כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בית ההשקעות מיטב

מומחי מיטב: "תעשיית הקרנות סיכמה את החודש עם תשואה חיובית"

6/05/2008

בית ההשקעות "מיטב" - תשואות קרנות הנאמנות באפריל 2008

אפריל 2008: תחילת ההתאוששות מהמשבר או רק הפוגה? תעשיית הקרנות סיכמה את החודש עם תשואה חיובית
• המדד של כלל קרנות הנאמנות רשם עלייה של 0.8%.
• ההתאוששות בשוקי ההון בארץ ובעולם לא פסחה, כמובן, על תעשיית הקרנות: הקרנות המתמחות במניות בישראל עלו ב- 5.3%, הקרנות הגמישות והקרנות המתמחות במניות חו"ל עלו, כל אחת, ב- 2.6%.
• הקרנות המתמחות באג"ח כללי הוסיפו 1.1% והקרנות המתמחות באג"ח מדינה רשמו עלייה מתונה יותר של 0.8%.
• הקרנות הכספיות השקליות, השיגו תשואה מתונה ביותר של 0.3%, והקרנות השקליות שמרו על יציבות.
• הקרנות המתמחות באג"ח חו"ל ירדו  ב- 2.7% והקרנות הכספיות המט"חיות השילו 3.1%.

אפריל

שוק המניות ציין את פתיחת הרבעון השני של 2008 במסע עליות מרשים ואף מפתיע מעט לאור הרבעון הראשון העגום והמשבר הפיננסי המלווה את שוק ההון בתקופה האחרונה. הלך הרוח מעבר לים המשיך להשפיע על מדדי המניות המקומיים, והצבעים על מסכי אחד העם התחלפו בהתאם, כאשר בסיכום חודשי הוסיפו המדדים המובילים שיעורים נאים. סיום עונת דוחו"ת כספיים מוצלחת למרבית החברות הגדולות במשק תרם לא מעט לסנטימנט החיובי בבורסת תל אביב וסייע לה לטפס מעלה, כשהמשקיעים מעדיפים להתמקד בתוצאות החזקות ומתעלמים מעט מהתחזיות לעתיד, שהיו אופטימיות הרבה פחות. סקירות שונות מבית ומחוץ בנוגע להתמודדותה של ישראל עם משבר האשראי מילאו את דפי העיתונים, אך לא השפיעו במיוחד על המדדים, שהמשיכו בדרכם צפונה. חג הפסח לא אכזב, וכמאפיין את ימי חול המועד, גם השנה, לא פסחה המגמה החיובית על שוק המניות המקומי, שהמשיך לרשום עליות חדות, תוך ריכוז מחזורי מסחר גבוהים ביחס לימי מסחר מקוצרים. אולם, בתום החג, עם חזרתם של המשקיעים לפעילות מלאה, שבה בורסת תל אביב לטריטוריה השלילית, ותיקנה מעט את העליות שנרשמו במהלך החודש החולף. מדד המחירים לצרכן, ששוב הפתיע ועלה בשיעור חד מהצפוי של 0.3%, העיב על האווירה, כמו גם נגיד בנק ישראל, שהחליט, אמנם, להותיר את הריבית המוניטארית על כנה, אך בד בבד רמז על אפשרות סבירה להעלאתה בקרוב.

בסיכום חודשי רשמו רוב המדדים המובילים עליות נאות: מדד ת"א 25 עלה ב- 8.4% ומדד ת"א 100 טיפס ב-7.3%, מדד ת"א 75 עלה בשיעור של 2.4%, מדד יתר 50 עלה ב- 2.0% ומדד יתר 120 עלה, גם הוא, בשיעור של 2.0%. ברמה הענפית, מדד ת"א נדל"ן 15, זינק ב- 10.0%, מדד מניות הטכנולוגיה, תל-טק 15, סיים את החודש בירידה של 4.5%, ואילו מדד הבנקים עלה ב- 7.9%.

צמודי המדד הממשלתיים רשמו עליות, כשהמדד המשקלל את תשואתם עלה בשיעור של 1.3%. נתוני מאקרו חיוביים על המשק הישראלי, זינוק מחודש במחירי האנרגיה ובמחירי המזון, ובכלל זה סערת האורז, עלייה חדה מהצפוי במדד המחירים לצרכן לחודש מארס ועלייה מתמשכת בציפיות האינפלציוניות הקרינו לחיוב על האפיק. בסיכום חודשי, אגרות החוב לטווח הקצר של 0 עד 2 שנים עלו בשיעור של 1.6%, האגרות לטווח של 2 עד 5 שנים עלו  ב- 1.1%, אגרות החוב לטווח של 5 עד 7 שנים הוסיפו 1.2% והאגרות לטווח הארוך של 7 עד 10 שנים עלו ב- 1.5%. מדד אגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד עלה ב- 2.0%, ומדד התל בונד 20 עלה ב- 2.5%.

האפיק השקלי נסחר במגמה מעורבת. חולשתו של הדולר היטיבה עם האפיק. מנגד, סיום תהליך הורדות הריבית הקרין לשלילה. כך, בסיכום חודש מארס מדד השחרים ירד ב- 0.5%, כאשר השחרים הארוכים (מעל 5 שנים) והבינוניים (2 עד 5 שנים) ירדו ב- 0.7%, בממוצע ואילו הקצרים ביותר (0-2) שמרו על יציבות. המק"מים עלו ב-0.2% והגילונים עלו בשיעור של 0.7%.

בשוק המט"ח, רשם השקל התחזקות בשיעור של 3.5% מול הדולר, והיחלשות של 5.1% מול האירו.

על רקע כל הנתונים הנ"ל, השיגה תעשיית קרנות הנאמנות בחודש אפריל למשקיעים תשואה חיובית בשיעור משוקלל של 0.8%. הקרנות הממונפות והאסטרטגיות, עם דגש על מניות ת"א 25 בלטו לטובה, והדבר בא לידי ביטוי היטב בטבלת 10 הטובות (ראה טבלה מס' 1). לעומת זאת, הקרנות המתמחות במניות חו"ל, והקרנות המתמחות באג"ח בחו"ל בלטו לרעה, על אף ההתאוששות שנרשמה בבורסות העולם, והדבר בא לידי ביטוי היטב בטבלת 10 הגרועות (ראה טבלה מס' 2).

ינואר - אפריל 2008: המגמה החיובית באפריל לא הצליחה לתקן לחלוטין את ירידות השערים שנרשמו ברבעון הראשון
• הקרנות המתמחות במניות חו"ל ירדו ב- 16.2%, הקרנות המתמחות במניות בישראל איבדו 15.1% והקרנות הגמישות רשמו ירידה של 14.2%.
• הקרנות המתמחות באג"ח חו"ל איבדו 7.7% והקרנות הכספיות המט"חיות ירדו ב- 8.0%, על רקע חולשתו של המטבע האמריקאי מאז תחילת השנה.
• הקרנות המתמחות באג"ח כללי ירדו ב- 1.1%, והקרנות המתמחות באג"ח מדינה, עלו ב- 2.6%.
• הקרנות השקליות עלו ב- 1.6% והכספיות השקליות עלו ב- 1.5%.
מתחילת השנה: ינואר – אפריל 2008

שנת 2008 נפתחה ב"רגל שמאל", ולאחר שראלי סוף שנה המסורתי סירב להגיע, היה ברור לכל, כי גם ב"אפקט ינואר" לא נזכה הפעם. המסחר בבורסת תל אביב המשיך להיות מושפע מהמתרחש בזירה העולמית בכלל ומההתרחשויות בארה"ב בפרט. החשש מפני מיתון בכלכלה האמריקאית הפך לממשי יותר מיום ליום, והקרין לשלילה גם על המדדים המקומיים, שהתקשו לעבור לצד הירוק של המתרס. מדדי הפחד זינקו לרמות חדשות, ויו"ר הפד החליט לנקוט בצעד אגרסיבי והוריד את ריבית ארה"ב, בשיעור מצטבר חד של 1.25%, כשביצע שתי הפחתות תוך 8 ימים בלבד. התוצאות לא איחרו לבוא: הבורסות אמנם לא התאוששו, אך הירידות בהחלט מותנו והדולר צנח בישראל לשפל שלא ביקר בו מזה עשור. גם בפברואר המשיכו ההתרחשויות בזירה העולמית בכלל, ובוול סטריט בפרט, לעמוד במוקד העניינים ולמשוך את תשומת לב הציבור, שעוקב בדריכות אחר ההתפתחויות. הריבית המוניטארית במשק זכתה אף היא להתייחסות רבה מהרגיל. שכן, הדולר הנחלש, עורר קול זעקה בקרב היצואנים. יו"ר ההסתדרות ונשיא התאחדות התעשיינים לחצו על בנק ישראל להוריד את הריבית במשק באופן מיידי, כשמנגד, הבהיר הנגיד, כי אין בכוונתו להתערב במסחר במט"ח באמצעות חקיקה. עם זאת, ברגע האמת, הפתיע סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, את הכלכלנים ואת הציבור, כשבסופו של דבר ביצע מהלך דראסטי והפחית את הריבית המוניטארית לחודש מארס בשיעור חד של 0.5%. במארס שוב נרשמו ירידות שערים חדות. המסחר המקוצר, על רקע עיצומי עובדי הבורסה, לא הטריד את המשקיעים, שהתמקדו במעקב אחר ההתרחשויות בזירה העולמית ובזרם הדוחות הכספיים, ששטף את בורסת תל אביב במהלך החודש החולף. המטבע האמריקאי, המשיך לעמוד במוקד העניינים ורשם שפל חדש של למעלה מ- 11 שנים, כששערו היציג נקבע על רמה של 3.38 שקלים (ב- 19.3). נראה, כי בנק ישראל, שהצהיר עד לא מזמן על כוונתו, שלא להתערב במסחר במט"ח, חזר בו. רכישת דולרים ופיתוח תכנית יומית להגדלת יתרות המט"ח במשך השנתיים הקרובות תרמו להתחזקותו של המטבע האמריקאי. הפחתת ריבית נוספת בארה"ב בשיעור של 0.75%, לרמה של 2.25%, והפחתת ריבית בישראל בשיעור של 0.5%, לרמה של 3.25% עודדו מעט את הרוחות. את פתיחת הרבעון השני של 2008 ציין שוק המניות במסע עליות מרשים, כשהלך הרוחות מעבר לים המשיך להשפיע על מדדי המניות המקומיים. כמאפיין את ימי חול המועד, גם השנה, לא פסחה המגמה החיובית על בורסת תל אביב, אך בתום החג, עם חזרתם של המשקיעים לפעילות מלאה, שבה בורסת תל אביב לטריטוריה שלילית, כך שלא הצליחה לתקן את ירידות השערים שנרשמו מאז תחילת השנה.

מאז ראשית השנה רשמו המדדים המובילים ירידות: מדד ת"א 25 ירד ב- 11.2%, מדד ת"א 100 ירד ב-13.7% ומדד ת"א 75 ירד בשיעור של 24.6%. מדד יתר 50 ומדד יתר 120 ירדו, כל אחד, ב- 20.2%. ברמה הענפית, מדד ת"א נדל"ן 15, איבד 26.7%, מדד מניות הטכנולוגיה, תל-טק 15, סיים את הרבעון בירידה של 33.6%, ואילו מדד הבנקים ירד ב- 13.7%.
צמודי המדד הממשלתיים רשמו עליות, כשהמדד המשקלל את תשואתם הוסיף 4.6%. נתוני מאקרו חיוביים על המשק הישראלי, זינוק מחודש במחירי האנרגיה ובמחירי הסחורות בכלל, מדדי המחירים לפברואר ומארס, שהיו גבוהים מהצפוי ועלייה מתמשכת בציפיות האינפלציוניות, הקרינו לחיוב על האפיק. מאז תחילת השנה, אגרות החוב לטווח הקצר של 0 עד 2 שנים עלו בשיעור של 3.5%, האגרות לטווח של 2 עד 5 שנים עלו  ב- 5.2%, אגרות החוב לטווח של 5 עד 7 שנים הוסיפו 5.3% והאגרות לטווח הארוך של 7 עד 10 שנים עלו ב- 5.6%. מדד אגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד עלה ב- 3.3%, ומדד התל בונד 20 עלה ב- 4.4%.
 

האפיק השקלי נסחר גם הוא במגמה חיובית. הורדת ריבית אגרסיבית בארה"ב בשיעור מצטבר של 3.25%, כמו גם ירידת תשואות על אג"ח ל- 10 שנים בארה"ב וצניחתו של הדולר לשפל של 11 שנים תמכו באפיק. כך שמאז תחילת השנה מדד השחרים עלה ב- 2.4%, כאשר השחרים הארוכים (מעל 5 שנים) והבינוניים (2 עד 5 שנים) עלו ב- 2.9%, בממוצע ואילו הקצרים ביותר (0-2) עלו ב -1.8%. המק"מים עלו ב-1.8% והגילונים עלו בשיעור של 1.5%.

בשוק המט"ח, המשיך המטבע האמריקאי לצלול, כשהורדות הריבית החדות בארה"ב נותנות לו דחיפה נוספת מטה, לשפל, שכאמור, לא ביקר בו מזה 11 שנים. הפחתת הריבית בישראל והתערבות בנק ישראל במסחר במט"ח החלישו, אך במעט, את המטבע המקומי. כך, מאז תחילת השנה רשם השקל היתחזקות בשיעור של 10.9% מול הדולר, וכן, התחזקות בשיעור של 5.9% מול האירו.

על רקע כל הנתונים הנ"ל, השיגה תעשיית קרנות הנאמנות מאז תחילת השנה למשקיעים תשואה שלילית בשיעור משוקלל של 1.5%. הקרנות הממונפות והאסטרטגיות בלטו לטובה, והדבר בא לידי ביטוי היטב בטבלת 10 הטובות (ראה טבלה מס' 3). לעומת זאת, בטבלת 10 הגרועות בלטו הקרנות המנייתיות ובפרט אלו המתמחות במניות חו"ל.

הערות:
1. כל התשואות הינן נומינליות אלא אם כן צוין אחרת.
2. חברת "מיטב" הינה חברת אחות ל"מיטב ניהול קרנות נאמנות". כתבה זו אינה מהווה בשום מקרה ייעוץ או המלצה להשקעה בקרנות נאמנות בכלל, או בקרנות נאמנות ספציפיות בפרט.
3. בהשוואה בין תשואות הקבוצה למדד היחס יש להביא בחשבון שחלק (אמנם לא גדול) מהקרנות הן חייבות, מה שעשוי להטות את ההשוואה במידת מה לטובת הקרנות הפטורות או לטובת החייבות בהתאם למגמות בשוק. כך גם לגבי עצם ההשוואה למדד היחס.

כתבה זו ואינפורמציה נוספת על תעשיית קרנות הנאמנות ועל שוק ההון ניתן למצוא באתר האינטרנט של מיטב בית השקעות.

www.meitav.co.il   

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים. מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

לסקירה המלאה  לסקירה המלאה
הדפסשלח לחברהוסף תגובהצור קשר  הדלק בהZרקור
סקירות נוספות
מיטב: צרפת לקראת הורדת דירוג אשראי, 18/12/2011
מיטב: באוצר יעשו הכול בכדי לא לאבד את האמינות הפיסקלית, 12/12/2011
מיטב: רבית דצמבר צפויה לרדת ל - 2.75%, 24/11/2011
סיכום מדד ספטמבר: מחירי הפירות צנחו, השכירות התייכרה, 18/10/2011
מיטב: העודף בחשבון השוטף מצטמצם, 19/06/2011
מיטב: יפן עומדת בפני הורדת דירוג, 29/05/2011
מיטב לקראת החלטת הרבית לחודש יוני: הריבית צפויה לעלות ולהגיע לרמה של 3.25% , 20/05/2011
מיטב בית השקעות על אלביט: מה יפצה על הקיצוץ בתקציבי הביטחון בארה"ב ובאירופה?, 19/05/2011
מיטב בית השקעות: 85% מהמשקיעים צופים שמיטת חובות ביוון- סקירה עולמית , 15/05/2011
מיטב: המשבר האירופי רחוק מלהסתיים, 8/05/2011
Next Page  [6-10]...[41-42]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.