כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בית ההשקעות מיטב

מומחי מיטב:"המניות הישראליות בוול סטריט ממשיכות לטפס, אך קללת הדולר ממשיכה ללוות את המשקיעים בהן"

2/06/2008

מאי 2008: המניות הישראליות בוול סטריט ממשיכות לטפס, אך קללת הדולר ממשיכה ללוות את המשקיעים בהן

חודש מאי נפתח בעליות שערים נאות בבורסות וול סטריט, אך תחילתו של החודש לא בישרה על המשכו. המסחר המשיך להתנהל בתנודתיות, בדומה לחודשים הקודמים, ובסיכום חודשי רשם מדד הנאסד"ק עלייה של 4.6%. המניות הישראליות הנסחרות בוול סטריט נהנו מסנטימנט חיובי חזק יותר, כך שהמדד המשקלל את תשואתן רשם עלייה של 5.8%.

ענף הסחורות לא מפסיק לייצר סערות. אם באפריל הציבור הזדעזע מהעלייה החדה במחירי האורז, הרי שהחודש במוקד העניין עמד הנפט הגולמי, שזינק למחיר שיא של כ- 135 דולר לחבית. מאז הוא אמנם ירד מעט משיאו, אך אין ספק כי התייקרותו, הנלווית להתייקרות מחירי המזון היא אחד הגורמים המקרינים לשלילה על שוק המניות. 

התייצבות מסויימת בענף הבנייה נטעה תקווה בלב המשקיעים, כי סופו של המשבר הולך וקרב. אולם, אינדיקטורים חלשים לכלכלה האמריקאית השיבו את החולמים למציאות והבהירו, כי הזרוע עוד נטויה. האטה בשוק העבודה בשילוב עם חולשה בפעילות היצרנית וירידה בשווי נכסי הציבור, הובילו להתדרדרות באמון הצרכנים והקרינו לשלילה על בורסות וול סטריט. מאידך, אינדיקטורים אחרים במהלך החודש עקפו את תחזיות השוק וסייעו למדדים, כאמור, לחתום את חודש מאי בטריטוריה החיובית.

חשוב לזכור, כי מכיוון שההשקעות במניות הישראליות בנאסד"ק נעשות באמצעות דולרים, הרי שלנוכח התיסוף החד בשקל מול הדולר, התשואה במונחי שקלים היא הרבה פחות טובה.

מסיכומי חברת מיטב לגבי ביצועי המניות הישראליות הנסחרות בארה"ב עולה, כי מדד מיטב ניו יורק 40 Online עלה ב- 5.8% במאי 2008, לעומת עלייה מתונה יותר של 4.6% במדד הנאסד"ק. 27 מניות מתוך 40 מניות מדד הישראליות השיגו תשואה חיובית.

מדד מיטב  ניו-יורק 40 – הטובות והגרועות:

 

בלטו בעלייה: פרוטליקס: 27.7%, בלופניקס: 25.7% וסרגון: 24.9%. הראשונה, זינקה היישר למקום הראשון ללא תפאורת רקע רשמית. השנייה, הודיעה על תכנית לרכישה עצמית של עד 800 אלף ממניותיה, בהיקף כספי של 6-8 מיליון דולר, ופרסמה דוחות כספיים חזקים לרבעון הראשון של 2008, שהובילו לזינוק מרשים במנייתה. השלישית, חתמה על הסכם עם ספקית תקשורת סלולרית באסיה, לאספקת פתרונות תקשורת אלחוטית, בהיקף של 3.5 מיליון דולר.

בלטו בירידה: די.אס.פי.ג'י: 36.5%-, אר.אר.לווינים: 12.8%- וקומפיוג'ן: 11.7%-. הראשונה, הציגה תוצאות כספיות חלשות לרבעון הראשון של 2008, והורידה את תחזית הכנסותיה לרבעון השני ולשנת 2008 כולה. השנייה, פרסמה, גם היא, דוחות כספיים חלשים לרבעון הראשון של 2008, שהובילו אותה היישר לטבלת המניות הגרועות. השלישית, סבלה מסנטימנט שלילי במהלך החודש החולף ללא סיבה ברורה לעין.

מתחילת  השנה (ינואר-מאי 2008)

מדד "מיטב ניו-יורק 40 Online" ירד בשיעור של 8.3%, בהשוואה לירידה מתונה יותר של 4.9% מתחילת השנה במדד הנאסד"ק. רק 15 מניות מתוך ה- 40 המרכיבות את המדד עלו מתחילת השנה.

בלטו בעלייה: קומפיוג'ן: 26.9%, תרו: 23.4% ונס טכנולוגיות: 22.6%. הראשונה, פתחה את שנת 2008 בזינוק מרשים, ללא סיבה ברורה לעין. תוצאותיה הכספיות לשנת 2007 לא היו מזהירות, אך עמדו בקו אחד עם הערכותיה, והצביעו על צמצום בהפסדים.  נציין, כי באפריל דיווחה קומפיוג'ן על מציאת סמן ביולוגי המצוי בדם, שמאפשר אבחון של סרטן ריאות, דיווח שחיזק את בטחונם של משקיעיה ותרם לסנטימנט החיובי בו נסחרה מנייתה. השנייה, הגיעה בתחילת השנה להסדר עם נובורטיס, על פיו תוכל לשווק את הגרסה הגנרית לתרופת הטרילפטל, המשמשת למניעת התקפי אפליפסיה. בנוסף, קיבלה תרו אישור סופי לשווק תרחיף מקורי לטיפול באסטמה, ואישור לזריקות אונדנסטרון, המשמש למניעת בחילות והקאות כתוצאה מכימותרפיה. אולם עיקר תשומת הלב בה זכתה תרו במהלך השנה נובע מעסקת מיזוג בינה לבין סאן, אותה ביטלה בסוף השבוע האחרון, בטענה שהמחיר שנקבע למניה אינו הוגן. השלישית, דיווחה מאז תחילת השנה על חוזים רבים, ביניהם חוזה עם עיריית פראג, בהיקף של כ- 6 מיליון דולר, חוזה עם משרד השיכון והבינוי בהיקף של  -כ 7 מיליון דולר, במסגרתו תתפעל ותתחזק מערכת לניהול תוכניות הסיוע לדיור, חוזה עם הבנק הבינלאומי בהיקף של 5 מיליון דולר, להקמה של מערכת בנקאית חדשה לניהול משכנתאות, המבוססת על תוכנת SAP, חוזה בהיקף של 30 מיליון דולר עם משרד ההגנה של חברה זרה, ועוד. דוחותיה הכספיים של נס לשנת 2007, שעקפו את תחזיות האנליסטים נתנו לה דחיפה נוספת מעלה. תוכניות להתרחבות במזרח אירופה סיפקו דלק נוסף לעליות, ויחד עם תוצאות מוצלחות לרבעון הראשון של 2008 הובילו את מניית החברה לטבלת המניות הטובות מאז תחילת השנה.

בלטו בירידה: קומטאץ': 41.1%-, בלופניקס: 40.7%- ואר.אר.לווינים: 37.3%-. הראשונה, ביצעה בראשית ינואר ביצעה  איחוד הון, שנועד להעלות באופן טכני את שער המניה על-מנת להציב את החברה על הכוונת של המשקיעים המוסדיים. מהלך של איחוד הון גורר פעמים רבות תגובה שלילית של המשקיעים, וגם במקרה של קומטאץ' המניה שינתה כיוון ועברה מעליות מתמשכות לצניחה חדה. כך שגם שיתוף פעולה עם OEM ג'ירנסופט הקוריאנית, הסכם שיווק חדש עם חברת בלו ריף האוסטרלית, כניסה לתחום אבטחת מידע באינטרנט ודוחות כספיים חיוביים לא הצליחו למנוע ממנה להגיע לטבלת המניות הגרועות. השנייה, החלה בקריסתה כבר בסוף ינואר. בלופניקס אמנם זכתה בחוזה מודרניזציה בהיקף כספי של כ-4 מיליון דולר עם גוף ממשלתי בריטי, אולם נראה, כי המשקיעים בחרו להתרכז בתוצאותיה הכספיותה המאכזבות לרבעון האחרון של שנת 2007, שגרמו למנייתה לצנוח ולמחוק את הזינוק הנאה שרשמה במחצית השנייה של אותה שנה. בלופניקס הודיעה על תכנית לרכישה עצמית של עד 800 אלף ממניותיה, בהיקף כספי של 6-8 מיליון דולר, ופרסמה דוחות כספיים חזקים לרבעון הראשון של 2008, שהובילו לזינוק מרשים במנייתה. אולם, בכל זאת לא הצליחה לתקן את ירידות השערים שרשמה עד אז, כך שגם החודש היא לא הצליחה להיחלץ מטבלת המניות הגרועות. השלישית, אמנם הרחיבה את שירותיה וחתמה על הסכמים בשוודיה, ברזיל, רוסיה ומדינות נוספות. אולם, דוחותיה הכספיים החלשים הקרינו לשלילה והוסיפו לסנטימנט השלילי בו היא נסחרת בחודשים האחרונים.

חשוב לזכור, כי מכיוון שההשקעות במניות הישראליות בנאסד"ק נעשות באמצעות דולרים, הרי שלנוכח התיסוף החד בשקל מול הדולר גם בחודש מאי וגם מאז תחילת השנה, התשואה במונחי שקלים היא טובה הרבה פחות.

כתבה זו ואינפורמציה נוספת על תעשיית קרנות הנאמנות ועל שוק ההון ניתן למצוא באתר האינטרנט של מיטב בית השקעות. למעבר לאתר לחץ כאן: מיטב בית השקעות

www.meitav.co.il

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים. מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

הדפסשלח לחברהוסף תגובהצור קשר  הדלק בהZרקור
סקירות נוספות
מיטב: צרפת לקראת הורדת דירוג אשראי, 18/12/2011
מיטב: באוצר יעשו הכול בכדי לא לאבד את האמינות הפיסקלית, 12/12/2011
מיטב: רבית דצמבר צפויה לרדת ל - 2.75%, 24/11/2011
סיכום מדד ספטמבר: מחירי הפירות צנחו, השכירות התייכרה, 18/10/2011
מיטב: העודף בחשבון השוטף מצטמצם, 19/06/2011
מיטב: יפן עומדת בפני הורדת דירוג, 29/05/2011
מיטב לקראת החלטת הרבית לחודש יוני: הריבית צפויה לעלות ולהגיע לרמה של 3.25% , 20/05/2011
מיטב בית השקעות על אלביט: מה יפצה על הקיצוץ בתקציבי הביטחון בארה"ב ובאירופה?, 19/05/2011
מיטב בית השקעות: 85% מהמשקיעים צופים שמיטת חובות ביוון- סקירה עולמית , 15/05/2011
מיטב: המשבר האירופי רחוק מלהסתיים, 8/05/2011
Next Page  [6-10]...[41-42]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.