כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בית ההשקעות מיטב

מומחי מיטב: "הירידות החדות בשוקי ההון בארץ ובעולם במחצית הראשונה של 2008 באו היטב לידי ביטוי בתעשיית קרנות הנאמנות"

7/07/2008

ינואר - יוני 2008: הירידות החדות בשוקי ההון בארץ ובעולם באו היטב לידי ביטוי בתעשיית קרנות הנאמנות

• המדד של כלל קרנות הנאמנות ירד ב- 1.5%.

• הקרנות המתמחות במניות חו"ל ירדו ב- 22.4%, הקרנות המתמחות במניות בישראל איבדו 18.9% והקרנות הגמישות רשמו ירידה של 18.5%.

• הקרנות המתמחות באג"ח חו"ל איבדו 9.6% והקרנות הכספיות המט"חיות ירדו ב- 8.3%, על רקע חולשתם של המטבע האמריקאי והאירו מאז תחילת השנה.

• הקרנות המתמחות באג"ח כללי ירדו  ב- 0.6%, ואילו הקרנות המתמחות באג"ח מדינה, עלו ב- 4.5%.

• הקרנות השקליות עלו ב- 1.8% והכספיות השקליות עלו ב- 2.0%.

מתחילת השנה: ינואר – יוני 2008

שנת 2008 נפתחה ב"רגל שמאל", ולאחר שראלי סוף שנה המסורתי סירב להגיע, היה ברור, כי גם ב"אפקט ינואר" לא נזכה הפעם. המסחר בבורסת תל אביב המשיך להיות מושפע מהמתרחש בזירה העולמית בכלל ומההתרחשויות בארה"ב בפרט. החשש מפני מיתון בכלכלה האמריקאית הפך לממשי יותר מיום ליום, והקרין לשלילה גם על המדדים המקומיים. מדדי הפחד זינקו לרמות חדשות, ויו"ר הפד החליט לנקוט בצעד אגרסיבי והוריד את ריבית ארה"ב, בשיעור מצטבר חד של 1.25%, כשביצע שתי הפחתות תוך 8 ימים בלבד. גם בפברואר המשיכו ההתרחשויות בזירה העולמית לעמוד במוקד העניינים, כשהריבית המוניטארית במשק זכתה אף היא להתייחסות רבה מהרגיל. יו"ר ההסתדרות ונשיא התאחדות התעשיינים לחצו על בנק ישראל להוריד את הריבית במשק באופן מיידי, כשמנגד, הבהיר הנגיד, כי אין בכוונתו להתערב במסחר במט"ח. עם זאת, ברגע האמת, הפתיע סטנלי פישר, כשביצע מהלך דראסטי והפחית את הריבית המוניטארית לחודש מארס בשיעור חד של 0.5%. במארס שוב נרשמו ירידות שערים חדות. המסחר המקוצר, על רקע עיצומי עובדי הבורסה, לא הטריד את המשקיעים. המטבע האמריקאי, המשיך לעמוד במוקד העניינים והגיע שפל של למעלה מ- 11 שנים. נראה, כי בנק ישראל, שהצהיר עד לא מזמן על כוונתו, שלא להתערב במסחר במט"ח, חזר בו. רכישת דולרים ופיתוח תכנית יומית להגדלת יתרות המט"ח במשך השנתיים הקרובות תרמו להתחזקותו הדולר. את פתיחת הרבעון השני של 2008 ציין שוק המניות במסע עליות מרשים, אך החל מחודש מאי התנהל המסחר בתנודתיות ניכרת, כשסערות והפתעות לא חסרו: זינוק במדד המחירים לצרכן לחודש אפריל, העלאת ריבית בשיעור מתון מהצפוי, זינוק במחיר הנפט, פרשיות פוליטיות, צניחה נוספת של הדולר, עונת דוחות כספיים שעמדה במוקד תשומת הלב.

ביוני סערו הרוחות סביב תכנית רב שנתית להפחתת מיסים (שירדה מהפרק תוך זמן קצר בלבד), שעיקרה היה הורדת מיסים לפרטים וחברות, על חשבון הטבות המיסוי על הפרשות לקרנות השתלמות. דרמות נוספות לא חסרו: עיצומים של עובדי הבורסה, שמועות בנוגע לתקיפה ישראלית באיראן, זינוק נוסף במחיר הנפט, ועוד, השפיעו על כיוון המסחר. כך, נחתם החצי הראשון של 2008 בירידות שערים באחד העם, ובתקווה כי המחצית הבאה תהיה מעודדת יותר.

מאז ראשית השנה רשמו המדדים המובילים ירידות: מדד ת"א 25 ירד ב- 10.8% (כאשר רוב מכריע של המניות ירדו בשיעור של יותר מ- 20%, ואילו החברה לישראל וכי"ל שרשמו עליות מרשימות, הן אלה שהטו את המדד כלפי מעלה), מדד ת"א 100 ירד ב-14.5% ומדד ת"א 75 ירד בשיעור של 29.9%. מדד יתר 50 ירד ב- 34.1% ומדד יתר 120 ירד ב- 32.2%. ברמה הענפית, מדד ת"א נדל"ן 15, איבד 33.1%, מדד מניות הטכנולוגיה, תל-טק 15, סיים בירידה של 38.5%, ואילו מדד הבנקים ירד ב- 15.2%.

צמודי המדד הממשלתיים רשמו עליות, כשהמדד המשקלל את תשואתם הוסיף 8.0%. נתוני מאקרו חיוביים על המשק הישראלי, זינוק במחירי האנרגיה ובמחירי הסחורות בכלל, מדדי המחירים לפברואר מארס ואפריל, שהיו גבוהים מהצפוי, ועלייה מתמשכת בציפיות האינפלציוניות, הקרינו לחיוב על האפיק. מאז תחילת השנה, אגרות החוב לטווח הקצר של 0 עד 2 שנים עלו בשיעור של 4.3%, האגרות לטווח של 2 עד 5 שנים עלו  ב- 8.3%, אגרות החוב לטווח של 5 עד 7 שנים הוסיפו 8.6% והאגרות לטווח הארוך של 7 עד 10 שנים עלו ב- 8.8%. מדד אגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד עלה ב- 5.7%, ומדד התל בונד 20 עלה ב- 7.3%.
 
האפיק השקלי נסחר גם הוא במגמה חיובית, אך מתונה הרבה יותר. הורדת ריבית אגרסיבית בארה"ב בשיעור מצטבר של 3.25%, כמו גם ירידת תשואות על אג"ח ל- 10 שנים בארה"ב וצניחתו של הדולר לשפל של 11 שנים תמכו באפיק. כך שמאז תחילת השנה מדד השחרים עלה ב- 2.5%, כאשר השחרים הארוכים (מעל 5 שנים) עלו ב- 2.9%, הבינוניים (2 עד 5 שנים) עלו ב- 3.0%, והקצרים ביותר (0-2) עלו ב -2.3%. המק"מים עלו ב-2.2% והגילונים עלו בשיעור של 2.0%.

בשוק המט"ח, המשיך המטבע האמריקאי לצלול, כשהורדות הריבית החדות בארה"ב נותנות לו דחיפה נוספת מטה, לשפל, שכאמור, לא ביקר בו מזה 11 שנים. התערבות בנק ישראל במסחר במט"ח החליש, אך במעט, את המטבע המקומי. כך, מאז תחילת השנה רשם השקל התחזקות בשיעור של 12.9% מול הדולר, וכן, התחזקות בשיעור של 6.6% מול האירו.

על רקע כל הנתונים הנ"ל, השיגה תעשיית קרנות הנאמנות מאז תחילת השנה למשקיעים תשואה שלילית בשיעור משוקלל של 1.5%. הקרנות הממונפות והאסטרטגיות יחד עם 3 קרנות שמתמחות בסחורות בלטו לטובה, והדבר בא לידי ביטוי היטב בטבלת 10 הטובות . לעומת זאת, בטבלת 10 הגרועות בלטו הקרנות המנייתיות ובפרט אלו המתמחות במניות חו"ל בשווקים מתעוררים דוגמת סין, וייטנאם והודו, שתשואתן השלילית התעצמה נוכח קריסת המטבעות הזרים מול השקל.

יוני 2008: תעשיית קרנות הנאמנות נכנעת למגמה השלילית בשווקים

• המדד של כלל קרנות הנאמנות רשם ירידה של 0.8%.

• ירידות השערים בבורסות העולם לא פסחו, כמובן, על תעשיית הקרנות: הקרנות המתמחות במניות בישראל והקרנות הגמישות ירדו ב- 7.1%, בממוצע. הקרנות המתמחות במניות חו"ל ירדו  ב- 5.2%.

• הקרנות המתמחות באג"ח כללי ירדו ב- 1.1% ואילו הקרנות המתמחות באג"ח מדינה רשמו עלייה של 0.9%.

• הקרנות הכספיות השקליות, השיגו תשואה חיובית נמוכה של 0.2%, ואילו הקרנות השקליות ירדו ב- 0.3%, בשל רכיב מנייתי קטן אך משמעותי בחודש כמו יוני.

• הקרנות המתמחות באג"ח חו"ל עלו  ב- 1.9% והקרנות הכספיות המט"חיות טיפסו 2.4%.

יוני

חודש תנודתי וסוער חלף על בורסת תל אביב ובסיכומו רשמו המדדים המובילים ירידות שערים חדות. ההתייקרות במחירי הסחורות, והחרדה מפני האיום האינפלציוני, המשיכו לרחף כעננה שחורה מעל אחד העם, כך שגם חופשה לרגל חג השבועות לא הצליחה לרכך את האווירה ולחלץ את המדדים מהצד האדום של המתרס. 

תכנית רב שנתית להפחתת מיסים ריכזה אף היא עניין בקרב הציבור. עיקרה היה הורדת מיסים לפרטים וחברות, על חשבון הטבות המיסוי על הפרשות לקרנות השתלמות. הרוחות סערו סביב הרפורמה החדשה הצפויה לפקוד את ענף החסכון הפנסיוני, אך לא עבר הרבה זמן, ושר האוצר נסוג מתוכניתו, כך שלעת עתה, שככה הסערה. הדרמה שהגיעה לאחר מכן, היתה השבתת המסחר בבורסה ליום שלם. לאחר שכבר כמעט שכחנו את ימי המסחר המקוצרים שליוו את בורסת תל אביב במשך כל חודש מארס, בעקבות עיצומי עובדי הבורסה, החליטו אלה, לחדש את מאבקם וזעזעו שוב את המערכת. גם דרמה זו לא נמשכה לאורך זמן, ואת מקומה תפסו שמועות בנוגע לתקיפה ישראלית באיראן העיבו על המסחר בשוק ההון המקומי והוסיפו דלק לירידות. אולם, מה שבאמת היטה את הכף היה הסנטימנט השלילי החזק שריחף מעל בורסות העולם בשבוע האחרון של יוני.

זינוק נוסף במחיר הנפט, שחצה את רף ה- 140 דולר לחבית, לא היטיב עם השווקים, כמו גם ירידות שערים חדות בוול סטריט והערכות שונות בדבר עומק המיתון בארה"ב.

עוד ברקע המסחר: עדכון המדדים החצי שנתי בבורסת תל אביב, העסיק לא מעט את המשקיעים שהעבירו חלק ניכר מהשבועיים הראשונים של החודש ב"הימורים" לגבי הנגרעות והמתווספות למדדים השונים. מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה ב- 0.7%, בהתאם להערכותיהם של מרבית הכלכלנים בשוק, והריבית המוניטארית שעלתה ב- 0.25%, כצפוי, לא השפיעו יתר על המידה, אך אין ספק שריכזו סביבם עניין לא מועט.

בסיכום חודשי רשמו המדדים המובילים ירידות שערים: מדד ת"א 25 ירד ב- 2.9% ומדד ת"א 100 איבד 4.7%, מדד ת"א 75 ירד בשיעור של 12.4%, מדד יתר 50 ירד ב- 12.6% ומדד יתר 120 רשם גם הוא ירידה של 11.0%. ברמה הענפית בלטו לשלילה, מדד ת"א נדל"ן 15, שירד ב- 17.6%, ומדד הבנקים שירד בשיעור של 6.6%.

צמודי המדד הממשלתיים רשמו עליות, כשהמדד המשקלל את תשואתם עלה בשיעור של 1.6%. זינוק מחודש במחירי הסחורות, ובפרט במחיר הנפט, ועלייה מתמשכת בציפיות האינפלציוניות הקרינו לחיוב על האפיק. בסיכום חודשי, אגרות החוב לטווח הקצר של 0 עד 2 שנים עלו בשיעור של 0.3%, האגרות לטווח של 2 עד 5 שנים עלו  ב- 2.0%, אגרות החוב לטווח של 5 עד 7 שנים הוסיפו 2.2% והאגרות לטווח הארוך של 7 עד 10 שנים עלו ב- 1.3%. מדד אגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד עלה ב- 0.5%, ומדד התל בונד 20 עלה ב- 1.3%.

האפיק השקלי נסחר במגמה מעורבת. התחזקותו של הדולר הקרינה לשלילה על האפיק, כשמנגד, העלאת ריבית והרחבת פער הריביות בין ישראל לארה"ב דוקא תמכה בו. כך, בסיכום חודש יוני מדד השחרים ירד ב- 0.7%, כאשר השחרים הארוכים (מעל 5 שנים) ירדו ב- 1.6%, הבינוניים (2 עד 5 שנים) ירדו ב- 0.2% ואילו הקצרים ביותר (0-2) עלו ב- 0.2%. המק"מים עלו ב-0.2% והגילונים עלו בשיעור של 0.4%.

בשוק המט"ח, רשם הדולר התחזקות מול השקל בשיעור של  3.7%. מול האירו רשם השקל פיחות של 5.6%.

על רקע כל הנתונים הנ"ל, השיגה תעשיית קרנות הנאמנות בחודש יוני למשקיעים תשואה שלילית בשיעור משוקלל של 0.8%. הקרנות המתמחות בסחורות בלטו לטובה, על רקע המשך העלייה במחירי הסחורות, ובפרט הזינוק במחיר הנפט והדבר בא לידי ביטוי היטב בטבלת 10 הטובות . לעומת זאת, הקרנות המתמחות במניות בארץ ובחו"ל חו"ל (ובפרט קרנות הנדל"ן) בלטו לרעה, בעקבות ירידות השערים החדות שנרשמו בחודש החולף בשוקי ההון בארץ ובעולם והדבר בא לידי ביטוי היטב בטבלת 10 הגרועות .

הערות:
1. כל התשואות הינן נומינליות אלא אם כן צוין אחרת.
2. חברת "מיטב" הינה חברת אחות ל"מיטב ניהול קרנות נאמנות". כתבה זו אינה מהווה בשום מקרה ייעוץ או המלצה להשקעה בקרנות נאמנות בכלל, או בקרנות נאמנות ספציפיות בפרט.
3. בהשוואה בין תשואות הקבוצה למדד היחס יש להביא בחשבון שחלק (אמנם לא גדול) מהקרנות הן חייבות, מה שעשוי להטות את ההשוואה במידת מה לטובת הקרנות הפטורות או לטובת החייבות בהתאם למגמות בשוק. כך גם לגבי עצם ההשוואה למדד היחס.

כתבה זו ואינפורמציה נוספת על תעשיית קרנות הנאמנות ועל שוק ההון ניתן למצוא באתר האינטרנט של מיטב בית השקעות. למעבר לאתר לחץ כאן: מיטב בית השקעות

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים. מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

לסקירה המלאה  לסקירה המלאה
הדפסשלח לחברהוסף תגובהצור קשר  הדלק בהZרקור
סקירות נוספות
מיטב: צרפת לקראת הורדת דירוג אשראי, 18/12/2011
מיטב: באוצר יעשו הכול בכדי לא לאבד את האמינות הפיסקלית, 12/12/2011
מיטב: רבית דצמבר צפויה לרדת ל - 2.75%, 24/11/2011
סיכום מדד ספטמבר: מחירי הפירות צנחו, השכירות התייכרה, 18/10/2011
מיטב: העודף בחשבון השוטף מצטמצם, 19/06/2011
מיטב: יפן עומדת בפני הורדת דירוג, 29/05/2011
מיטב לקראת החלטת הרבית לחודש יוני: הריבית צפויה לעלות ולהגיע לרמה של 3.25% , 20/05/2011
מיטב בית השקעות על אלביט: מה יפצה על הקיצוץ בתקציבי הביטחון בארה"ב ובאירופה?, 19/05/2011
מיטב בית השקעות: 85% מהמשקיעים צופים שמיטת חובות ביוון- סקירה עולמית , 15/05/2011
מיטב: המשבר האירופי רחוק מלהסתיים, 8/05/2011
Next Page  [6-10]...[41-42]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.