיים, 8/05/2011
Next Page  [6-10]...[41-42]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.