כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בית ההשקעות מיטב

מיטב: "מדד המחירים לצרכן לחודש מאי צפוי לעלות ב- 0.9%"

21/05/2008

עיקרי הדברים:

• מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל עלה בשיעור של 1.5% ושוב הפתיע את השוק.

• מדד מאי צפוי לעלות ב-0.9% ויוני בשיעור של 0.3%.

• אי לכך, מדד המחירים לצרכן צפוי להגיע קרוב מאוד לגבול העליון של יציבות המחירים כבר בתום המחצית הראשונה של השנה, ואולי לחצותו לאחר פרסום המדד לחודש יולי.

• בנק ישראל יאלץ להעלות את הריבית בסוף החודש ואולי גם לאחר מכן, בכדי לאותת על מחויבותו לשמירה על היעד, אך יעשה זאת במינימום המתבקש בכדי לתמוך בצמיחה.

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אפריל בשיעור של 1.5%, לעומת רמתו בחודש מארס. הסעיפים אשר התייקרו במיוחד היו:

(1) עגבניות 94%+, מחירן כמעט הוכפל. תרומת העגבנייה למדד הכללי הסתכמה ב-0.2%. כלומר אי-שינוי במחיר העגבנייה היה מביא לכך שהמדד היה מתייקר ב-1.3%. אגב, במאי המחיר בירידה.

(2) פירות טריים 11.1%+

(3) הבראה ונופש בארץ ובחו"ל 10.6%. הסעיף תרם 0.4% למדד הכללי
 
בהתייחס לקבוצות הראשיות מחירי התחבורה והתקשורת התייקרו בשיעור של 2.0% ותרמו 0.4% למדד הכללי, קרוב לרבע מעליית המדד נתונה לקבוצת התחבורה והתקשורת.

בתוך קבוצה זו חשוב לציין את שירותי  שכירת הרכב בארץ שעלו ב-21.1%, את מחירי הדלקים שהתייקרו ב-1.6% ואת הנסיעות לחו"ל שהתייקרו ב-9.2%.
 
יתר על כן, המזון התייקר ב- 1.5% ומחירי הדיור שעלו ב- 1.1% תרמו 0.225% למדד הכללי, כל אחד. הירקות והפירות שמחיריהן עלו ב- 5.1% וההלבשה והנעלה שהתייקרו עונתית בשיעור של 6.7% תרמו 0.2% למדד, כל אחד
 
בהתייחס לחודש מאי, צפוי כי המדד יושפע מהמשך ההתייקרויות במשק. קבוצת המזון צפויה להתייקר בשיעור של 0.7% (במיוחד בשר ומוצרי חלב), הפירות מתייקרים ב-2.1% ומחירי הירקות יעלו ב-1.5%, מפאת התייקרות במחירי המלפפונים, וחרף הוזלה במחיר העגבנייה.
 
אנו צופים כי מדד המחירים לצרכן לחודש מאי יעלה בשיעור של 0.9% (עלייה של 0.3%, לעומת ההערכה הקודמת).  אם מאי יעלה בשיעור הצפוי, מדד המחירים לצרכן ב-12 החודשים האחרונים, לאחר מאי, יגיע לכדי 5.7%.

בהתחשב במדד יוני הצפוי לעלות בשיעור של 0.3%, נראה כי כבר במחצית הראשונה של השנה יגיע מדד המחירים לצרכן לרמה הקרובה מאוד לגבול העליון של יציבות המחירים, וככל הנראה, אף מעבר לגבול העליון, לאחר פרסום מדד יולי.
 
לפיכך, אין ספק כי התפתחות אינפלציונית זו לא מותירה לבנק ישראל הרבה ברירה, אלא להעלות את הריבית כבר החודש, עד לכדי כ-4% בסוף השנה. להערכתנו, בנק ישראל ישתדל לעשות את המינימום האפשרי מבחינתו. כלומר, להעלות את הריבית בכדי לאותת לשווקים על רצינותו לשמר את יעד יציבות המחירים, ומנגד לשמר את הריבית נמוכה, ככל האפשר, בכדי שזו לא תפגע בצמיחה ההולכת ונחלשת.

להערכתנו, בבנק ישראל עדיין מצפים להתמתנות של האינפלציה במחצית השנייה של השנה. ייתכן מאוד וזו תתממש, אך הסיכוי לעמוד ביעד האינפלציה בשנת 2008, הוא לדעתנו הופך מאוד נמוך. אנו צופים כי זו תסתכם ב-4.2% בשנת 2008, וככל הנראה בשנת 2008 בנק ישראל לא יעמוד ביעד המחירים.

 

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

www.meitav.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובהצור קשר  הדלק בהZרקור
סקירות נוספות
מיטב: צרפת לקראת הורדת דירוג אשראי, 18/12/2011
מיטב: באוצר יעשו הכול בכדי לא לאבד את האמינות הפיסקלית, 12/12/2011
מיטב: רבית דצמבר צפויה לרדת ל - 2.75%, 24/11/2011
סיכום מדד ספטמבר: מחירי הפירות צנחו, השכירות התייכרה, 18/10/2011
מיטב: העודף בחשבון השוטף מצטמצם, 19/06/2011
מיטב: יפן עומדת בפני הורדת דירוג, 29/05/2011
מיטב לקראת החלטת הרבית לחודש יוני: הריבית צפויה לעלות ולהגיע לרמה של 3.25% , 20/05/2011
מיטב בית השקעות על אלביט: מה יפצה על הקיצוץ בתקציבי הביטחון בארה"ב ובאירופה?, 19/05/2011
מיטב בית השקעות: 85% מהמשקיעים צופים שמיטת חובות ביוון- סקירה עולמית , 15/05/2011
מיטב: המשבר האירופי רחוק מלהסתיים, 8/05/2011
Next Page  [6-10]...[41-42]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.