כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בית ההשקעות מיטב

מומחי מיטב: "לאחר שנים רצופות בעליות שערים, מצביעה המחצית הראשונה של שנת 2008 על שינוי מגמה בוול סטריט"

2/07/2008

המחצית הראשונה של 2008: לאחר שנים רצופות בעליות שערים בבורסות העולם, מצביעה המחצית הראשונה של שנת 2008 על שינוי מגמה

לאחר ששוק ההון האמריקאי חתם את שנת 2007 באקורד צורם, נפתחה גם 2008 בסערה, כשבורסות העולם רוחשות וגועשות. החשש הגובר מפני מיתון במעצמה הכלכלית המובילה בעולם, החל להיראות ממשי מתמיד והעלה את מפלס הדאגה בקרב הכלכלנים והמשקיעים, כאחד. כותרות העיתונים זעקו ונתוני המאקרו החלשים שפורסמו חדשות לבקרים הוסיפו דלק לירידות. במהלך החצי הראשון של 2008, נרשמה תנודתיות חדה ובסיכומה רשם מדד הנאסד"ק ירידה חדה של 13.5%. הסנטימנט השלילי לא פסח על המניות הישראליות מעבר לים , ומדד "מיטב ניו-יורק 40 Online" המשקלל את תשואתן ירד בשיעור של 15.5%. רק 11 מניות מתוך ה- 40 המרכיבות את המדד עלו מתחילת השנה.

בלטו בעלייה: קומפיוג'ן: 34.6%, מגל: 34.0% וסינרון: 23.0%. הראשונה, פתחה את שנת 2008 בזינוק מרשים, ללא סיבה ברורה לעין. תוצאותיה הכספיות לשנת 2007 לא היו מזהירות, אך עמדו בקו אחד עם הערכותיה, והצביעו על צמצום בהפסדים.  נציין, כי באפריל דיווחה קומפיוג'ן על מציאת סמן ביולוגי המצוי בדם, שמאפשר אבחון של סרטן ריאות, דיווח שחיזק את בטחונם של משקיעיה ותרם לסנטימנט החיובי בו נסחרה מנייתה. כמו כן, במהלך החודש החולף מצאה סמן נוסף, באמצעותו יהיה ניתן לאבחן רעילות כליה. השנייה, דיווחה בתחילת השנה על החוזה הגדול בתולדותיה לאספקת מערכת הגנה היקפית למתקני תשתיות בהיקף של כ-45 מיליון דולר. לכך נוספו חוזים נוספים, ביניהם הזמנה להגנה על נמל תעופה בינלאומי במרכז אסיה וחוזים שונים להקמת מערכות פיקוח ושליטה במספר רשויות עירוניות בישראל בהיקף של כ- 1.5 מיליון דולר. היקף ההזמנות שגדל, בא לידי ביטוי בדוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של 2008, שהצביעו על עלייה מרשימה של כ- 86% בהכנסותיה. השלישית, החלה לטפס עם פתיחת 2008, כשפרסום דוחותיה הכספיים נותן לה דחיפה נוספת כלפי מעלה. תוצאותיה הכספיות עקפו את תחזיות האנליסטים, והערכותיה, כי  הכנסותיה השנה עתידות לצמוח ב-10%, הוסיפו לסנטימנט החיובי שאפף אותה. ברבעון הראשון של 2008, כבר ניכרו בה סימני  ההאטה בארה"ב והיא פספסה את תחזית ההכנסות, אך עקפה את תחזית הרווח, והמשיכה לטפס, כאשר הסכם חדש עם רשת מרפאות Sono Bello האמריקנית הוסיף דלק לעליות.

בלטו בירידה: בלופניקס: 74.6%-, קומטאץ': 54.3%- וסיליקום: 52.4%-. הראשונה, החלה בקריסתה כבר בסוף ינואר. בלופניקס אמנם זכתה בחוזה מודרניזציה בהיקף כספי של כ-4 מיליון דולר עם גוף ממשלתי בריטי, אולם נראה, כי המשקיעים בחרו להתרכז בתוצאותיה הכספיותה המאכזבות לרבעון האחרון של שנת 2007, שגרמו למנייתה לצנוח ולמחוק את הזינוק הנאה שרשמה במחצית השנייה של אותה שנה. בלופניקס הודיעה על תכנית לרכישה עצמית של עד 800 אלף ממניותיה, בהיקף כספי של 6-8 מיליון דולר, ופרסמה דוחות כספיים חזקים לרבעון הראשון של 2008, שהובילו לזינוק מרשים במנייתה. אולם, הורדת תחזית הכנסותיה לשנת 2008 (בעקבות התחזקות השקל מול הדולר) על ידי בתי ההשקעות רות' קפיטל, קרייג הלום וקולינס סטיוארטו (שגם הורידו המלצתם למניה) מחקה זינוק זה כהרף עין, וכך, רכשה מנית בלופניקס מחדש את מקומה בראש טבלת המניות הגרועות מאז תחילת השנה. השנייה, ביצעה בראשית ינואר ביצעה  איחוד הון, שנועד להעלות באופן טכני את שער המניה על-מנת להציב את החברה על הכוונת של המשקיעים המוסדיים. מהלך של איחוד הון גורר פעמים רבות תגובה שלילית של המשקיעים, וגם במקרה של קומטאץ' המניה שינתה כיוון ועברה מעליות מתמשכות לצניחה חדה. כך שגם שיתוף פעולה עם OEM ג'ירנסופט הקוריאנית, הסכם שיווק חדש עם חברת בלו ריף האוסטרלית, כניסה לתחום אבטחת מידע באינטרנט ודוחות כספיים חיוביים לא הצליחו למנוע ממנה להגיע לטבלת המניות הגרועות. השלישית, רשמה ירידות חדות מאז תחילת השנה, על אף שסיכמה את הרבעון הראשון של 2008 עם תוצאות שיא: הכנסות של 7.7 מיליון דולר ורווח נקי של 1.7 מיליון דולר. 

חשוב לזכור, כי מכיוון שההשקעות במניות הישראליות בנאסד"ק נעשות באמצעות דולרים, הרי שלנוכח התיסוף החד בשקל מול הדולר מאז תחילת השנה, התשואה במונחי שקלים היא טובה הרבה פחות.

יוני 2008: לאחר חודשיים של הפוגה חוזרות המניות הישראליות בוול סטריט לרשום ירידות שערים

חודש יוני התנהל במגמה שלילית בבורסות וול סטריט, ונחתם בירידה של 9.1% במדד הנאסד"ק. הסנטימנט השלילי לא פסח על המניות הישראליות הנסחרות בהן, כך שהמדד המשקלל את תשואתן רשם ירידה של 7.9%.
הודעת יו"ר הפד אודות העלייה האחרונה בציפיות האינפלציוניות לטווח הארוך והחשש המשמעותי מפני האינפלציה, הקטין את פוטנציאל הפחתות הריבית בעתיד, דבר שהעיב מעט על המסחר. ואכן נראה, כי כבר החודש החל ברננקי ליישם את מדיניותו החדשה, כאשר לאחר 7 הפחתות ריבית רצופות קטע את תהליך ההרחבה המוניטארית והותיר את הריבית בארה"ב על כנה, ברמה של 2.0%. בהחלטת הריבית ציין ברננקי, כי סיכון הירידה בצמיחה התמתן, אך מנגד, הסיכון האינפלציוני גדל.

דלק לירידות התקבל מדיווחים של גופים פיננסים על המשך הבעיות בתחומי פעילותם, שכן תוצאותיהם הכספיות של בנקי ההשקעות בארה"ב, לרבעון השני של 2008 המשיכו להעיד על חולשה במגזר הבנקאי.

מחירי הסחורות הממשיכים לשבור שיאים חדשים, ובפרט מחירו של הנפט הגולמי שחצה את רף ה- 140 דולר לחבית, הקרינו, גם הם, לשלילה על שוק המניות האמריקאי, כך שגם נתונים טובים מהצפוי, בנוגע להכנסה הפרטית בארה"ב, לא הצליחו לסייע לבורסות וול סטריט להתאושש.

חשוב לזכור, כי מכיוון שההשקעות במניות הישראליות בנאסד"ק נעשות באמצעות דולרים, הרי שלנוכח הפיחות בשקל מול הדולר (12.8%), התשואה בחודש יוני במונחי שקלים היא טובה יותר.

מסיכומי חברת מיטב לגבי ביצועי המניות הישראליות הנסחרות בארה"ב עולה, כי מדד מיטב ניו יורק 40 Online ירד ב- 7.9% ביוני 2008, לעומת ירידה חדה יותר של 9.1% במדד הנאסד"ק. 7 מניות בלבד מתוך 40 מניות מדד הישראליות השיגו תשואה חיובית.

בלטו בעלייה: מגל: 29.9%, פאנדטק: 14.7% ואן.די.אס: 13.3%. הראשונה, זכתה במהלך החודש האחרון במספר חוזים להקמת מערכות פיקוח ושליטה במספר רשויות עירוניות בישראל בהיקף של כ- 1.5 מיליון דולר.  השנייה, הודיעה על הסכם ארוך טווח עם RBS לאספקת פתרונותיה ושירותיה. השלישית, הגיעה לטבלת המניות הטובות בעיקר על רקע זינוק שרשמה ביום המסחר האחרון של החודש. אן.די.אס קיבלה הצעת רכש מחברת חדשות ומחברת פרמירה במחיר הגבוה בכ- 20% ממחיר השוק של מנייתה.

בלטו בירידה: בלופניקס: 57.1%-, אינטרנט זהב: 28.0%- וסיליקום: 24.9%-. הראשונה, הגיעה למקום הראשון בטבלת המניות הגרועות, בעיקר על רקע הורדת תחזית הכנסותיה לשנת 2008 (בעקבות התחזקות השקל מול הדולר) על ידי בתי ההשקעות רות' קפיטל, קרייג הלום וקולינס סטיוארטו (שגם הורידו המלצתם למניה). השנייה, המשיכה לרשום ירידות, בעקבות דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון שהצביעו על ירידה ברווחים. השלישית, המשיכה להיסחר תחת הסנטימנט השלילי המאפיין אותה בחודשים האחרונים. 

כתבה זו ואינפורמציה נוספת על תעשיית קרנות הנאמנות ועל שוק ההון ניתן למצוא באתר האינטרנט של מיטב בית השקעות. למעבר לאתר לחץ כאן: מיטב בית השקעות www.meitav.co.il

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים. מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

הדפסשלח לחברהוסף תגובהצור קשר  הדלק בהZרקור
סקירות נוספות
מיטב: צרפת לקראת הורדת דירוג אשראי, 18/12/2011
מיטב: באוצר יעשו הכול בכדי לא לאבד את האמינות הפיסקלית, 12/12/2011
מיטב: רבית דצמבר צפויה לרדת ל - 2.75%, 24/11/2011
סיכום מדד ספטמבר: מחירי הפירות צנחו, השכירות התייכרה, 18/10/2011
מיטב: העודף בחשבון השוטף מצטמצם, 19/06/2011
מיטב: יפן עומדת בפני הורדת דירוג, 29/05/2011
מיטב לקראת החלטת הרבית לחודש יוני: הריבית צפויה לעלות ולהגיע לרמה של 3.25% , 20/05/2011
מיטב בית השקעות על אלביט: מה יפצה על הקיצוץ בתקציבי הביטחון בארה"ב ובאירופה?, 19/05/2011
מיטב בית השקעות: 85% מהמשקיעים צופים שמיטת חובות ביוון- סקירה עולמית , 15/05/2011
מיטב: המשבר האירופי רחוק מלהסתיים, 8/05/2011
Next Page  [6-10]...[41-42]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.